Jak Inwestować w Metaverse? – Przewodnik po Wirtualnej Inwestycji

Metaverse to…upadły projekt. Tak można by zacząć ten artykuł i jest w tym wiele racji. Choć łączono z tym bardzo wiele nadziei, projekt Marka Zuckerberga skompromitował się na wstępie dość niefortunnie stworzonymi animacjami czy fascynującym spostrzeżeniem na temat posiadania…nóg.

I choć start w tej dyscyplinie należy uznać za nieudany, nie oznacza to jednak, że Metaverse się nie rozwija. Ba, można nawet powiedzieć, że akcje Metaverse powoli i skutecznie stają się coraz bardziej popularne. Niezależnie zresztą od wyników właścicieli niegdysiejszej firmy Facebook.

Nie Tylko Facebook

Rozwój metaverse to bowiem nie tylko rozszerzona czy wirtualna rzeczywistość króla lajków. To także wiele niezależnych od Meta inicjatyw, to wirtualne nieruchomości, gry komputerowe, wiele elementów z branży kryptowalut, czy nawet ubrania znanych projektantów.

Przy tak zaawansowanym rozwoju wirtualnej rzeczywistości i powiązanych z nią elementów, powstaje pytanie – jak zacząć inwestować na wczesnym etapie rozwoju? W tym artykule postaram się przedstawić najbardziej interesujące i udane pomysły na inwestycje w środowisku metaverse.

Czym Jest Metaverse?

Nowy poziom, nowe możliwości, kompletna rewolucja i, cóż, wciąż raczkujący pomysł. Choć wiele osób chciałoby sprzedawać to jako skończony projekt, metaverse staje się dopiero częścią mainstreamu. I to, jakiego rodzaju będzie to koncept, zobaczymy dopiero w przyszłości.

Obecnie jednak, możemy zauważyć pewne trendy, które kształtują się w ramach tej technologii. Jest bowiem w branży technologicznej wiele spółek produkujących, czy też handlujących aktywami cyfrowymi.

Drugie Życie

Metaverse to przestrzeń wirtualna, w której ludzie nawiązują między sobą relacje i kontakty za pomocą specjalnie stworzonych awatarów. Jeśli pamiętacie słynną “Salę Samobójców”, czy też niegdyś ogromnie popularne Second Life, wiecie mniej więcej o co chodzi.

Perspektywa?

Tworzymy swoją postać, wybieramy jej cechy i wskakujemy na stronę internetową, gdzie dołączamy do wirtualnej rzeczywistości. W świecie, gdzie coraz większą popularność zdobywają nowinki technologiczne, takie jak gogle VR, rękawice, czy nawet całe stroje pozwalające nam poruszać się swobodnie w przestrzeni wirtualnej – należy spodziewać się, że tego rodzaju działalność będzie stawać się coraz to bardziej popularna.

Jak Zarobić na Metaverse?

I tu powstaje zasadnicze pytanie – jak zrobić na tym pieniądze? Bo to, że można się w to bawić wie prawie każdy, kto obserwuje ten rynek od dawna. Ten poradnik nie jest jednak dla entuzjastów samej technologii, choć też są tutaj mile widziani, ale dla osób chcących zainwestować swój czas i pieniądze w nietuzinkowy i potencjalnie wyjątkowo dochodowy sposób.

Jak tego dokonać? Czy wystarczy “kupić akcje metaverse”? A może nasza następna inwestycja to wirtualna nieruchomość? Czy na światowych giełdach będziemy kupować więcej rzeczy niż w świecie rzeczywistym? Cóż, przekonajmy się.

Akcje Meta

W wirtualnym świecie najlepiej posługiwać się wirtualnymi aktywami. W związku z tym, warto zaopatrzyć się w to, co najlepsze. W tym przypadku będą to akcje firm, które inwestują miliardy dolarów w metaverse. Z różnych branż. Jeśli zatem chcesz kupić ziemię, zainwestować w rynek gier wideo czy karty graficzne – oto kilka najciekawszych propozycji, które warto dodać do swojego portfolio.

 1. Meta Platforms Inc.

Nie będziemy oryginalni w tej kwestii i zaczniemy od czegoś oczywistego. Metaverse to w dużej mierze – Meta. Mark Zuckerberg jest może kontrowersyjną postacią w tym świecie, niemniej nie można odmówić mu istotnego wpływu na rzeczywistość online.

Zatem jeśli on twierdzi, że metaverse będzie “the next big thing”, jest to nie tylko jego prywatna opinia, ale coś, co będzie chciał osiągnąć w najbliższej przyszłości. 

Prędzej czy później dopnie swego, dlatego warto już teraz zaopatrzyć się w akcje Meta Platforms. Jeśli nie z innego powodu to przynajmniej dlatego, że są one obecnie, na początku 2023 roku, ekstremalnie nisko wyceniane. 

W ciągu ostatnich pięciu lat jest to zdecydowanie najlepszy moment, by zainwestować w Meta. Podobnie jak banki w 2009, taki i Meta zapewne nie upadnie, więc nawet jeśli nie zyskamy milionów monet, to przynajmniej raczej ich nie stracimy.

 1. NVIDIA

Ulubiona firma do narzekania wszystkich graczy na ziemi, głównie przez potwornie drogie karty graficzne – NVIDIA. Jak zarabiać pieniądze na tej firmie i w jaki sposób przyczynia się ona do rozwoju metaverse?

Po pierwsze, komputery obsługujące metaverse, czy to w chmurze czy też poprzez zainstalowanie jakiejś aplikacji, będą musiały posiadać kartę graficzną. Nie jest to zdecydowanie żadną nowinką.

Co ważne, sama NVIDIA zaczyna inwestować w metaverse. W 2020 roku powstał jej pierwszy projekt beta – omniverse – i firma już zapowiedziała, że będzie kontynuować prace w tym zakresie. A jako że karty graficzne prawdopodobnie wciąż będą potrzebne i akcje NVIDII obecnie lekko lecą w dół, jest to wyjątkowo ciekawa opcja, którą na pewno warto rozważyć.

 1. Roblox Corporation

Skoro już mówimy o grach – Roblox! W ostatnich miesiącach zrobiło się dość gorąco na temat tej gry, z uwagi na przeprowadzanie przez graczy (zazwyczaj w okresie przed dojrzewaniem) mszy, a także obrad sejmowych.

I owe dzieci są ogromnymi betatesterami jednej z największych platform wirtualnej rzeczywistości na świecie. 

Choć wydaje się to zaskakujące, to właśnie w Roblox, swego rodzaju klonie Minecrafta, możemy napotkać jedną z największych społeczności metaverse, jaka obecnie istnieje.

Obecnie, akcje Roblox są dość tanie, niemniej trudno przewidzieć popularność tej gry długofalowo. Gdyby jednak do tego doszło, można się spodziewać naprawdę dużych wzrostów w najbliższych latach. 

 1. Microsoft

Oczywiście, tam, gdzie jest jakiś pieniądz do zrobienia, musi wtrącić się gigant z Redmond jak to lubią pisać dziennikarze. I jak zawsze – na pewno im się to uda.

Choć pierwsze próby Microsoftu spełzły nieco na średnio udanym HoloLens, nie oznacza to jednak, że Mało-miękcy programiści poprzestaną tylko na tym. Microsoft aktywnie tworzy oprogramowanie, zarówno dla Office w postaci rozszerzonej wersji Teams; jak i hardware. 

Czy przyniesie to spodziewane efekty? Zapewne tak, gdyż nawet jak im się nie uda to posypią trochę więcej pieniędzy i w końcu dopną swego. Jak zawsze zresztą.

Akcje Microsoft są obecnie najniżej wyceniane od jakichś dwóch lat, więc jest to także dobry moment na rozważenie tej inwestycji. Biorąc pod uwagę, że jest to jedna z największych firm na świecie, wydaje się być to uzasadnione.

 1. Unity Software Inc.

Na czymś jednakże należałoby oprzeć ów nowy i wspaniały świat. I tu przychodzi nam z pomocą Unity, potężny silnik, który jest jednocześnie na tyle ergonomiczny i dostępny, że będziemy go w stanie otworzyć nie tylko za pomocą połączonych 20 kart NVIDII, ale również w naszej przeglądarce.

Dzięki temu, że jest to jeden z najtańszych silników i można go wykorzystać do ogromnej ilości zastosowań, jest on bardzo popularny przy tworzeniu różnego rodzaju prostych, ale interesujących konceptów opartych na metaverse.

Dodatkowo, Unity wraz z eBay stworzyło system, dzięki któremu będzie można prezentować swoje produkty na stronie z widokiem 360 stopni. Technologia rozwijana w tym zakresie zostanie wykorzystana także w rzeczywistości rozszerzonej.

Akcje Unity osiągnęły obecnie all-time-low, więc jeśli jesteście zainteresowani kupnem, jest to najlepszy z możliwych momentów. 

Przy cenie nieco ponad 30 dolarów za sztukę i peaku blisko 200 dolarów w 2021, można na tym zarobić tyle co niegdyś na szoku kryptowalut. Oczywiście, jeśli faktycznie Unity stanie się potentatem w świecie Metaverse.

 1. The Boeing Company
akcje boening co z dnia 8 luty

Kto spodziewałby się, że jednym z potentatów na rynku metaverse może być firma produkująca samoloty? Cóż, jak się okazuje – wiele osób. Boeing to nie tylko jedne z najpopularniejszych latających maszyn na globie. To także satelity czy rakiety.

Według informacji płynących od Boeing, planują oni zainwestować w metaverse jakieś 15 miliardów dolarów w ciągu najbliższych dziesięciu lat. I kto jak kto, ale oni naprawdę mają pieniądze, by za pomocą brute force nawet, spieniężyć ową inwestycję.

Firma planuje wykorzystać metaverse w projektowaniu samolotów, ale także by zbliżyć się nieco do środowiska software.

Akcje Boeing po solidnym upadku w 2020 roku powoli odrabiają straty, więc nawet rzeczywistość rozszerzona nie zatrzyma ich wzrostów. A może nawet i pogłębi ich już dość pokaźne kieszenie.

Kryptowaluty

Skoro meta, to krypto. Choć owo połączenie może wydawać się dość nieoczywiste, to kryptowaluty lubią wtrącić się wszędzie, gdzie jest potencjał na zarobienie większych pieniędzy. I metaverse nie jest tutaj wyjątkiem.

Po pierwsze, kryptowaluty to podstawa, by tworzyć gry oparte na wypełnianiu wirtualnych światów. Axie Infinity czy Decentraland, gdzie możemy kupować itemy za kryptowaluty, by następnie sprzedawać je na rynku w postaci NFT, to tylko jeden z przykładów precli ekonomicznych, jakie można zobaczyć na rynku metaverse.

Kryptowaluty przydają się także we wszelkiego rodzaju transakcjach w samym metaverse. Wielu inwestorów raczej nie zechce korzystać z przelewu bankowego, gdy może sięgnąć do swojego portfela kryptowalutowego. 

W nadchodzących latach będziemy mogli prawdopodobnie zobaczyć proliferację tego rodzaju działalności i nie ma co się dziwić. W końcu to, co znajduje się w świecie wirtualnym, lubi w nim również pozostać.

Metaverse

By zarobić w metaverse można także dokonać inwestycji w koncept sam w sobie. Wirtualna ziemia tylko czeka na zamieszkanie, a miliony ludzi już dziś znajdują sobie miejsce na najlepszych serwerach w mieście.

Na naszym małym zakątku ziemi możemy także zostawić różnego rodzaju sadzonki czy wirtualne ubrania Gucci, które ostatnio zakupiliśmy w formie NFT. 

Potencjał Metaverse

Obecnie jest to koncept, z którego jeszcze się śmiejemy, niemniej, nie trudno sobie wyobrazić świat, w którym to ludzkość, jak w filmie “Ready Player One” przeniosła się do alternatywnej rzeczywistości, by uciec od szarej codzienności.

Świat wirtualny często wydaje się dużo bardziej atrakcyjny niż świat rzeczywisty. I kto wie, być może jest to dobra inwestycja, o której jeszcze nie wiemy. Ba, może jest to inwestycja, o której nikt jeszcze nie wie. Cóż, czas na pewno pokaże.

Metaverse ETF

Zamiast inwestować w jedną opcję, możemy wybrać fundusze inwestycyjne ETF, które skupiają wiele opcji w ramach jednego konceptu. Dzięki zgrupowaniu akcji o potencjalnie znacznym zysku, zarządzanych przez doświadczonych graczy, nasze zyski mogą wzrosnąć wielokrotnie.

Jeśli nie wiesz z czym się je fundusze ETF, jak można zainwestować w tego rodzaju akcje i czy da się na tym zarobić, najlepiej zwrócić się do profesjonalistów. Na chwilę obecną, najciekawsze fundusze zajmujące się metaverse to:

 • Roundhill Ball Metaverse ETF,
 • Subversive Metaverse ETF, 
 • Evolve Metaverse ETF,
 • The Simplify Volt Fintech Disruption ETF, 
 • eToro Metaverse Life Smart Portfolio, 
 • ProShares Metaverse ETF.

Inwestowanie w Metaverse – Ryzyko

Na świecie nie ma pewnych inwestycji. Prędzej czy później jednak, każda nasza decyzja zostanie zweryfikowana. Kto kupił Bitcoiny w 2015 roku zapewne wie, że czasami nawet jak cały świat mówi nam nie, odpowiedź brzmi – tak. 

Jednakże, świat jest również pełen osób, które postanowiły pójść na całość i bardzo mocno tego pożałowały. Ostatecznie – wybór należy do nas. Co jednak mówią eksperci?

Zdaniem Ekspertów

Cóż, zdania są podzielone. Po pierwsze, tak jak już wspominaliśmy, z jakiegoś powodu Facebook zmienił nazwę w ostatnim czasie. I nazwa ta wydaje się co najmniej nieprzypadkowa. Podobnie w meta deklaruje chęć inwestycji Microsoft, czy nawet Boeing. A są to naprawdę potężni gracze na giełdzie.

Czy jednak zabawa ze światem wirtualnym przyniesie nam wymierne korzyści? Czas pokaże. Zanim zaczniemy inwestować, gdyż tak robią wielkie firmy, miejmy na uwadze to, że owe firmy mogą pozwolić sobie i pozwalają nawet na duże błędy, które mogą przynieść jeszcze większe zyski. 

Mimo inwestycji w HoloLens, która początkowo wydawała się nieudana, Microsoft nadal nie porzucił tego pomysłu. Założyciel Facebooka również wciąż chce w to inwestować na dekady to przodu.

Te i inne wątpliwości powinny zostać wzięte pod uwagę, jeśli chcemy wejść w ten rynek. Na pewno jest tam duży potencjał. Pytanie tylko – jak wielki?

Jak Inwestować w Metaverse – Konkluzja

Wirtualny świat przynosi tyle możliwości co rozterek dla potencjalnych inwestorów. Jest to faktycznie wyjątkowa technologia, jednak nie ma pewności czy przyniesie ona spodziewane zyski. 

Czy będzie to rewolucja na miarę kryptowalut? A może jednak niewypał na miarę Google Glass? A może odpowiedzią jest sztuczna inteligencja i rozwijanie relacji między nią a ludźmi?

Jest naprawdę bardzo wiele pytań i jeszcze więcej odpowiedzi. Wydaje się jednak, że na wirtualną lub choćby rozszerzoną rzeczywistość postawiło naprawdę wielu poważnych ludzi.

Inwestorzy coraz chętniej spoglądają w stronę Metaverse, a użytkownicy cenią sobie to “alternatywne życie”, które mają w sieci.

Optymistyczna Przyszłość

Należy spodziewać się, że wraz z rozwojem tego rynku, prawdopodobnie stanie się on coraz to bardziej popularny i będzie przynosił jeszcze więcej zysków niż zakup akcji firm technologicznych niezwiązanych z tym konceptem. Jest to pewnego rodzaju niewiadoma, która może przynieść albo absurdalne pieniądze, albo przynajmniej utrzyma nas na powierzchni. Jeśli kiedyś zatem był dobry czas na inwestycję w metaverse, to jest on zdecydowanie teraz.

Autor: Maciej

Jestem pasjonatem sztuki cyfrowej i technologii blockchain. Jako autor specjalizuje się w obszarze NFT, dostarczając wnikliwych analiz, trendów i informacji z branży. Zyskał zaufanie czytelników dzięki rzetelności i doświadczeniu w świecie cyfrowych aktywów. Jego ekspertyza oparta jest na latach badawczych oraz praktycznym zaangażowaniu w projekty NFT. Śledź jego bloga, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami w dynamicznym środowisku NFT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *