Jak Sprzedać NFT – Najważniejsze Zasady

NFT to jedna z najciekawszych technologii krypto ostatnich lat. Chociaż świat zdecentralizowanych aplikacji nie najlepiej znosi tąpnięcia pandemiczno-wojenne, to wciąż trzyma się mocno i cały czas realizuje swoją misję – stworzyć piękny i wspaniały świat pełen możliwości dla osób, które chcą żyć niezależnie.

Obecnie, to nie tylko obrazki, z którymi najczęściej kojarzą się niewymienne tokeny, ale także gry Play-2-Earn, dzięki którym możemy zgarniać przedmioty kolekcjonerskie, a następnie sprzedać NFT na rynku. NFT to również dostęp do różnych miejsc w prawdziwym świecie, bilety na koncerty i w ogóle – możliwość bycia częścią ekskluzywnego świata.

To jednak nie wszystko. NFT to także ogromny potencjał jeśli chodzi o Metaverse, gdzie możemy kupić swoją wirtualną działkę, by następnie wystawić NFT i zarobić na tym miliony dolarów w perspektywie kilku lat. Oczywiście, jest to dość odległa perspektywa, niemniej całkiem realna. W tym artykule poruszymy takie kwestie jak to, czym są NFT, jak kupować NFT, jak w nie inwestować i, co najważniejsze, jak można je sprzedać. Zapraszamy!

Czym Jest NFT?

Jak zazwyczaj w tego typu sytuacjach, zaczynamy od krótkiego wyjaśnienia czym są niewymienne tokeny, znane szerzej jako NFT. NFT to skrót od non-fungible token, czyli – niewymienny token. Dlaczego niewymienny? Cóż, na pewno nie dlatego, że nie można go sprzedać. Niewymienny, gdyż nie można go swobodnie wymieniać na inny token NFT. Oznacza to, że każdy z nich jest unikatowy i jednostkowy, w przeciwieństwie np. do kryptowalut, które są jak najbardziej wymienne, gdyż nie ma znaczenia “którego” Bitcoina macie w portfelu.

Wszystko może stać się NFT, o ile da się to zdigitalizować. Oznacza to, że możemy “wybijać” obrazki, pliki audio, video, różnego rodzaju przedmioty kolekcjonerskie, kompilacje itd. 

Co to znaczy wybijać NFT? Otóż, by faktycznie można było mówić o wyjątkowym i jednostkowym NFT, należy móc udowodnić, że posiadany przez nas konkretny NFT jest tym jednym, jedynym i wyjątkowym. Jak to zrobić? Najłatwiej – umieścić go na blockchainie. Najpopularniejszym w tym przypadku jest blockchain Ethereum, gdzie znaleźć możemy większość NFT. 

Pojedynczy NFT można zatem wrzucić na blokchchain, ale nie jest to darmowe. Musimy zapłacić tzw. gas fee w zamian za wybicie naszego tokenu. Różne platformy umożliwiają tworzenie NFT za darmo w ramach tzw. lazy minting, czy też – minting just in time. Oznacza to, że nasz token będzie wybijany w trakcie zakupu a opłata gazowa (gas fee) zostanie poniesiona na kupującego. Warto o tym pamiętać, jeśli myślimy o utworzeniu NFT, a nie posiadamy jednak ogromnych finansów z których moglibyśmy czerpać.

Czy Warto Inwestować w NFT?

Krótka odpowiedź – jak najbardziej. Dłuższa – to zależy. Oczywiście, rynek ten ciągle się rozwija i każdy tego rodzaju boom jest świetnym miejscem dla inwestorów. Niemniej, nie jest to gałąź gospodarki, którą znamy tradycyjnie z lekcji ekonomii, toteż jest to nieco bardziej skomplikowane, jeśli chodzi o rynki zdecentralizowane.

Tutaj należy wziąć pod uwagę także takie czynniki jak podwyższone ryzyko, brak centralnego nadzoru, a także potencjalnie brak możliwości wyjęcia swoich pieniędzy z inwestycji, jeśli coś pójdzie nie tak. Mimo wszystko jest to atrakcyjny rynek, gdzie można pomnożyć swoje inwestycje kilkukrotnie, jeśli trafimy dobrze w koniunkturę. Jakie są zatem zalety NFT?

Inwestycja

Ogromne wzrosty wartości oznaczają ogromne zwroty inwestycji. Pierwsze NFT, które znalazły się na rynku przyniosły niesamowite zyski i zachęciły miliony ludzi na świecie do tworzenia NFT, sprzedawania oraz dzielenia się tą technologią z innymi.

Ważnym elementem jest także ogromny zwrot tej inwestycji, gdyż w niektórych przypadkach, ceny skaczą w kilka miesięcy i jesteśmy w stanie pomnożyć wartość swoich NFT w krótkim czasie.

Przydatność NFT

NFT to nie tylko świetna opcja inwestycyjna, ale także odpowiedź na palący problem aktywów zdigitalizowanych, czyli niemożliwość udowodnienia oryginalności dzieła wirutalnego. Z przyjściem NFT możemy mówić o nowym rozdaniu, jeśli chodzi o tokeny tego rodzaju i faktycznie stworzyć własne NFT, które będzie, w zależności od atrakcyjności rynkowej, robić zamieszanie w świecie krypto.

Dodatkowo, z racji ścisłego powiązania ze światem sztuki, technologia NFT pozwala wybić się wielu młodym artystom, którzy mogliby nie mieć takiej możliwości, by sprzedać lub kupić NFT, gdyby nie fakt istnienia zdecentralizowanego rynku wirtualnego. 

Chroni to także własność intelektualną wielu artystów, którzy zawsze mogą dochodzić swoich praw, a także pobierać opłaty licencyjne za stworzone przez siebie dzieła w łatwiejszy sposób.

Bezpieczeństwo i Pewność

Technologia blockchain zapewnia także niemożliwy do podważenia poziom bezpieczeństwa inwestycji. Jeśli coś jest wgrane na blockchainie, można spokojnie założyć, że jest to faktyczny stan rzeczy. Wszystkie transakcje, które dzieją się w związku z danym NFT, są publiczne, jasne i pewne. 

Dodatkowo, nie ma praktycznie żadnej możliwości, że ktoś nam to NFT ukradnie z blockchainu lub też wpisze tam swoje dane, włamując się do sieci. Jedyny sposób, w jaki możemy utracić swoje dane to jeśli sami przekażemy je potencjalnym złodziejom. Dając się nabrać na tzw. phishing, możemy stracić NFT, kryptowaluty itd. Nikt jednak nie wykradnie ich nam z naszego portfela.

Jak Sprzedać NFT?

Przyjrzyjmy się zatem temu, jak sprzedać swoje ciężko wytworzone NFT. Oto kilka podstawowych elementów, które należy mieć na uwadze.

Znajdź Giełdę NFT

W zależności od tego, jakiego rodzaju materiałem operujemy, będziemy zmuszeni do tego, by wybrać odpowiednią dla siebie giełdę. Jest kilka możliwości. Wybierając odpowiednią dla siebie platformę, musimy pamiętać o tym, by skupić się raczej na tych, które są najbardziej popularne, gdyż jest wiele elementów scamerskich w tym świecie, o czym warto pamiętać.

W przypadku giełd NFT, na pewno możemy spokojnie sprzedawać na platformie OpenSea, Rarible, Nifty Gateway, czy Binance (największa giełda kryptowalut). Wszystkie te, a także inne polecane przez profesjonalnych traderów są jak najbardziej prawdziwe i możemy spokojnie korzystać z nich bez żadnych wątpliwości. 

Koszty Wystawienia NFT

Pamiętaj, że każda platforma ma swoje osobne koszty prowadzenia działalności i inaczej będzie rozliczać sprzedane przez Ciebie tokeny. Samo zarejestrowanie się na takiej platformie to koszt od kilku do nawet kilkuset dolarów. Dodatkowo, należy doliczyć do tego opłatę transakcyjną, która może wynosić ok. 2-3% wartości transakcji.

Oprócz tego – należy dodać również cenę za wystawienie NFT, a także opłaty gazowe. Te z kolei, w zależności od kryptowaluty i jej kursu na rynku, mogą być całkiem poważne, szczególnie przy sprzedaży kolekcji NFT.

Warto wówczas zainteresować się opcją “lazy minting”, o której wspominaliśmy wcześniej, czyli przerzucenie na kupującego ceny wybicia naszego NFT w sieci blockchain. Oczywiście, są też minusy tego rozwiązania, gdyż w ten sposób doprowadzamy do sytuacji, w której nasze NFT staną się wyjątkowo drogie, a nie każdy będzie chciał wydać aż tyle na tego rodzaju dzieło.

Jeśli nie zamierzasz tworzyć NFT, a jedynie nimi obracać na rynku, musisz także wziąć pod uwagę koszty opłaty licencyjnej dla oryginalnego twórcy, które mogą wynosić nawet do 50% wartości transakcji.

Wystaw NFT na Giełdzie

Pamiętaj, by wystawić swoje NFT za cenę, która faktycznie odpowiada jej wartości. Choć każdy chciałby sprzedać kilka pikseli za oszałamiające kwoty opiewające na miliony dolarów w krypto, jak miało to miejsce z Crypto Punkami, tak jednak nie każdy będzie miał możliwość stworzenia instant hitu, który zostanie pokochany przez miliony użytkowników na całym świecie.

Dlatego – warto wziąć pod uwagę to, ile realnie może kosztować Twoje NFT w porównaniu z tym, co jest obecne na rynku. Jeśli jesteś twórcą danego NFT, pamiętaj o tym, by dodać dla potencjalnego kupca jakieś dodatkowe elementy, takie jak graffiti wysokiej jakości, backstage z tworzenia danego NFT, etc.

Jak Sprzedać NFT – Binance

Przejdźmy zatem przez proces sprzedaży NFT przez jedną z najpopularniejszych giełd w Polsce, czyli Binance. Na Binance NFT Marketplace możemy sprzedawać swoje NFT i Mystery Boxy bez żadnego problemu. 

Binance NFT Marketplace – Kilka Informacji

Jest jednak kilka rzeczy na temat Binance NFT Marketplace, które trzeba wziąć pod uwagę, wybierając tę platformę. Po pierwsze – Binance to nie tylko giełda NFT, to także największy kantor wymiany krypto na świecie. Dzięki temu, nie musicie kupować swojego ETH na rynkach zewnętrznych, ale możecie to zrobić bezpośrednio na platformie.

Poza tym, opłata licencyjna dla twórców to od 1-10% wartości każdej transakcji. Na platformie Binance NFT, możemy wystawiać nasze aktywa NFT w ramach aukcji na żywo lub poprzez przyjęcie oferty. Każde NFT musi zostać zgłoszone przed umieszczeniem go na giełdzie, a następnie jest sprawdzane przez zespół giełdy w celu sprawdzenia autentyczności i zgodności z regulaminem.

Warto również wspomnieć o opcji Ekspozycja Aktywów NFT. Oznacza to, że wyszukując interesujące nas NFT, możemy znaleźć nie tylko te, które są wystawione na sprzedaż, ale wszystkie NFT, które znajdują się na giełdzie. Oznacza to, że będziemy mogli łatwo i przyjemnie odkrywać tokeny na rynku NFT.

Binance oferuje także szereg opcji filtrowania rynku:

 • Rodzaje Sprzedaży: Ma Oferty, Aukcja Na Żywo, Ustalona Cena
 • Wystawione = „Stała cena” + „Aukcja na Żywo”
 • Niewystawione = Ma oferty

Jak Dodać NFT na Binance?

Pierwsza rzecz, jaką musimy zrobić to założyć konto na Binance i dodać tam swój wirtualny portfel. Oczywiście, nie możemy nie polecić portfela MetaMask, choć, jeśli chodzi o NFT, warto zastanowić się też nad innymi, które nie ograniczają się jedynie do Ethereum, ale mają także dostęp do innych kryptowalut, takich jak Solana czy Polygon, gdyż opłaty gazowe w tym przypadku mogą być znacznie niższe, jeśli chcemy stworzyć NFT. Następnie, należy podążać za poniższą instrukcją.

Wybierz Metodę Sprzedaży

Pierwszą rzecz, jaką musisz zrobić po wgraniu swojego NFT na platformę to wybór metody sprzedaży. Tutaj są dwie możliwości – Stała Cena lub Najwyższy Bid.

 • Stała Cena: Kupujący mogą natychmiast kupić Twoje NFT za ustaloną przez Ciebie cenę.
 • Najwyższy Bid: Twoje NFT zostanie wystawione na aukcji i sprzedane temu, kto zaoferuje najwyższy bid.

Jeżeli chodzi o opcję Stała Cena to po prostu wybieramy krypto, które chcemy otrzymać w zamian za nasze NFT, a następnie cenę, jaką chcemy otrzymać.

W przypadku Najwyższy Bid, wygląda to w następujący sposób.

 • Wybierz krypto, które chcesz otrzymać i wprowadź minimalną kwotę bid dla swojej sprzedaży. Od tej ceny rozpocznie się aukcja. Zarówno w przypadku Ceny Ustalonej, jak i Aukcji minimalna cena bid musi być większa niż 0,1.
 • Możesz również wprowadzić żądaną cenę sprzedaży (cenę wykupu) w polu [Zlicytuj Bid] (dla sprzedaży NFT) lub [Cena Wykupu] (dla sprzedaży Mystery Boxa). Kupujący będą mogli kupić przedmiot natychmiast, jeśli zaoferują cenę wykupu lub gdy aukcja osiągnie tę cenę.
 • Wybierz minimalną wartość procentową przebicia. Ogranicza to bid kupującego do 5%, 10% lub 20% wyżej niż minimalna podwyżka ceny.

Weryfikacja NFT

NFT może zostać dodane na platformę dopiero wtedy, kiedy zakończy się proces weryfikacji. Trwa on zazwyczaj ok. 10 minut. Możesz również ustalić datę, kiedy chcesz by dane NFT pojawiło się na platformie, a także datę i godzinę sprzedaży NFT. Sprzedaż powinna trwać co najmniej 12 godzin i nie dłużej niż 7 dni od momentu dodania.

Ustaw Kategorię

Następnie, należy ustawić odpowiednią kategorię NFT, w zależności od tego, czym jest dana kolekcja. Jest to świetny sposób, by zoptymalizować wyniki wyszukiwania NFT oraz umożliwić potencjalnym kupcom porównania tokenu z innymi w tej samej kategorii. 

Binance – Rodzaje NFT

Zasadniczo możemy znaleźć dwa rodzaje NFT na Binance, kolekcje Premier oraz Standardowe. W zależności od tego, ile mamy obserwujących, jaki jest wolumen sprzedaży itd., nasze NFT może zostać zaliczone do kolekcji Premier, która jest preferowalną i promowaną serią.

Jeśli nie uda nam się ta sztuka, zostaniemy automatycznie przydzieleni do edycji Standardowej, co nadal nie oznacza, że nikt nie zobaczy naszego NFT, ale będziemy musieli się nieco bardziej zająć sprzedażą NFT i marketingiem na własną rękę. W przypadku sprzedaży NFT z kolekcji standardowej, nie można wypłacić przychodu przez 10 dni od dnia sprzedaży.

Usuwanie i Spalanie NFT

Kolekcja NFT, którą mamy może również zostać usunięta lub spalona, jeśli mamy na to ochotę. By doprowadzić do tego, należy kliknąć w szczegóły NFT i wybrać usuń. Usuniętych NFT nie da się odzyskać. W celu spalenia NFT, należy uiścić opłatę za spalanie.

Sprzedaż NFT a Polskie Prawo

Wiemy zatem jak sprzedawać NFT, za ile, gdzie i właściwie po co. Sprawdźmy teraz czy w ogóle możemy interesować się tym tematem, jeśli chcemy, by wszystko było “zgodnie z prawem”. Wszyscy wiem, że banki i inne instytucje finansowe podchodzą sceptycznie do zdecentralizowanych instytucji i niekiedy robią problemy, by przelewać pieniądze z naszego kryptoportfela do naszego “głównego” konta bankowego.

Jak zatem zrobić to “by the book” i zgodnie z oczekiwaniami fiskusa? Czy za NFT trzeba odprowadzać podatki? I dlaczego to wszystko jest tak skomplikowane? Na te i podobne pytania (oprócz tego ostatniego), odpowiadamy poniżej.

Jak Sprzedać NFT w Zgodzie z Polskim Prawem?

Jak wspominaliśmy wcześniej, NFT sprzedawane są głównie na giełdach internetowych, które mają tę zaletę, że faktycznie możemy zrzucić na nie całość odpowiedzialności za organizację prawną kupna i sprzedaży. Wszelkie kwestie prawnoorganizacyjne zatem są poza naszym interesem.

Jeżeli natomiast chcielibyśmy znaleźć nabywcę NFT poprzez własną stronę internetową, w świetle polskiego prawa będziemy wówczas przedsiębiorcam. Należy wówczas dopełnić wszystkich formalności z tym związanych. Takimi będzie na przykład ochrona praw konsumentów, określenie warunków sprzedaży zgodnie z polskim prawem, a także dostosowanie naszej strony do standardów europejskich w zakresie ochrony danych osobowych.

Inną kwestią jest oczywiście sprawa praw własności, niemniej – jest to raczej oczywiste w przypadku NFT, gdyż właścicielem pierwotnym jest autor dzieła i to właśnie on posiada prawa autorskie osobiste, które są niezbywalne i prawa autorskie majątkowe, które można przenieść na inną osobę, czyli, innymi słowy, sprzedać dane NFT.

Co z podatkami? Cóż, jest to dość skomplikowana sprawa. Kryptowaluty zazwyczaj podlegały pod następujący przepis:

 • cyfrowe odwzorowanie wartości (…), której jest wymienialne w obrocie gospodarczym na prawne środki płatnicze i akceptowane jako środek wymiany, a także może być elektronicznie przechowywane lub przeniesione albo może być przedmiotem handlu elektronicznego.

Niemniej, NFT nie jest kryptowalutą i na pewno jest niewymienialny, co widać zresztą po nazwie. Jak zatem interpretować NFT zgodnie z polskim prawem? Większość teoretyków przyjmuje właśnie interpretację NFT jako prawa autorskiego majątkowego, które zbywamy zgodnie z ogólną stawką VAT i musimy odprowadzić od zysków z tej sprzedaży podatek dochodowy.

NFT w Polskim Prawie – Perspektywy

Jak widać jednak, jest to dość proste rozumienie tematu NFT i widać, że w dzisiejszych czasach potrzebne jest bardziej kompleksowe uregulowanie tej kwestii, gdyż ludzie działający na zdecentralizowanych rynkach po prostu nie będą mieli ochoty na przechodzenie przez szereg ograniczeń podatkowych, które będą konsekwentnie obniżać ich dochody z NFT.

Wydaje się, że wprowadzenie rozsądnej ustawy, która raz na zawsze określi zasady rozliczania tego typu działalności może skutecznie ograniczyć szarą strefę w jakiej znajduje się obecnie świat krypto i przynieść pozytywną zmianę dla całego środowiska.

Czy tak się jednak stanie? Należy raczej w to wątpić. Nikt nie zagłosuje na partię, która obiecywać będzie uregulowanie kwestii związanych z niewymiennymi tokenami i tym, w jaki sposób będzie wyglądać rozliczanie się z tej kwestii. Z drugiej strony, być może ktoś zauważy, że ten rynek jest całkiem pokaźny i można sporo na nim zarobić. Takie wyjście naprzeciw uczciwym inwestorom może sprawić, że temat NFT może powrócić. Czy tak będzie? Zobaczymy.

Jak Sprzedać NFT – Podsumowanie

Pokazaliśmy Wam jak krok po kroku sprzedać NFT, mamy nadzieję, że skutecznie. Oczywiście, jest wiele tematów, które można byłoby jeszcze poruszyć w ramach kwestii kupna/sprzedaży NFT, opisać różne inne giełdy, oraz poruszyć konieczność promowania swoich NFT na mediach społecznościowych itd., ale to potencjał na kolejne artykuły.

Świat NFT to mnóstwo potencjalnych zysków i tyle samo wątpliwości, szczególnie wśród polskich inwestorów, którzy wciąż nieco niedowierzają w kryptowaluty. Szczególnie istotne jest by w sposób rzetelny i uczciwy przedstawić jak faktycznie wygląda to z perspektywy państwa i jednocześnie szerzyć w świadomości czytelników, że tego rodzaju regulacje mogą przynieść tylko pozytywne efekty. Mamy nadzieję, że w tym artykule udało nam się to zrobić.

Jeśli interesuje Was świat krypto, polecamy sprawdzić inne teksty z tej tematyki na naszej stronie. Mamy całkiem bogate portfolio, jeśli chodzi o teksty ze świata krypto i jak najbardziej polecamy je Waszej uwadze. Jeśli mielibyście jakieś pytania czy sugestie dotyczące tematów, które powinniśmy poruszyć, dajcie znać w komentarzach. Jesteśmy więcej niż otwarci na eksplorowanie nowych szlaków związanych z NFT, a także informowanie Was o nowinkach technologicznych.

Widzimy się w kolejnym artykule!

Autor: Maciej

Jestem pasjonatem sztuki cyfrowej i technologii blockchain. Jako autor specjalizuje się w obszarze NFT, dostarczając wnikliwych analiz, trendów i informacji z branży. Zyskał zaufanie czytelników dzięki rzetelności i doświadczeniu w świecie cyfrowych aktywów. Jego ekspertyza oparta jest na latach badawczych oraz praktycznym zaangażowaniu w projekty NFT. Śledź jego bloga, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami w dynamicznym środowisku NFT.

2 komentarze

 1. dzień dobry mam kupca na moje obrazy w formie NFT wraz z propozycją ceny w ETH jest bardzo atrakcyjna, na co muszę uważać przed transakcją i co w tej sytuacji z realnymi pracami nie mogę ich już sprzedać a zatem czy mam obowiązek przechowywania oryginałów i jak długo?

  1. Gratuluję zainteresowania kupcem w zakresie Twoich dzieł sztuki w formie NFT! Przed sprzedażą powinieneś :

   -Sprawdzić tożsamość kupca. Najlepiej sorzystaj z platformy NFT, która oferuje pewne mechanizmy weryfikacji tożsamości.
   – Określić wszystkie warunki transakcji przed podjęciem decyzji. (prawa autorskie, przeniesienie własności i inne szczegóły)
   – Musisz upewnij się, że korzystasz z renomowanej platformy NFT. Niektóre z nich oferują większą ochronę dla sprzedających.

   Co do Twojego pytania dotyczącego obowiązku przechowywania oryginałów, zależy to od Twoich własnych preferencji i umowy zawartej z kupującym. Przed transakcją zaleca się ustalenie, czy NFT stanowi wyłączne przeniesienie praw autorskich, czy też jedynie cyfrową reprezentację dzieła. Jeśli zdecydujesz się na przeniesienie praw autorskich, może to oznaczać, że nie będziesz już mógł sprzedawać fizycznych kopii dzieła, ale zawsze warto to jasno sprecyzować przed podjęciem decyzji.

   Czas przechowywania oryginałów również zależy od umowy. Mogą istnieć umowne zapisy określające, czy i jak długo musisz przechowywać fizyczne kopie dzieł.

   Jeśli cena jest bardzo atrakcyjna to warto to skonsultować z prawnikiem specjalizującym się w prawie autorskim oraz prawie cyfrowym i sprawdzić czy umowa jest jasna i zgodna z twoimi oczekiwaniami.
   Zachęcam do przeczytania naszego artykułu o podatkach w NFT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *