Airdrop – Co To Jest i Co Ma Wspólnego z Kryptowalutami i NFT

Słysząc “airdrop”, większość osób skojarzy to słowo z urządzeniami z nadgryzionym jabłkiem. Tymczasem w branży kryptowalut termin ten ma zupełnie inne znaczenie. Posiadanie NFT (tokenów niewymienialnych) jest przede wszystkim traktowana jako lokata kapitału, jednak wiąże się to z dodatkowymi benefitami, do których zalicza się airdrop. Tutaj dowiesz się, co to jest, jak ubiegać się o token i uniknąć oszustw z tym związanych.

Czym jest Airdrop w Świecie Kryptowalut?

NFT airdrop to dystrybucja NFT dla wszystkich chętnych lub wybranych osób, często za darmo. Aby wziąć udział w konkretnym airdropie, może być konieczne posiadanie konkretnego tokena, wykonanie określonych zadań, potwierdzony udział w wydarzeniu lub spełnienie innych warunków, aby załapać się na giveaway. Airdrop różni się od zwykłego zakupu NFT tym, że tokeny z niego pochodzące zwykle są wykorzystywane do celów promocyjnych.

Idea Stojąca za Airdropami

Airdrop kryptowalut jest działaniem promocyjnym zazwyczaj wykonywanym przez startupy oparte na blockchainie Ethereum, aby pomóc w uruchomieniu projektu wirtualnej waluty. Jego celem jest szerzenie świadomości na temat projektu kryptowalutowego i zachęcenie większej liczby osób do handlu nim, gdy pojawi się on na giełdzie jako pierwsza oferta monet (ICO).

Airdropy są zazwyczaj promowane na stronie internetowej firmy, w mediach społecznościowych i na forach kryptowalutowych. Monety lub tokeny są wysyłane tylko do określonych portfeli opartych na sieci blockchain lub monet przechowywanych w istniejących portfelach.

Aby zakwalifikować się do otrzymania darmowego prezentu, odbiorca może być zmuszony do posiadania minimalnej ilości kryptowalut w swoim portfelu. Alternatywnie, może być konieczne wykonanie określonego zadania, takiego jak opublikowanie postu na temat waluty na forum mediów społecznościowych, nawiązanie kontaktu z konkretnym członkiem projektu blockchain lub napisanie posta na blogu.

Inwestycja w Airdropy

Musisz zdać sobie sprawę, że zdecydowana większość kolekcji NFT nigdy nie przyniesie nikomu pieniędzy, więc jeśli nieustannie polujesz na airdropy jako sposób na szybkie wzbogacenie się, to jesteś w złym biznesie. Jeśli jednak pasjonujesz się NFT i selekcjonujesz projekty, polowanie na airdropy może być ciekawym hobby. Potencjalny zarobek potraktuj jako dodatek, a nie pewnik.

Zwróć też uwagę na to, jak trudne jest uzyskanie airdropu. Czasami wystarczy się zarejestrować, a nawet po prostu trzymać w portfelu inny NFT. Inni mogą wymagać od ciebie jakiejś formy promocji w celu pomocy projektowi. Jeśli nie jesteś współzałożycielem lub entuzjastą danego projektu, inwestowanie swojego czasu i środków raczej nie ma sensu.

Airdrop jako Promocja NFT

Dla twórców NFT airdropy mogą być cennym narzędziem marketingowym, choć nie niezbędnym. Podobnie jak każda inna taktyka marketingowa, airdropy nie będą działać dobrze, jeśli projekt nie ma swoich odbiorców i nie jest popularny. Poza tym, jeśli airdropy są nadużywane przez projekt NFT, może to potencjalnie zdewaluować ich NFT. 

Niektóre projekty są selektywne jeśli chodzi o airdropy, ponieważ zrzuty do influencerów i aktywnych entuzjastów NFT będą znacznie bardziej skuteczne niż przypadkowe osoby.

Rodzaje Airdropów

Istnieje pięć najważniejszych rodzajów airdopów. Entuzjaści chętni na darmowe kryptowaluty powinni poznać je wszystkie, dlatego że wzięcie udziału w każdym z nich należy spełnić określone warunki. Jest to szczególnie ważne dla nowych użytkowników kryptowalut i NFT. 

Standardowy Airdrop

W tym wypadku uczestnicy zainteresowani airdropem po prostu postępują zgodnie z instrukcjami rozdawcy. Osoba musi podać prawidłowy adres portfela, a niektóre airdropy nie wymagają żadnych dodatkowych informacji. Jest to najłatwiejsza i najlepsza okazja do zdobycia darmowych kryptowalut, ale jest tu pewien haczyk.

Standardowe airdropy często mają określoną liczbę tokenów do dystrybucji z określonym limitem na każdego użytkownika. Dlatego panuje tu zasada kto pierwszy, ten lepszy. Chociaż airdropy tego typu są popularne ze względu na ich prostotę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby jeden użytkownik stworzył wiele portfeli, więc mogą one być trudniejsze do zdobycia.

Bounty Airdrop

Bounty airdrop ma miejsce, gdy użytkownicy wykonują określone zadania. Zadania te często wiążą się z promocją projektu poprzez publikowanie postów w mediach społecznościowych i oznaczanie firmy. Niektórzy oferują premie za polecenie innych użytkowników, zapisanie się do newslettera projektu lub dołączenie do kanału Discord firmy.

W zamian za wykonywanie zadań, użytkownicy często otrzymują punkty, które odpowiadają wielkości otrzymanego zrzutu nagród. Użytkownicy mogą być również zobowiązani do zdobycia określonej liczby punktów, zanim zakwalifikują się do zrzutu. Na przykład, użytkownik może kwalifikować się do zrzutu po zdobyciu 300 punktów, przy czym każdy z wyżej wymienionych przedmiotów jest wart 100 punktów.

Holder Airdrop

Holder airdrop odbywa się automatycznie w oparciu o to, kto posiada konkretne tokeny i ile. Ponieważ portfele i informacje blockchain są jawne, wszyscy użytkownicy blockchain mają pełną przejrzystość portfeli i dystrybucji tokenów.

Wadą holder airdrop jest to, że osoby, które posiadają tokeny, nie zawsze są zainteresowane dropem. Alternatywnie, zrzuty dla posiadaczy zapewniają, że tylko największe, najbardziej zainwestowane osoby otrzymują korzyści. Niektóre airdropy mogą przyznawać zrzuty tylko wtedy, gdy członkowie posiadają określoną liczbę tokenów; w przeciwnym razie mogą proporcjonalnie zwiększyć kwotę nagrody.

Exclusive Airdrop

Ekskluzywny zrzut kryptowalut ma miejsce, gdy określone osoby są indywidualnie wybierane do zrzutu. Różnica polega na tym, że mogą one zostać wybrane nie na podstawie ilości posiadanych tokenów, ale innych elementów, takich jak czas spędzony nad projektem, środki zainwestowane w jego rozwój (nie licząc tokenów) lub liczba postów na forum. Ekskluzywny airdrop to jeszcze bardziej scentralizowany sposób nagradzania tych, którzy są najbliżej projektu i może dawać zrzuty do portfeli, które mogą nie posiadać żadnych tokenów.

Raffle Airdrop

Niektóre z powyższych rodzajów airdropów mogą być połączone z loterią airdrop. Często projekt określa liczbę zrzutów, które zamierza przekazać i zachęca osoby do zdobycia losu na loterię. Bilet ten można zdobyć posiadając tokeny, zdobywając punkty lub po prostu wyrażając zainteresowanie.

Ostatecznie liczba osób zainteresowanych zrzutem często przekracza liczbę zrzutów, które firma chce dostarczyć. W związku z tym odbywa się loteria, a ograniczona liczba portfeli jest losowo wybierana do otrzymania zrzutu.

Wady i Zalety Airdropów

ZaletyWady
Nagradza wczesnych użytkowników lub osoby zaangażowane w projekt.Może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, jeśli posiadacze portfeli muszą łączyć się z podejrzanymi witrynami, aby ubiegać się o airdrop.
Zwiększa świadomość projektu dzięki marketingowemu aspektowi airdropu.Mogą okazać się programami typu „pump-and-dump”.
Zachęca do korzystania i przyjęcia nowo wydanego tokenaMoże zniechęcić niektórych inwestorów do uczestnictwa, jeśli preferują inne sposoby dystrybucji tokenów.
Sposób dystrybucji tokenów wśród posiadaczy w sposób, który nie miałby miejsca na otwartym rynku.Może okazać się bezwartościowy, jeśli token nie ma płynności na giełdzie.
Wady i Zalety Airdropów

Niebezpieczeństwa Związane z Airdropami

Podczas interakcji z projektami lub usługami w świecie blockchain warto zachować ostrożność. Nie wszystkie airdropy są wiarygodne, ale istnieją proste środki, które mogą pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa.

 1. Przekazuj swój adres publiczny tylko projektowi/twórcy w ramach airdropu. Jeśli airdrop jest sprawdzony, nigdy nie będziesz musiał podawać klucza (lub kluczy) prywatnego portfela, frazy seed ani hasła. Sprawdzony twórca nie będzie żądał od ciebie żadnych wrażliwych informacji.
 1. Jeśli musisz połączyć się ze stroną internetową lub aplikacją DApp, aby odebrać swoje NFT, sprawdź dokładnie, czy projekt jest legalny i czy korzystasz z właściwej strony internetowej. Pamiętaj, że połączenie portfela z dowolną aplikacją DApp zawsze wiąże się z ryzykiem. Powinieneś również rozważyć utworzenie zupełnie nowego portfela i używać go tylko do airdropów.
 1. Jeśli musisz wykonać zadania, aby kwalifikować się do airdropu, zachowaj ostrożność przy przekazywaniu informacji. Być może będziesz musiał opublikować post w mediach społecznościowych, co może połączyć twoją publiczną tożsamość z portfelem kryptowalutowym. Pamiętaj o tym, jeśli wolisz pozostać anonimowy. Jeśli kiedykolwiek zostaniesz poproszony o przelanie pieniędzy lub kryptowalut w celu wzięcia udziału w airdropie, na 99% jest to scam.
 1. Dobry research jest twoim przyjacielem. Zawsze potwierdzaj wszelkie informacje, które czytasz i sprawdzaj każdy projekt, którym jesteś zainteresowany.
 1. Unikaj airdropów, które reklamują się tylko w wiadomościach prywatnych i nie ma o nich żadnych informacji w internecie. Zazwyczaj są albo niskiej jakości, albo to zwykłe oszustwa.
 1. Uważaj na fałszywe kopie projektów lub serii NFT. Oszuści często powielają lub kopiują marketing, stronę internetową, a nawet NFT innego projektu.

Jak Znaleźć Dobre Airdropy?

Wartość airdropu może się różnić w zależności od takich czynników, jak rzadkość NFT, popularność projektu oraz użyteczność, jaką NFT wnosi do danego ekosystemu. Tak jak w większości towarów, działa tutaj podstawowa zasada popytu i podaży – co oznacza, że wartość darmowego zrzutu NFT zależy od rynku i postrzegania wartości przez kupujących i sprzedających.

7 Sposobów na Darmowy Airdrop NFT

Wyróżniliśmy 7 wskazówek, których warto się trzymać, szukając wartych uwagi airdropów.

 1. Dołącz do społeczności NFT w mediach społecznościowych i forach. Kiedy nowe projekty NFT są gotowe do uruchomienia, mogą zrzucać NFT do osób fizycznych, więc 
 2. jeśli jesteś aktywny w społeczności NFT, będziesz miał większą szansę się o tym dowiedzieć.  
 3. Odbieranie airdropów z platform NFT. Aby odebrać zrzut z platformy NFT, musisz mieć portfel kompatybilny z typem zrzucanego tokena. Może być konieczne podanie pewnych informacji, a następnie, gdy nastąpi zrzut i przejdziesz weryfikację, pojawi się on w Twoim portfelu.  
 4. Polecanie znajomym projektów NFT. Może to być jeden z wymogów, żeby załapać się na zrzut NFT. Jest to często stosowane w przypadku influencerów w mediach społecznościowych, którzy promują Twój projekt NFT, a Ty w zamian otrzymujesz tokeny.
 5. Współpraca z twórcami i projektami NFT w celu uzyskania wczesnego dostępu lub ekskluzywnych airdropów. Im bardziej jesteś zaangażowany, tym większe masz szanse na zrozumienie i poznanie, jaki może być następny projekt NFT, który osiągnie sukces. Jeśli jesteś wczesnym inwestorem lub posiadaczem, możesz zostać dodany do „białej listy” i uzyskać wczesny dostęp. 
 6. Zapisz się do newsletterów NFT. Newslettery będą informować cię o nowych projektach NFT, dzięki czemu możesz sprawdzić i zdecydować, czy chcesz być ich częścią. 
 7. Bierz udział w spotkaniach i konferencjach NFT. Dzięki temu możesz dowiedzieć się więcej o ludziach, którzy mają podobne zainteresowania do ciebie i dalej kształcić się w tym rosnącym ekosystemie.

Platformy, na których warto szukać Airdropów

Od teorii do konkretów. Te platformy to wg nas jedne z najlepszych miejsc do znalezienia darmowych kryptowalut.

Telegram

tdirectory to dobre źródło airdropowych grup NFT

Telegram jest doskonałym miejscem do odkrywania nowych projektów NFT i bycia na bieżąco z istniejącymi. Wiele projektów publikuje informacje na Telegramie lub Discordzie przed ogłoszeniami na bardziej tradycyjnych platformach społecznościowych, takich jak X, więc sprawdzanie Telegrama może być świetnym sposobem na wyprzedzenie tłumu. Ponadto wielu influencerów korzysta z publicznych (lub prywatnych) czatów Telegram, aby omawiać swoje ulubione projekty i udzielać wskazówek, jak zakwalifikować się do airdropów.

Ze swojej strony możemy polecić kanał AirdropAlert_com, z którego korzysta ponad 20 000 użytkowników. Pomocna będzie też strona tdirectory, ktora jest na bieżąco aktualizowana o nowe grupy. O samym Airdrop Alert przeczytacie więcej nieco dalej.

X (Dawny Twitter)

Profil Airdrops_one na X

X to główny ośrodek działań związany z kryptowalutami i NFT, i chociaż nie jest tak popularny jak Telegram lub Discord, prawie każdy większy projekt NFT jest bardzo aktywny na X. Ta platforma to świetne miejsce do odkrywania influencerów lub innych osób, które mogą mieć wewnętrzną wiedzę na temat branży – a wiele z tych osób ma dostęp do różnych grup na Telegramie, czatów na Discordzie lub listy e-mailowe, do których można się zapisać, aby uzyskać więcej informacji. Dobrym wyborem an pewno będą Airdrops_one i AirdropAlert

Discord

Jeden z kanałów poświęcony NFT na Discordzie

Podobnie jak Telegram, grupy Discord są świetnym miejscem do znajdowania nowych projektów i monitorowania postępów tych istniejących. Ponadto, projekty NFT często potrzebują ochotniczych moderatorów na Discordzie, więc jeśli naprawdę zależy ci na konkretnym projekcie, dołączenie do moderacji może być świetnym sposobem na poszerzenie kontaktów.

NFT Newsletters

Newsletter NFT Lately

Wielu pisarzy i dziennikarzy kryptowalutowych zajmujących się NFT publikuje cotygodniowe lub comiesięczne biuletyny omawiające ich ulubione nowe projekty – a wielu z nich omawia nadchodzące airdropy i jak z nich skorzystać. 

Biuletyny NFT często zawierają najbardziej szczegółowe informacje na temat nadchodzących projektów, więc może to być dobry sposób na bardziej dogłębne przyjrzenie się konkretnemu projektowi NFT. Jedne z najlepszych biuletynów NFT to Overpriced JPEGs i Metaversal, a także NFT Lately.

Airdrop Alert

Strona AirdropAlert

Airdrop Alert to popularna strona internetowa, która koncentruje się na dostarczaniu użytkownikom najbardziej aktualnych informacji na temat zrzutów kryptowalut i NFT. Posiada również cotygodniowy biuletyn airdrop z którego korzysta ponad 400 000 subskrybentów.

Oprócz dostarczania informacji o airdropach, zapewniają użytkownikom sposoby na zarabianie (niewielkich) ilości darmowych kryptowalut poprzez wykonywanie wyzwań i innych zadań, a także udział w giveawayach. Projekty NFT mogą również ubiegać się o umieszczenie swojego projektu na stronie, dzięki czemu użytkownicy mogą korzystać z witryny do przeglądania wielu mniejszych projektów NFT, o których w innym przypadku mogliby nie wiedzieć.

Airdrops.io

Strona Airdrops.io

Airdrops.io to kolejny popularny serwis informacyjny zawierający szeroką gamę airdropów. W przeciwieństwie do innych stron internetowych, Airdrops.io zawiera również listę potencjalnych zrzutów – projektów, które mogą wypuścić token lub NFT w przyszłości, ale nie zostały jeszcze potwierdzone. Może to być idealne rozwiązanie dla bardziej zagorzałych fanów, którzy chcą mieć pewność, że nie przegapią takiego wydarzenia.

Coindoo

Coindoo, witryna z wiadomościami o kryptowalutach i NFT, co miesiąc aktualizuje stronę o najlepszych zrzutach NFT.

DappRadar

DappRadar to dobrze znana strona internetowa, która zawiera informacje w czasie rzeczywistym o najbardziej aktywnych dApps (zdecentralizowanych aplikacjach) na większości blockchainów. Zapewnia szeroką gamę narzędzi NFT, w tym listę airdropów, estymator wartości NFT i eksplorator NFT, by wymienić tylko kilka.

Największe Airdropy w Historii NFT

Aby wzbudzić zainteresowanie wśród społeczności i przyciągnąć więcej użytkowników, projekty NFT rozdawały swoje tokeny. Oto niektóre z największych NFT Airdrops w historii kryptowalut. 

CryptoPunks

Cryptopunks NFT

Twórcy CryptoPunks, choć dziś szalenie popularni, zdecydowali się wypuścić 5000 proto-NFT za darmo. Miało to miejsce w 2017 roku, kiedy opłaty za gaz były niezwykle niskie. Dzięki temu każdy mógł otrzymać CryptoPunks za kilka centów. Deweloperzy, Hall i Watkinson, nie byli nawet pewni, czy ktokolwiek przejmie się tymi pikselowymi postaciami.

Obecnie CryptoPunk zajmuje 3. miejsce wśród NFT, osiągając łączny wolumen sprzedaży w wysokości 656 687 813 USD. Pojedyncze punki i pakiety sprzedają się za 7,5 miliona dolarów, 11,7 miliona dolarów i 17 milionów dolarów na aukcjach Sotheby’s i Christie’s. Popyt jest tak wysoki, że nawet najtańszy CryptoPunk będzie teraz kosztował ponad 100 000 USD. 

Rarible

Logo Airdrop na Rarible

Rarible to obecnie największy gracz na rynku kryptowalut w kwestii airdropów. Jest to platforma, na której można wybić własne NFT, a następnie sprzedawać je na rynku. Rarible zrzuca RARI, token zarządzania, który może być wykorzystywany do głosowania i podejmowania decyzji. 

Co tydzień zrzucają 75 000 tokenów o wartości aż 2 500 000 dolarów. Tokeny te są dzielone na zasadzie 50-50 między kupujących i sprzedających. Dystrybucja tokenów odbywa się proporcjonalnie w zależności od tygodniowej sprzedaży i zakupów.

PancakeSwap

Strona PancakeSwap

PancakeSwap to platforma handlu kryptowalutami zbudowana na Binance Smart Chain z zablokowaną łączną wartością 9,1 miliarda dolarów. Dodatkowo, możesz zarobić więcej poprzez stakowanie swoich tokenów, yield farming i udział w loteriach. 

PancakeSwap miał najpopularniejszy NFT Airdrop na AirdropAlert.com. Pierwsze 8 888 osób, które utworzyły profil na PancakeSwap, otrzyma limitowaną edycję animowanego NFT 3D. Zrzut szybko zapełnił się entuzjastami NFT. Na naszej stronie internetowej około 50 000 osób odwiedziło stronę zrzutu, aby dowiedzieć się, jak odebrać darmowy NFT.

BNBBunnies

BNBBunnies NFT

BNBBunnies to zestaw 10 000 unikalnych przedmiotów kolekcjonerskich o specjalnych cechach genetycznych dla każdego króliczka. Są one generowane algorytmicznie, a setny króliczek ma skrzydła i inne unikalne cechy. 

Jest to kolejny największy NFT Airdrop, któremu można się przyjrzeć. Z łącznej liczby 10 000 Króliczków, 1 500 Króliczków zostanie rozdanych za darmo. Aby odebrać darmowego króliczka, wystarczy uiścić niewielką opłatę za gaz.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że zawarte tu informacje pomogą ci zdecydować, czy warto zainteresować się temat airdropów. Ogólnie rzecz biorąc, oferowanie zrzutów NFT w przestrzeni Web3 to wartość dodana i zawsze jest to szansa na dodatkowy zarobek. Pamiętaj jednak, żeby traktować to jako hobby, a nie magiczny sposób na szybki zarobek. 

FAQ

Czy NFT i Kryptowaluty Pochodzące z Airdropu Można Sprzedać?

Tak, jak najbardziej, ale należy pamiętać, że wartość NFT ciągle się zmienia i nie zawsze jest możliwe sprzedanie NFT z zyskiem.

Czy Airdropy NFT są Darmowe?

Najczęściej określona pula NFT (lub tokenów) jest dystrybuowana do wielu posiadaczy adresów portfeli za darmo. Dla tych, którzy wysyłają, może to być kosztowne, ale zazwyczaj zwrot z inwestycji jest tego wart.  

Czy Airdropy NFT są Cokolwiek Warte?

Nie wszystkie airdropy są legalne, dlatego należy uważać na oszustwa. Jeśli jednak jest to airdrop wypuszczony przez znaną firmę, jest to świetny sposób na zdobycie darmowych NFT. 

Jaka jest Cena Airdropu NFT?

Cena zrzutu NFT odnosi się do wartości NFT, które są dystrybuowane za pośrednictwem zrzutu. 

Jak Długo Trwa Airdrop NFT?

Airdrop NFT może trwać kilka dni, tygodni, a nawet do dwóch miesięcy.

Czy Airdropy Podlegają Opodatkowaniu?

Opodatkowanie airdropów różni się w zależności od przepisów podatkowych w danym kraju. W niektórych przypadkach wartość otrzymanych tokenów podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym lub podatkiem od zysków kapitałowych. 

Ważne jest, aby skonsultować się ze specjalistą podatkowym lub uzyskać wskazówki od odpowiednich organów, aby zrozumieć obowiązki podatkowe związane z airdropami w kraju zamieszkania. Jeśli chodzi o Polskę, kwestię opodatkowania NFT omówiła Gazeta Prawna.