NFT Co To? – Krótkie Wprowadzenie do Technologii Przyszłości

Tokeny NFT zdominowały media zajmujące się biznesem i kryptowalutami w ostatnich kilku latach. Nie tylko dzięki wyjątkowej, nowej technologii, która może mieć zastosowanie także poza krypto–rzeczywistością, ale również potencjalnymi możliwościami inwestycyjnymi. Aby korzystać z tej wspaniałej technologii, warto zrozumieć, co to jest NFT i jakie niesie ze sobą zagrożenia, o czym opiszemy poniżej.

Niezależnie od tego, czy jest to dzieło sztuki, klip z jakiegoś filmiku, karty kolekcjonerskie czy cokolwiek innego, każdy plik może stać się NFT. A jeśli już nim jest, może trafić na rynek NFT, zostać sprzedany, przekazany, a nawet może stać się częścią większej kolekcji.

NFT takie jak Bored Ape Yacht Club są warte miliony funtów i uplasują się wysoko na liscie rankingu najdroższych nft. Wiele dzieł sztuki czy zapisów cyfrowych o wartości kolekcjonerskiej zostało sprzedanych przez domy aukcyjne za dziesiątki tysięcy. Niezamienny token rewolucjonizuje zatem nie tylko rynek kryptowalut, ale także rynek sztuki per se.

NFT daje nowe i nieznane dotychczas perspektywy. Rynek kryptowalut i nowe NFT, wchodzące w tę sferę to połączenie, które daje mnóstwo możliwości, ale też stwarza wiele zagrożeń, których trzeba mieć świadomość.

Zatem, jeśli interesuje Cię czym właściwie jest rewolucja NFT, token NFT, i czy za posiadanie NFT można trafić do więzienia – sprawdź nasz artykuł.

Czym Jest NFT – co to takiego?

NFT to skrót z angielskiego Non–Fungible Token. Czyli – niewymienny token. Zasadniczy koncept, na którym oparte jest większość NFT jest bardzo prosty. Jak zapewne wiecie, większość obrazków w internecie może być swobodnie kopiowana. Oczywiście, kwestia wykorzystania ich następnie w celach komercyjnych to zupełnie inny temat, gdyż jest to zależne od praw własności intelektualnej. 

Niemniej, same obrazki, czy po prostu pliki (bo może to być także audio czy video), mogą być swobodnie kopiowane i nie ma znaczenia czy mamy pierwszą, szóstą czy dwudziestą trzecią kopię. I nawet jeśli twórca zachowuje pełne prawo własności, nie może stwierdzić, które z dzieł jest oryginałem, gdyż każde kolejne jest zasadniczo nieodróżnialne od siebie.

Twórcy NFT zauważyli w tej przestrzeni potencjał. Otóż, skoro cały świat, jak to się popularnie teraz mówi, się digitalizuje, zatem, czy nie miałoby sensu stworzyć oryginałów owych zdigitalizowanych plików? I, jak się okazuje, był to strzał w dziesiątkę.

Jakie Korzyści Daje ta Technologia?

NFT to rewolucja. Możemy powiedzieć to wprost. W krótkim czasie, ideologia ta zmieniła w dużej mierze postrzeganie praw autorskich w internecie. Z rzeczywistości, w której funkcjonowaliśmy, gdzie wszystko jest kopią, 

Obecnie, można przedstawić dowód autentyczności każdego NFT, które znajduje się w sieci blockchain. Jest to wyjątkowa możliwość, która oferuje wiele rozwiązań na problemy, o których nawet jeszcze nie wiemy. Oto kilka z potencjalnych korzyści, jakie mogą płynąć z zastosowania NFT.

Jakie Zagrożenia Niesie ze Sobą NFT?

Jeśli zrozumiałeś, co jest NFT, to warto wiedzieć, jakie niesie ze sobą zagrożenia. NFT to technologia, która mocno opiera się na rynku kryptowalut. W związku z tym, wszelkie wahania na tym rynku i potencjalne problemy, również odbiją się na kwestiach związanych z NFT.

Największym obecnie problemem jest to, o co oskarża się również sferę krypto, czyli decentralizacja i brak możliwości jakiegokolwiek nadzoru na tym rynkiem. Oczywiście, jest to ostatecznie powód, dla którego w ogóle krypto powstało, czyli chęć stworzenia rynku niezależnego od światowych rządów.

Niemniej, bez odpowiedniego nadzoru oraz możliwości skutecznego dochodzenia swoich praw, krypto, a w związku z tym i NFT, narażone są często na oszustwa oraz kradzieże. Może dojść do sytuacji, że ktoś sprzedaje obraz, którego nie jest właścicielem.

W przypadku niezabezpieczenia naszego krypto-portfela, czy korzystania z niepewnych giełd NFT, może również dojść do ataku hakerskiego i utraty naszych kryptowalut lub NFT.

Dodatkowo, z NFT wiąże się także tzw. ryzyko spekulacyjne. Może to doprowadzić do sytuacji, w której zapłacimy fortunę za “wyhype’owany”, czyli wypromowany materiał, który może nie mieć w rzeczywistości takiej wartości.

Ostatecznie – należy po prostu uważać. Wszędzie znajedziemy ludzi, którzy chcą nas oszukać w ten czy inny sposób, bądźmy zatem po prostu odpowiedzialni.

NFT a Rynek Dzieł Sztuki

Jedną z najważniejszych i najczęściej poruszanych kwestii dotyczących tej technologii to kwestia dzieł sztuki nazywana również sztuką cyfrową. Wiele osób upatruje w NFT potencjalną przyszłość, jeśli chodzi o tę dziedzinę życia kulturowego i biznesowego.

Dotychczas mocno zinstytucjonalizowana, branża dzieł sztuki będzie musiała otworzyć się na zdecentralizowaną sferę krypto, gdzie nie liczy się tylko to, czy artysta wpisuje się w jakiś określony, współczesny nurt, ale czy po prostu komuś się to podoba.

Współcześnie, wielu krytyków zarzuca sztuce wysokiej jako koncepcie pewnego rodzaju elitaryzm i skupienie się na zwiększaniu ezoteryczności tej dziedziny, co wpływa na niechęć części ogólnej społeczeństwa do sztuki. 

Dodatkowo, dzięki wprowadzeniu oryginalności do sztuki wirtualnej, otwiera się kompletnie nowy rynek z ogromnym potencjałem na rozwój. Jest to niesamowita okazja na inwestycje, które perspektywicznie, dzięki spekulacjom na rynku, czy też po prostu jakości dzieła, mogą się zwrócić w setkach tysięcy dolarów.

NFT a Pasywny Dochód

NFT jednakże to nie tylko dzieła sztuki i internetowe galerie. To także szansa na pasywny dochód. Wybranie odpowiednich tokenów może niekiedy okazać się genialną strategią rynkową, które będzie w stanie przynieść nam stały, comiesięczny zysk.

Obecnie, sprawdza się to na kilka sposobów. Niektórzy kolekcjonerzy “wypożyczają” dzieła, do których mają prawa autorskie na podstawie NFT i w ten sposób otrzymują odpowiednie wynagrodzenie z tytułu autorskich praw majątkowych, np. do celów marketingowych.

Inni natomiast, oddają swoje oryginalne NFT do galerii kolekcjonerów, którzy następnie płacą im za możliwość posiadania tego dzieła w swojej kolekcji.

Jest oczywiście więcej sposób na zarabianie na NFT i w przyszłości zapewne pojawią się nowe koncepty. Niemniej, jest to temat na dłuższy artykuł.

NFT a Metaverse

Jedną z ciekawszych możliwości w dalszej perspektywie, także w kontekście NFT, jest powstanie Metaverse. Niezależnie czy mówimy tu o koncepcie Marka Zuckerberga czy będzie to wyglądało zupełnie inaczej, alternatywna, wirtualna rzeczywistość stanie się w przyszłości faktem – czy tego chcemy, czy nie.

W związku z tym, należałoby się spodziewać, że kwestia oryginalności pewnych elementów naszego indywidualnego meta–wersum może mieć ogromne znaczenie. Oczywiście, na razie ta technologia jest w powijakach, niemniej – pojawiają się już wirtualne nieruchomości na sprzedaż i nie jest powiedziane czy ich wartość nie doścignie w przyszłości tych, które możemy obecnie obserwować podczas spaceru po ulicy.

Należałoby domniemywać, że jeśli coś takiego już się dzieje i cieszy się to ogromną popularnością, to owa popularność będzie jedynie rosła. Podobnie zresztą jak kwestia ruchomości w przyszłym metaverse, takich jak samochody, biżuteria czy nawet ubrania. Już dziś możemy kupić wirtualne buty Gucci. A to przecież dopiero początek tej drogi!

Jak Powstaje NFT?

Teraz, gdy już wiesz, co to jest NFT, nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jak powstaje NFT. W związku z czym – wzięli się do roboty i stworzyli system, dzięki czemu dziś możemy stworzyć zupełnie oryginalne wersje cyfrowego zapisu. Można to wykorzystać do handlu zdigitalizowanymi dziełami sztuki, działań na rynku kryptowalut czy nawet by stworzyć lub nabyć wirtualne nieruchomości. 

Wszystko co chcielibyśmy stworzyć może stać się NFT, jeśli jest zapisane cyfrowo. Na czym polega ten proces?

W najbardziej uproszczonej wersji – by stworzyć NFT, należy umieścić swoje dzieło w sieci blockchain. Wówczas, NFT staje się częścią owego zaszyfrowanego łańcucha danych, dzięki czemu zyskuje indywidualność, wyjątkowość oraz niezmienialność.

Czym Jest “Minting” w NFT?

Proces, który pozwala nam na stworzenie NFT nazywany jest “minting”. Podobnie jak w przypadku kart kolekcjonerskich, np. Pokemon, mint–condition oznacza wyjątkową jakość danej karty. Nie jest zatem pogięta, zepsuta czy poplamiona w żaden sposób.

Tak samo jest w przypadku NFT. Jeśli chcemy stworzyć oryginalną wersję zapisu cyfrowego, musimy go “zmintować”. Jak to zrobić? Będziemy potrzebować do tego kryptowaluty i blockchain, na którym chcemy umieścić nasze NFT.

W zależności od tego, jakiego rodzaju blockchain wybierzemy, będziemy potrzebować innego rodzaju kryptowaluty, by zapłacić tzw. gas fee. Jest to opłata dla osób, które wykorzystują swój sprzęt do szyfrowania sieci, dzięki czemu jest tak bezpieczna.

Po weryfikacji transakcji, nasz token znajdzie się w sieci i ktoś będzie mógł w końcu kupić NFT, które stworzyliśmy. 

Co to Jest “Lazy Minting”?

Oczywiście, w zależności od momentu historycznego, kursu kryptowalut, czy np. wybraliśmy drogie Ethereum do mintowania naszego NFT, koszty mogą stać się wysokie, szczególnie dla młodych artystów, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w świecie NFT.

W związku z tym, ich dzieła sztuki, nawet jeśli przedstawiają jakąkolwiek wartość, czasami nigdy nie przebiją się do mainstreamu z uwagi na brak możliwości dodania ich do blockchain.

By jednak nie tracili praw własności intelektualnej, twórcy wielu giełd NFT postanowili wyjść im na przeciw i stworzyć tzw. “Lazy minting”, czyli leniwe mintowanie. Polega to na tym, że gdy twórca chce sprzedać NFT na giełdzie, może wybrać tę opcję i jego NFT będą “mintowane–w–momencie” zakupu. Oznacza to, że do ceny NFT dodane zostaną gas fees, za które zapłaci kupujący.

Rozwiązanie to ma swoje wady oraz zalety. Oczywistą zaletą jest fakt, że twórca nie musi ponosić dodatkowych kosztów. Jego wartość to twórczość i tyle.

Jednakże, są też minusy. W tym przypadku będzie to kwestia gas fees i kursu kryptowalut w momencie mintowania. Ceny te będą bowiem zależne od tego, jakiego rodzaju kurs ma owa kryptowaluta w momencie zakupu. 

Problem polega na tym, że ceny kryptowalut często się zmieniają i są mocno podatne na działania rynkowe, co może doprowadzić do tego, że faktyczny koszt dzieła wzrasta znacząco, szczególnie jeśli np. mieliśmy własne kryptowaluty kupione po dobrej cenie.

Jak Zarabiać na NFT?

Wiemy już czym jest NFT, wiemy jak je stworzyć, pozostaje zatem najważniejsze pytanie – jak na tym zarabiać?

Oczywiście, jest wiele metod, najbardziej podstawową na pewno byłoby zarabianie na sprzedawaniu własnych, jedynych w swoim rodzaju, dzieł. To, czy dany plik ma wyjątkową wartość, stanowi opinia publiki.

W przeciwieństwie do tradycyjnego rynku sztuki, strefa krypto i podobnież NFT, jest totalnie zdecentralizowana. Jak w przypadku rynków finansowych, tak i nasze niewymienialne tokeny nie podlegają ocenie “mądrych głów” z uniwersytetów.

Możliwości jest wiele, ale większość z nich sprowadza się do tokenizacji oraz sprzedawania lub kupowania tokenów. Pozostaje zatem pytanie – gdzie takowe znaleźć?

Giełda NFT (NFT Marketplace)

Giełda NFT to miejsce, gdzie możemy znaleźć ogromną ilość potencjalnie nas interesujących tokenów NFT. W zależności od danej giełdy, będą się one różnić, jeżeli chodzi o popularność, możliwości przerobowe czy po prostu kwestie związane z interfejsem.

W zależności od tego, co szukamy i jakie są nasze potrzeby, należy wybrać giełdę, czy też marketplace jak jest to nazywane w nomenklaturze, które najlepiej nam odpowiada. Oto kilka najpopularniejszych miejsc, gdzie możemy znaleźć NFT.

OpenSea NFT

OpenSea to jedna z najpopularniejszych giełd NFT na świecie. W styczniu 2022 roku firma została wyceniona na 13,3 miliarda dolarów, więc zdecydowanie jest z czego zbierać. OpenSea posiada zasadniczo wszystko. Cokolwiek człowiek jest w stanie wymyślić, OpenSea prawdopodobnie to ma.

Jednakże, podobnie jak z innymi rzeczami “dla wszystkich”, tak i w tym przypadku jest to dość mocno związane z brakiem większej selekcji materiałów. Oczywiście, są promowane NFT i kolekcje, ale nie jest to specjalne przemyślane. Niemniej, jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z NFT, to jest to na pewno ciekawe miejsce na start.

Nifty Gateway

Nifty Gateway z kolei to tylko selekcja. Jest to, jak można by rzec, “fancy” giełda NFT. Znajdziemy tutaj wyselekcjonowane i najlepsze NFT, jakie możecie sobie wyobrazić. NFT jest także, przynajmniej na chwilę obecną, miejscem, gdzie dokonana została największa historycznie sprzedaż NFT w historii.

Pak’s Merge, znany wirtualny artysta, sprzedał 312 686 jednostek w 48 godzin, 28 983–em kolekcjonerom o łacznej wartości 91 806 519 dolarów.

Dodatkową ciekawostką jest fakt, że za Nifty Gateway odpowiadają bracia Winkelvoss, znani niektórym ze słynnego filmu Davida Finchera “The Social Network”, opwiadającego o historii dojścia na szczyt Marka Zuckerberga i Facebook’a.

Binance NFT

Binance z kolei to zupełnie inna kwestia. Początkowo, Binance było giełdą kryptowalut, gdzie można było znaleźć mniej więcej wszystkie dostępne na rynku coinsy po niekiedy całkiem przyzwoitych cenach. I nadal tak jest.

Dodatkowo jednak, Binance postanowił wejść w rynek NFT i stworzył własną giełdę, na której można kupować i sprzedawać NFT. W związku z posiadaniem dość dużych ilości kryptowalut, mintowanie na Binance jest dość łatwe, proste i przyjemne. Zdecydowanie warte polecenia.

NFT co to – Podsumowanie!

Wielkie dzięki za dotarcie do końca! Mamy nadzieję, że podobał Wam się ten artykuł. Staraliśmy się przedstawić Wam, choćby po krótce z czym je się to całe NFT i czy można traktować to jako potencjalny zarobek.

W naszej opinii – jest to bardzo interesująca technologia i nawet jeśli nie będzie podobna w swoim rozmachu co kryptowaluty, to, przynajmniej w sferze tworzenia oryginalnych zapisów cyfrowych, na pewno zostanie z nami na długo.

Oczywiście, jeśli macie jakieś pytania, sugestie, czy też jakże słuszne słowa krytyki – oczywiście dajcie nam znać. Jesteśmy więcej niż otwarci na wszelkiego rodzaju dyskusje na tematy powiązane z krypto.

Jeśli macie też jakieś pomysły na tematy, o których chcielibyście przeczytać – dajcie nam znać! Z wielką przyjemnością sprawdzimy dla Was ten temat.

Liczymy też na Wasze lajki, share’y i wszelkiego rodzaju inną działalność internetową. Każda mała rzecz pomaga nam rosnąć, by móc pisać dla Was o tym fascynującym świecie wirtualnych obrazków.

Dzięki serdecznie za dzisiejsze spotkanie i widzimy się w następnym! Do zobaczenia!

Autor: Maciej

Jestem pasjonatem sztuki cyfrowej i technologii blockchain. Jako autor specjalizuje się w obszarze NFT, dostarczając wnikliwych analiz, trendów i informacji z branży. Zyskał zaufanie czytelników dzięki rzetelności i doświadczeniu w świecie cyfrowych aktywów. Jego ekspertyza oparta jest na latach badawczych oraz praktycznym zaangażowaniu w projekty NFT. Śledź jego bloga, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami w dynamicznym środowisku NFT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *