Ile Kosztuje Stworzenie NFT? – Odpowiadamy

NFT to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi w ramach świata krypto. Ogromne ilości pieniędzy na projekty krypto sprawiają, że świat powoli zaczyna się zastanawiać – o co z tym wszystkim chodzi, oraz co ważniejsze, jak można na tym zarobić.

Biorąc pod uwagę fakt, że NFT z nowinki technologicznej powoli wchodzi pod strzechy mainstreamu, należy zauważyć, że faktycznie jest to technologia nie “tylko na chwilę”, ale coś, co z nami zostanie już na dłużej. Wystarczy bowiem spojrzeć na ogromne pieniądze, które są wydawane na dzieła NFT. Pak, wirtualny artysta, sprzedał swoją pracę “The Merge” za ponad 91 milionów dolarów. To tak w ramach porównania.

Możecie jednak rzec, i słusznie, to tylko wirtualne pieniądze, które zostały wydane przez jakichś wirtualnych ludzi, to nie jest żaden dowód. Mogli sobie powiedzieć – o, np. Ethereum kosztuje 91 milionów i ktoś kupił to za jedno Ethereum i tyle.

Otóż, jak się okazuje, NFT to nie tylko projekty artystyczne, o których mogliście nie słyszeć, ale także – totalny mainstream. Bo cóż powiedzieć innego o takich instytucjach jak NFL, gdzie karty NFT wydane przez tę organizację chodzą po kilkaset tysięcy dolarów? 

Indyjski Forbes sugeruje, że w 2030 roku, rynek ten będzie opiewał na ponad 230 miliardów dolarów. Czy tak będzie w rzeczywistości? Czy na sprzedaży NFT można faktycznie zarobić? Ile kosztuje utworzenie NFT i czy warto w ogóle tworzyć NFT? Zapraszamy do wspólnej lektury!

Czym Jest NFT?

Zanim jednak przejdziemy do tworzenia NFT, wyjaśnijmy czym tak naprawdę jest ten koncept. W skrócie, jest to niewymienny token. Co to oznacza? Otóż, nie można go wymienić na inny, bez zmian jego właściwości. Nie oznacza to natomiast, że nie można go sprzedać.

NFT może przybrać bardzo wiele form. Może być to obrazek, element gry internetowej, przedmiot kolekcjonerski, muzyka, a także bilet wstępu do ekskluzywnego klubu w prawdziwym świecie.

Zasadniczo, wszystko, co jest wirtualne, może stać się NFT. Jedyną kwestią, jaką należy mieć na uwadze jest to, że NFT musi mieć w sobie oryginalną wartość, która jest niepodważalna. Nie możemy wziąć czyjejś pracy i stworzyć z tego NFT, byłoby to nieracjonalne, gdyż nie jesteśmy autorem tego dzieła. Ale, np. klipy jutuberów czy innych streamerów stworzone przez nas, na pewnych określonych zasadach, mogą być uznawane jako NFT.

By ze zwykłego obrazka stworzyć niewymienny token, należy przejść przez proces określany jako wybicie NFT. Polega on na tym, że umiejscawiamy dane na temat naszego NFT na blockchain za określoną kwotą opłaty gazowej (gas fee).

By następnie wystawić NFT na sprzedaż, musimy uzyskać dostęp do giełdy NFT, do której dostęp też należy wykupić. Wszystko to składa się na koszt utworzenia NFT, który niekiedy może być bardzo wysoki. Są jednak sposoby by obniżyć koszty tworzenia NFT, o których zresztą opowiemy w dalszej części artykułu.

Wybicie NFT

Z angielskiego NFT minting oznacza proces tworzenia NFT. Jeśli zastanawialiście ile kosztuje wyprodukowanie NFT to wszystko właśnie spoczywa na tym procesie.

Polega to na tym, że jeżeli chcemy sprzedawać lub kupować NFT, musi znaleźć się ono na rynku NFT jako unikalne, zdigitalizowane medium. Jak do tego doprowadzić? Odbywa się to przez proces wybicia (minting NFT). Co to oznacza? 

Cóż, by stworzyć własne NFT, należy je umieścić w sieci blockchain. Nie jest to jednak darmowe. NFT nie posiadają własnego blockchain, by umieścić tam wszelkiego rodzaju zdigitalizowane medium. 

Artyści NFT niejako wynajmują miejsce na blockchainie, by umieścić tam swoje niewymienne tokeny. Polega to na tym, że w zamian za miejsce na blockchainie Ethereum, gdyż tam znajdziemy większość NFT, należy uiścić opłatę na zasadzie wynajmu. Dzięki temu, jesteś w stanie stworzyć NFT, które następnie można sprzedawać, pokazywać i, co najważniejsze, udowodnić, że są to jednostkowe i wyjątkowe dzieła sztuki.

Na temat konkretnych opłat transakcyjnych napiszemy na pewno więcej w dalszej części artykułu. W każdym razie, tokeny NFT są wtedy dostępne dla szerokiej publiczności, która może weryfikować kto kupił dany obrazek z rynku NFT, ile kosztuje NFT w tym momencie, a ile ktoś zapłacił za nie w przeszłości.

Możemy także sprawdzić ile kosztowało tworzenie NFT, jakie są opłaty licencyjne i inne tego typu kwestie poprzez zerknięcie w tzw. smart kontrakty, na których opiera się przekazywanie własności.

Lazy Minting

Oczywiście, jeśli tworzysz NFT jako początkujący twórca, nie zawsze masz odpowiednią ilość pieniędzy, by zadbać o opłaty za gaz za Twoje dzieło sztuki. Zanim utworzysz NFT, większość giełd zapyta Cię o to, czy interesuje Cię opcja “lazy minting”. Po polsku można by to określić jako “leniwe wybicie”.

Na czym to polega? Otóż, jeśli w kwestii uiszczania opłat transakcyjnych jesteście zdecydowanie na nie, warto zainteresować się kwestią przerzucenia opłat gazowych na Waszego potencjalnego klienta. Obecność w łańcuchu bloków jest obowiązkowa, ale koszty może ponieść osoba, która chce zakupić od Was dany token.

Sprzedaż NFT wygląda wtedy w sposób następujący: osoba, która chce kupić Wasze dzieło płaci cenę netto plus podatek w wysokości opłaty gazowej. Czyli, jeśli dzieło kosztuje 100 dolarów, a opłata gazowa 10 dolarów, wtedy koszt całej operacji to 110 dolarów dla kupującego. W momencie zakupu, NFT zostaje wybite np. w sieci Ethereum i kupujący może dodać sobie ten obrazek do swojej kolekcji NFT.

Oczywiście, są także minusy tego rozwiązania. Po pierwsze, przerzucamy na kupującego koszty wybicia, przez co wzrasta znacząco cena naszego NFT. Dodatkowo, możemy zawsze sami utworzyć NFT za pomocą tańszej waluty lub po prostu po lepszym kursie Ethereum i po prostu nieznacznie podnieść cenę naszego obrazka.

W zależności od tego jak podejdziemy do naszego handlu NFT, będziemy inaczej funkcjonować w ramach tego rynku. Tworzenie NFT to ryzyko wysokich opłat, ale także potencjalnie wysokiego zarobku, co warto mieć również na uwadze.

Koszty Tworzenia NFT

Zatem, skoro mamy już wybrany blockchain i wiemy co chcemy zrobić, przejdźmy przez najważniejsze elementy, które związane są z utworzeniem NFT, sprawdzimy jak to wpływa na ceny sprzedaży NFT jak i na cały rynek NFT.

Opłaty Gazowe – „Gas Fee”

Pierwsza rzecz, którą należy wziąć pod uwagę to wspomniane wcześniej opłaty gazowe. Jeśli chcemy zrobić NFT to musimy uiścić takową opłatę zanim będziemy mogli wystawić je na aukcję. Wyjątkiem jest wspomniane wcześniej lazy minting.

Założenie Konta

Następnie, musimy wziąć pod uwagę koszty związane z założeniem konta. NFT sprzedawać możemy na wielu platformach, takich jak Rarible, OpenSea, Nifty Gateway, czy Binance Smart Chain. Każda z nich ma jednak określoną kwotę za prowadzenie konta i faktycznie może ona zawrócić w głowie. Oczywiście, za podstawowe konto zapłacimy kilka, kilkanaście dolarów, ale niektóre z platform oferują pakiety za nawet kilkaset. Warto to sprawdzić, zanim zdecydujemy się na jakąś z giełd.

Wystawienie Na Sprzedaż

W kontekście konta warto też wspomnieć o fakcie, że niektóre platformy wymagają opłaty za dodanie co najmniej jednej transakcji. Koszty manipulacyjne tego rodzaju zazwyczaj są niskie, ale w ramach niektórych stron mogą sięgnąć nawet kilkuset dolarów, co warto również sprawdzić przed inwestowaniem czasu i założeniem konta na którejś z platform.

Inne Koszta

Oczywiście, wszystko zależy również od tego, ile kosztuje stworzenie Twojego NFT. Koszty gazowe będą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak dzień dodania Twojej transakcji, godzina, kurs waluty, którą wybraliście, a nawet takie błahostki jak wielkość NFT i szybkość transakcji. Dodatkowo, warto dodać do ceny zasobu cyfrowego kwestie licencyjne, które można ustawić do 50% wartości sprzedaży. Oznacza to, że każde kolejne upłynnienie NFT przyniesie twórcy pasywny zysk.

Przejdźmy zatem do szczegółów, jak wygląda to w praktyce.

Koszty Blockchain

Obecnie znajdujemy się w sytuacji, gdzie mamy zasadniczo do wyboru trzy różne blockchainy zajmujące się NFT. Pierwsze z nich to blockchain Ethereum, zdecydowanie najpopularniejszy, ale również, niestety, najdroższy. Stworzenie NFT przez sieć Ethereum będzie na pewno najprostsze i najłatwiej będzie nam przenieść własność takiego NFT, ale będzie to nas kosztować.

Z innych platform blockchain na pewno warto wymienić Polygon oraz Solanę, które oferują bardzo atrakcyjne ceny w porównaniu z Ethereum, ale nie są aż tak szeroko rozpowszechnione jak ich starszy kolega.

Początkowo, wybijanie NFT może się wydawać skomplikowane, ale z czasem będziecie w stanie łatwo podróżować pomiędzy różnymi konceptami ze świata krypto. Przejdźmy zatem przez wszystkie trzy blockchainy i to, jakich kosztów możemy się spodziewać.

Polygon

Na pierwszy ogień wchodzi Polygon. Jednym z największych atutów tej kryptowaluty jest zdecydowanie fakt, że jest wspierany przez największą giełdę NFT na świecie, czyli OpenSea. Używanie Polygonu na OpenSea jest o tyle przyjemne, że wystawianie i wybijanie naszych tworów jest kompletnie darmowe z użyciem “lazy minting”.

Jest to zatem bardzo interesująca opcja, szczególnie dla początkujących twórców, którzy jeszcze nie znaleźli sobie miejsca na tym rynku, ale chcą zacząć tworzyć i bawić się w świecie krypto. Należy jednak pamiętać, że obowiązuje 2,5% opłata transakcyjna oraz – wszystkie ceny są w Ethereum, niezależnie od tego, jakiego rodzaju waluty używamy.

Dla wszystkich zainteresowanych niskimi kosztami – zdecydowanie warte polecenia.

Solana

Kolejna na naszej liście jest Solana, która plasuje się zaraz za dzierżącym pierwsze miejsce Ethereum, jeśli chodzi o popularność. Niewątpliwym atutem Solany jest fakt, że jest powszechnie znana w środowisku i całkiem tania.

Zasadniczo, mamy do wyboru trzy giełdy powiązane z Solaną: SolSea, Solanart i Magic Eden, ale są też bardziej ogólne giełdy, które także wybierają tę technologię. Warto też zwrócić uwagę na to, czy nasz portfel wspiera tego rodzaju walutę. Oparty zupełnie na Ethereum MetaMask nie będzie jej przyjmował, ale bardziej “tolerancyjny” Phantom już tak.

Ile zatem kosztuje wybicie NFT na Solanie? Zasadniczo, obejmuje to trzy transakcje. Dwie związane z akceptacją samej transakcji i jedna związana z ustaleniem ceny podczas wystawiania NFT. Jest to, w sumie, około 2 dolarów za NFT. I choć wydaje się to mało, niekiedy jest to dość duża kwota, jeśli np. chcemy wybić całą kolekcję NFT, składającą się z 1000 elementów. Warto zatem mieć to na uwadze, jeśli mamy bardziej ambitne pomysły.

Ethereum

I wreszcie, jeden jedyny, na zawsze drogi – Ethereum. Ethereum ma bardzo wiele zalet i wiele zasadniczych minusów. Zdecydowanie jest to najpotężniejszy z blockchainów, jeżeli chodzi o NFT i jedna z najpopularniejszych kryptowalut na świecie, stąd też oczywiste jest, że będzie podlegać największym fluktuacjom.

W związku z tym, nasze NFT może kosztować od kilkunastu do kilkuset dolarów za jeden obrazek, co jest dość sporym kosztem, szczególnie dla początkujących artystów. Większość giełd NFT, które funkcjonują obecnie na rynku udostępnia możliwość “lazy minting” na swojej platformie za pomocą Ethereum. Jest to o tyle wygodne, że faktycznie doprowadza to do swego rodzaju demokratyzacji tego środowiska i możliwości wejścia w ten najpopularniejszy blockchain bez ogromnych kosztów.

Z drugiej strony – jest to jedna z najpopularniejszych kryptowalut, toteż jeśli cokolwiek się stanie na rynkach światowych, od razu odbije się to na ETH. Niegdyś ta kryptowaluta osiągała nawet astronomiczne 5000 dolarów za sztukę. Mintowanie NFT w tamtych czasach oznaczałoby koszmarnie wysokie koszty.

Co Wybrać?

Na to pytanie nie ma zasadniczo dobrej odpowiedzi, gdyż wszystko zależne jest od tego, jaki projekt NFT chcielibyście stworzyć. Jeśli jest to coś jednostkowego, ale coś, na co poświęciliście dużo czasu i faktycznie macie rzeszę odbiorców, którzy będą wraz z Wami hypować ten projekt, jak najbardziej możecie wybrać Ethereum.

Jeśli operujecie głównie na OpenSea i właściwie macie tam już jakąś potencjalną bazę klientów, nie ma zasadniczo żadnego powodu, by brać cokolwiek innego niż Polygon.

A jeśli chcecie zacząć zabawę z NFT, ale nie chcecie wydawać ogromnych pieniędzy tylko po to, by dowiedzieć się, że to nie ma dla Was sensu, Solana to bardzo rozsądna i racjonalna opcja.

Jest także opcja lazy minting, gdzie możecie stworzyć mniej dzieł ale droższych lub odwrotnie. Zawsze możecie dogadać się z różnego typu sponsorami, którzy byliby w stanie pokryć choćby część kosztów. W świecie NFT jest naprawdę wiele możliwości, by w ten czy w inny sposób ograniczyć koszty i robić wszystko, na co ma się ochotę. W miarę rozsądku oczywiście.

Najczęściej Zadawane Pytania

Przejdźmy zatem do najczęściej zadawanych pytań w związku z tworzeniem NFT. Oczywiście, jest to jedynie wycinek i na pewno jest ich więcej, niemniej, w ramach naszej działalności, zauważyliśmy, że są to faktycznie najbardziej palące problemy, które napotykamy w ramach dyskusji na temat NFT.

Ile Kosztuje Stworzenie Jednego NFT?

To zależy od wyboru metody wybijania. Oczywiście, nie ma zasady, ale jeśli zdecydujecie się na przeniesienie kosztów działalności na kupującego, jesteście w stanie zrobić to nawet za darmo, minus koszty założenia konta za kilka dolarów na giełdzie NFT.

Oczywiście, pociąga to za sobą również minusy, ale to kwestia do dłuższej pogawędki, którą możecie znaleźć powyżej.

Dlaczego NFT Są Tak Drogie?

Każde NFT jest wyjątkowe i unikalne, więc jest to tak samo jak w przypadku dzieł sztuki. Wszystko zależy od tego, ile ktoś jest w stanie realnie zapłacić za tego rodzaju dzieło. A jest wielu inwestorów czy kolekcjonerów, którzy są w stanie wydać naprawdę porządne pieniądze, by móc się pochwalić jednym, jedynym egzemplarzem rozpikselizowanego punka. 

Czy Da Się Zarobić na NFT?

Oczywiście, że to zależy. Każdy, kto chce rozpocząć swoją przygodę z NFT może oczekiwać, że jego prace sprzedadzą się za niebotyczne kwoty, jednak rzeczywistość jest nieco bardziej, cóż, racjonalna. Zazwyczaj NFT kosztują tyle, ile ktoś jest w stanie za nie zapłacić, a nieznani twórcy niestety nie są na liście priorytetów wielu inwestorów.

Co oczywiście nie oznacza, że jest to niemożliwe. Przy odpowiednim marketingu i wytrwałości jesteśmy w stanie nie tylko stworzyć dzieła o wyjątkowej jakości, ale także przedmioty kolekcjonerskie, które mogą stać się czymś naprawdę niesamowitym w perspektywie.

Szczególnie, biorąc pod uwagę, że pojawia się coraz to więcej możliwości uzyskiwania NFT przez różnego rodzaju gry P2E i inne podobne koncepty.

Ile Kosztuje Stworzenie NFT – Podsumowanie

NFT to jedno z najciekawszych konceptów krypto ostatnich lat. Tworzenie unikalnych wirtualnych treści jest czymś, na co rynek czekał od dawna i widać to wyraźnie w ramach tego, jak popularne stają się ostatnimi laty kwestie związane z NFT.

Poszczególne dzieła sztuki osiągają astronomiczne kwoty i każdy, kto interesuje się inwestowaniem może zauważyć, że ten trend będzie tylko rosnąć. Jakość projektu, popularność i marketing – te elementy mogą zaważyć w tym, ile będzie kosztowało Wasze NFT, dlatego warto wziąć to pod jak największą uwagę.

Nie jest to jednak tani biznes. Mintowanie NFT i koszty z tym związane niekiedy mogą naprawdę przerosnąć początkujących twórców. Na szczęście, jest kilka metod, by to obejść. Lazy minting pozwala nam pozbyć się znacznej ilości kosztów i skupić się na tym, co najważniejsze, czyli na samym tworzeniu.

Dziękujemy serdecznie za przejście z nami przez temat NFT. Staraliśmy się przedstawić to w jak najbardziej obiektywny sposób, mamy nadzieję, że udała nam się ta sztuka. Jeśli macie jakiekolwiek pytania w związku z tą tematyką, dajcie nam znać, z chęcią pomożemy Wam poszerzać wiedzę w temacie tego nowego i wspaniałego świata krypto.

Dzięki za uwagę i do następnego!

Autor: Maciej

Jestem pasjonatem sztuki cyfrowej i technologii blockchain. Jako autor specjalizuje się w obszarze NFT, dostarczając wnikliwych analiz, trendów i informacji z branży. Zyskał zaufanie czytelników dzięki rzetelności i doświadczeniu w świecie cyfrowych aktywów. Jego ekspertyza oparta jest na latach badawczych oraz praktycznym zaangażowaniu w projekty NFT. Śledź jego bloga, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami w dynamicznym środowisku NFT.

2 komentarze

 1. Znakomity artykuł !
  Mam póki co tylko jeden problem i prosił bym o radę. Maluję obrazy olejne, ale nie własne, tylko kopiując, wzorując się na obrazach starych mistrzów pędzla. Ostatnio dostałem ofertę zakupu takiego obrazu jako NFT i w sumie nie wiem, czy na rynku NFT można sprzedać namalowaną przez siebie kopię obrazu np Matejki.
  Pozdrawiam
  Krzysiek

  1. Tak, na rynku NFT istnieje możliwość sprzedaży namalowanej przez siebie kopii obrazu, na przykład dzieła Jana Matejki. NFT to rodzaj cyfrowego aktywa, które można powiązać z danym dziełem sztuki lub innym obiektem cyfrowym. Możesz stworzyć NFT, który reprezentuje twoją własną interpretację obrazu Matejki, opatrzyć go odpowiednimi metadanymi, a następnie umieścić go na platformie handlu NFT.
   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *