Blockchain – Co to Jest i Jak Rewolucjonizuje Świat?

Technologia blockchain bynajmniej nie jest nowa. Łańcuch bloków, dzięki któremu możemy przesyłać wrażliwe dane pomiędzy ogromną ilością użytkowników jest dość powszechnie znanym rozwiązaniem na świecie. Choć wiele o technologii blockchain mówi się właśnie w kontekście świata krypto, od lat posługujemy się nią np. zamawiając taksówki lub jedzenie przez aplikację. Niektóre firmy nawet decydują się na przeniesienie do blockchain rozliczania transportu energii czy rejestrowania wszelkich transakcji handlowych. 

Rozwijanie technologii blockchain doprowadziło jednak do stworzenia ogromnego, zdecentralizowanego łańcucha bloków, który głównie kojarzy się właśnie z kryptowalutami.

O tym jak działa technologia blockchain, jaka jest przyszłość technologii, która rewolucjonizuje świat i czy globalna sieć przekazów pieniężnych wciąż będzie zależeć od mocy obliczeniowej komputerów gdzieś na farmie w Teksasie – na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Czym Jest Blockchain?

Blockchain to tak naprawdę…połączenie bloków. Wiemy, że to dość oczywiste, ale zasadniczo na tym to polega. Technologia ta oparta jest na przesyłaniu pomiędzy sobą w sieci peer to peer pewną ilość informacji, która jednocześnie będzie na tyle zaszyfrowana, że osoby postronne nie będą miały do niej dostępu.

Można to porównać do nalewania wody do wielu naczyń. Każdy blok wypełniany jest informacjami do momentu, gdy nie da się już nic do nich dolać. Następnie, tworzymy kolejny blok i ponownie wypełniamy go danymi.

Blockchain zachowuje także wszelkie dane, które do niego docierają, dzięki czemu węzły blockchain są wyjątkowo pewne. Nie tylko branża energetyczna dostrzegła potencjał technologii blockchain. Blokchain święci największe triumfy w systemie łańcuchów bloków przekazujących dane o transakcjach finansowych.

Obecnie sieci blockchain kojarzone są głównie z Bitcoinem, najbardziej znaną kryptowalutą, choć utożsamianie obu jest raczej mylące.

Historia Blockchain

Pierwsze wzmianki o technologii blockchain pochodzą z 1991 roku. Jako ojców konceptu uznaje się Stuarta Habera i W. Scotta Stornetta. Używali oni wówczas tej technologii do specjalnego oznaczania dokumentów znacznikami czasu. Panowie opatentowali ową technologię, ale ostatecznie nie doszło do jej rozpowszechnienia i patent wygasł w 2004 roku.

Swego rodzaju rewolucję do tej idei wprowadzi Hal Finney, właśnie w 2004. Opracował wówczas system, który następnie miał naznaczyć ów koncept na lata, mianowicie Reusable Proof of Work. Sam PoW (Proof of Work) będzie w przyszłości stanowiło o podstawie bezpieczeństwa technologii blockchain. 

RPoW stosowane było początkowo w celu wymiany tokenów podpisanych kluczem kryptograficznym RSA. Dowodem działania i jednocześnie gwarancją jego wykonania było wykonanie pewnych obliczeń. Jak zobaczymy, na tym również opierać się będzie blockchain, który znamy obecnie.

Rok później, podobny koncept stworzył Nick Szabo wprowadzając jedną z pierwszych wirtualnych walut Bit Gold w oparciu o blockchain.

2008 rok to już słynne wejście na rynek Bitcoina wprowadzone przez tajemniczego Satoshi Nakamoto. Pierwszy uznany elektroniczny system pieniężny oparty na tej technologii. Od tego momentu, użycie blockchain wystrzeliło i możemy mówić o rewolucji, z której dziś korzyści czerpie miliony użytkowników na całym świecie.

Blockchain – Jak To Działa?

Blockchain jest dość skomplikowanym konceptem informatycznym, dlatego przedstawimy go w formie bardziej przystępnej dla przeciętnego użytkownika internetu. Zasadniczo, bloki między którymi przesyła się informacje w formie plików danych są ze sobą połączone. Dlatego jeśli chcecie zamówić taksówkę przez aplikację, kierowca dowiaduje się o tym, gdzie jesteście i dokąd chcecie jechać.

Moglibyście pomyśleć zatem: no dobrze, ale dlaczego by nie podrobić największych łańcuchów bloków i podmienić informacji o transakcjach? Cóż, byłoby to dość trudne z uwagi na fakt, że blockchain jest jedną z najlepiej zabezpieczonych struktur na świecie. A przynajmniej – niektóre z nich.

Blockchain – Bezpieczeństwo

Blockchain w wersji najbardziej rozpoznawalnej, czyli tej powiązanej z kryptowalutami, jest zasadniczo niehakowalny. Choć na obecne realia, nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy ktoś z nano-komputerem opartym na mechanice kwantowej nie będzie w stanie w 10 sekund poradzić sobie z systemami zabezpieczającymi blockchain.

Niemniej, na chwilę obecną, jest to zasadniczo niemożliwe. Dlaczego? Po pierwsze, jest to związane z ogromną ilością osób, które “wykopują” kryptowaluty. Rozwiązując ekstremalnie trudne równania matematyczne, zabezpieczają tym samym same transakcje. By ktokolwiek był w stanie do nich dotrzeć, musiałby najpierw rozwiązać wszystkie te zadania, a dopiero potem dostałby się do transakcji. Jest to tzw. Proof of Work, o którym wspominaliśmy wcześniej.

Problem w tym, że nikt nie posiada na tyle potężnego sprzętu, by móc pokonać tego rodzaju zabezpieczenie. Jest to jednak związane głównie ze światem kryptowalut. Jak zatem zabezpieczony jest blockchain?

W najprostszym tłumaczeniu, opiera się to na koncepcie sumy kontrolnej, czyli specyficznego dla danego układu danych algorytmu. Jak to działa? Użytkownik wysyła poprzez swoje urządzenie dane, oblicza sumę kontrolną, która następnie łączy się z blokiem. Następnie, komputer odbierający oblicza sumę kontrolną i sprawdza czy oba wyniki się zgadzają.

Jak widać, jest to dość prosty sposób na zabezpieczanie danych. Oraz, jak można się domyślić, nie jest to trudny system do zhakowania. Skąd zatem przekonanie o bezpieczeństwie systemu blockchain?

O to zadbał Nakamoto wprowadzając do systemu funkcję skrótu.

Funkcja Skrótu

Może nie w telegraficznym skrócie, ale upraszczając, chodzi o tworzenie identyfikatorów. Owe identyfikatory które łączą dane nie pasują do systemu sumy kontrolnej, jednokierunkowej. Oznacza to, że nie można wrócić do pierwotnej wersji danych.

Dodatkowo, każdy skrót powiązany jest z poprzednim, aż do bloku samego Nakamoto, czyli 0. Dlaczego jest to tak bezpieczne? Cóż, podobnie jak w przypadku kryptowalut i bezpieczeństwa ich transakcji, również bloki danych stworzone są z informacji wysyłanych przez tysiące komputerów na całym świecie. Zatem, nie wystarczyłoby zmienić danych w jednym miejscu, gdyż system wykryłby nasze działanie i odrzucił tę prośbę. By skutecznie hakować blockchain, należałoby to zrobić na wszystkich komputerach połączonych w sieć.

Dodatkowo, jest to ekstremalnie transparentny system, bo choć można dodawać kolejne bloki, to nie można żadnych usuwać. Czy to zatem w celu stworzenia NFT, czy uwiarygodnienia jakiejś transakcji, blockchain chroni nas pod każdym względem i w każdym miejscu.

Zdecentralizowany System

Choć blockchainy używane w celach komercyjnych często posiadają centralne sterowanie, tak w przypadku tych, które istnieją w sieci krypto, należy mówić o systemach zdecentralizowanych.

Oznacza to, że nie ma jednego właściciela czy zarządcy, który może zamknąć, zmienić lub usunąć bloki. Nie ma też nikogo, kto mógłby wpłynąć na wartości w naszych krypto-portfelach. Cechą immanentną ideologicznego podłoża sfery krypto jest fakt, iż nikt nie powinien być w stanie manipulować rynkami i zmieniać zasady gry w trakcie ich trwania. Stąd też powstała idea kryptowalut, jako środka płatniczego niezależnego od żadnych manipulacji państw, wolna od międzynarodowych rynków i wyjątkowo trudna do namierzenia.

Rozproszone systemy identyfikacji osób wykorzystują blockchain przy transakcjach dokonanych rozproszoną bazą danych. Doprowadza to do sytuacji, że wymiana walut w ramach bloków danych wśród uczestników sieci to tak naprawdę zdecentralizowane rynki w obrębie blockchaina.

Przydatność Blockchain

Jest to niewątpliwie najważniejsza cecha, która wyróżnia blockchain spośród innych rozwiązań. Jest to po prostu wyjątkowo bezpieczna, transparentna, a jednocześnie prywatna baza danych.

Rządy niektórych państw na pewno chciałyby kontrolować przepływ środków, które liczyć można w miliardach, jeśli nie bilionach dolarów, to wciąż są one niedostępne. Pozwalają także na prywatność w świecie, gdzie każdy nasz ruch jest kontrolowany przez banki, wielkie korporacje i rządy.

Ma to jednak swoje minusy. Anonimowość jest w porządku dopóty, dopóki to my chcemy po prostu nie być śledzeni przez władze w celach ogólno-prywatnościowych. Problem pojawia się wtedy, gdy ktoś nie chce być śledzony z uwagi na działania o charakterze przestępczym. I wtedy kryptowaluty Bitcoin czy Ethereum staje się bardzo atrakcyjną formą płatności za nielegalną działalność.

Podobnie jest w przypadku różnego rodzaju kradzieży z portfeli czy nagłego zamykania giełd kryptowalut, na których aktualnie mieliśmy nasze portfolio inwestycyjne. Możemy zgłaszać tego typu działania, ale skuteczność policji w takich sytuacjach jest bliska zeru.

Kolejnym problemem jest kwestia ekologii. A właściwie nowych państw, które powstają na całym świecie. Nie mają one rządów, policji czy straży pożarnej. Mają natomiast ogromne zużycie energii, które zostawia po sobie ślad. Sieć Bitcoin na ten przykład, zużywa w ciągu roku więcej energii na swoje utrzymanie niż…Szwajcaria.

Do Czego Wykorzystuje Się Blockchain?

Z uwagi na ogromną przydatność, bezpieczeństwo i transparentność, blockchain wykorzystywany jest w bardzo wielu branżach. Oczywiście, kojarzymy go głównie z działania w ramach sieci Bitcoin czy innych kryptowalut, niemniej – w ramach łańcuchu bloków możemy znaleźć wiele firm, o których nie spodziewalibyśmy się nawet, że używają tej architektury.

Pierwsza rzecz jaka przychodzi do głowy to rynek finansowy, ale jest to tylko częściowo prawda. Blockchain np. używany jest przez rynek energii elektrycznej. Często z wykorzystaniem łańcuchów bloków możemy się spotkać w sytuacji, gdy elektrownie używają go, by rozliczać się z indywidualnymi klientami/odbiorcami energii.

Oczywiście, miejsc, gdzie przydaje się blockchain jest więcej. Nie tylko w ramach zużycia liczników energii, ale także wymiany walut, branży ubezpieczeniowej, jeśli prowadzimy jakikolwiek cyfrowy rejestr, ale również branża finansowa, a nawet elementy administracji państwowej.

NFT

Blockchain to także jakże sławne i popularne w ostatnich czasach NFT. Jak wspominaliśmy wcześniej, przy określonej liczbie transakcji, należy uwiarygodnić je za pomocą obliczeń. Podobnie jest z NFT. Możemy je “mintować”, czyli tworzyć unikaty naszych obrazków, klipów czy utworów muzycznych niejako na blockchain przy użyciu kryptowalut. 

Dzięki temu, nasz obrazek zostanie na zawsze przypisany do naszej osoby, jako tej, która była pierwszym właścicielem. Ponadto, z uwagi na inteligentne kontrakty, każdy kolejny właściciel zostanie wprowadzony do bazy danych, więc będzie można prześledzić kwoty, które zostały zapłacone za dany niewymienny token nft oraz historię właścicieli.

Gry

Technologia ta używana jest także w grach komputerowych. Obecnie, opierają się one głównie na tym, by tworzyć różnej jakości NFT, którymi następnie możemy handlować w internecie. Przy obecnej technologii jest to dość toporne i powolne, ale możemy spodziewać się, że z czasem popularność wzrośnie. I coraz więcej ludzi będzie owe koncepty rozwijać.

Co Dalej z Blockchain?

Jest mnóstwo start-upów, które rozwijają technologie kryptowalut opartych na blockchain. Coraz więcej jest też firm i banków inwestujących mnóstwo pieniędzy w celu zbudowania rozwiązania, za pomocą którego będziemy mogli używać jeszcze więcej rodzajów instrumentów finansowych, czy też różnych wartościowych aktywów. Ba, niektóre z banków powoli dążą do tego, by stworzyć własną kryptowalutę, a także wprowadzają zmiany, by przechowywać dowolne typy transakcji właśnie w technologii blockchain. 

Nie możemy także wykluczyć udziału instytucji zaufania publicznego przy rozwijania tego typu technologii. Biorąc pod uwagę mnogość zalet blockchain, takich jak transparentność, bezpieczeństwo i możliwość przechowywania dokumentów w tego typu systemie to naprawdę interesujący koncept.

Oczywiście, nie musi to oznaczać, iż zaleje nas ocean kryptowalut i będziemy musieli wystawiać nasze NFT na rynku, by móc zapłacić 0.000000001 Bitcoina za bułkę. Zapewne “rewolucja” blockchain będzie dużo bardziej niewidzialna niż nam się zdaje. Niemniej, podobnie jak cyfrowe podpisy, akty własności zawierane przez inteligentne kontrakty czy wiele różnych przestrzeniach, w których każda transakcja jest istotna i zależna od poprzedniego bloku/działania, w tych właśnie miejscach zapewne blockchain znajdzie swoje zastosowanie.

Blockchain – Co to? | Podsumowanie

Technologię blockchain, czy inaczej łańcuch bloków, można z jednej strony określić jako możliwość przesyłania danych z bloku do bloku. Pierwszy, drugi i każdy kolejny nowy blok ma w sobie pewnego rodzaju historię, w której ogromną rolę grają użytkownicy, którzy zdecydowali się na działanie w nowym bloku. I to od nich zależeć będzie do czego zostanie wykorzystana ta technologia.

Być może będą to pożyczki peer-to-peer? Może będzie o wynajem przejazdów? Może kolekcjonowanie dóbr kolekcjonerskich? A być może z tej technologii wymykającej się regulacji państw, korzystać będą przestępcy.

Możliwości jest co nie miara. Miejmy nadzieję, że uda się ostatecznie osiągnąć porozumienie w świecie, w którym ogromne sumy pieniędzy przekazywane są w formie inteligentnych kontraktów, które powoli zaczynają wyprzedzać klasyczną technologię wykorzystywaną przez ekonomistów.

Ktoś mógłby nawet rzec, że technologia wyprzedziła naukę ekonomii, która jeszcze nie zdążyła się do tych działań należycie ustosunkować. Jesteśmy zdecydowanie w momencie przełomowym, w którym wiele elementów, które znamy od zawsze jako pewnik, ulega zmianie. Tak samo, jak o rynku nieruchomości mówiono, że nie może upaść, podobnie może być z obecnym systemem ekonomicznym. 

Czy w tym przypadku dojdzie do oddolnego przejęcia władzy przez świat krypto? A może oba te systemy działać będą w harmonii i niezależnie od siebie? A może będzie to po prostu technologia wykorzystywana przez graczy, o których nie mamy jeszcze nawet pojęcia? I czy światowe forum ekonomiczne zgodzi się na przesyłanie milionów dolarów bezpośrednio pomiędzy stronami transakcji bez ich nadzoru?

Na pewno przekonamy się o tym w ciągu najbliższych kilku lat.

Autor: Maciej

Jestem pasjonatem sztuki cyfrowej i technologii blockchain. Jako autor specjalizuje się w obszarze NFT, dostarczając wnikliwych analiz, trendów i informacji z branży. Zyskał zaufanie czytelników dzięki rzetelności i doświadczeniu w świecie cyfrowych aktywów. Jego ekspertyza oparta jest na latach badawczych oraz praktycznym zaangażowaniu w projekty NFT. Śledź jego bloga, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami w dynamicznym środowisku NFT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *