Jak Zarabiać na Airdrop – Proste i Jasne Zasady!

Kryptowaluty, jak mówi klasyk, były, są i będą. Niezależnie od tego, czy państwa będą tworzyć coraz bardziej restrykcyjne zasady, zwiększać udział w tym rynku, czy nakładać wysokie podatki, w branży kryptowalut nadal wydaje się, że wszystko jest możliwe.

Cóż, trudno się z tym nie zgodzić. Wśród tak wielu instrumentów finansowych, które ma w swoim arsenale, świat krypto może naprawdę narobić zamieszania w dzisiejszych czasach. Choć wszyscy wieszczyli kres Bitcoina czy innych technologii opartych na blockchain, dziś możemy obserwować wielkie odbicie się w świecie kryptowalut. W związku z tym, to najlepszy czas, by przybliżyć Wam ideę świata krypto, która, jak sądzimy, przypadnie Wam do gustu, czyli – darmowe tokeny.

Jak się bowiem okazuje, w świecie krypto nie wszystko jest monetyzowane i niektóre rzeczy można dostać za darmo. Stąd wzięły się airdropy, które co jakiś czas można dodać do swojego portfela, jeśli śledzimy konkretne przestrzenie związane z krypto. Wyjaśnijmy zatem, o co chodzi i gdzie można coś takiego znaleźć!

Airdrop – z Czym to Się Je?

Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest airdrop w świecie kryptowalut. Choć możemy kojarzyć to ze sposobem przesyłania danych w świecie Apple, jest to także pojęcie w świecie krypto. Polega to na tym, że można dołączyć do grupy odbiorców, która otrzymuje darmowe NFT, coinsy, czy inne benefity związane z zaangażowaniem się w dany projekt krypto.

Twórcy projektu często przekazują osobom, które udzielają się w społeczności darmowe tokeny promocyjne, które potem można wykorzystać przy sprzedaży albo wymianie kryptowalut, jeśli np. giełda kryptowalut wyda swoje tokeny obniżające koszt sprzedaży i zakupu. Zazwyczaj trzeba spełnić określone wymagania, aby załapać się na “giveaway”, czyli darmowe rozdanie tokenów. 

Dlaczego firmy decydują się na takie rozwiązania? Z wielu powodów. Zazwyczaj jest to powiązane z promowaniem danej kryptowaluty czy tokenu. Najlepsze airdropy kryptowalut zazwyczaj powiązane są z tzw. Initial Coin Offering, czyli pierwszą ofertą monet, by zachęcić ludzi do handlowania nimi. Niektóre z nich mają charakter informacyjno-edukacyjny, o czym więcej później, a niektóre po prostu są dodatkiem do posiadanych już coinsów.

By otrzymać darmowe kryptowaluty, wystarczy albo obserwować ich emitentów, mieć konkretne NFT, albo po prostu śledzić rynek i sprawdzać, gdzie się pojawiają. Zobaczmy zatem, jakie rodzaje Airdropów możemy zgarnąć.

Rodzaje Airdropów

Istnieje zasadniczo pięć rodzajów airdropów. Każdy z nich ma na celu wprowadzenie starych i nowych użytkowników w świat kryptowalut, niemniej można również wyróżnić ich cechy osobnicze, zależne od struktury danego airdropa. Przejdźmy zatem przez ich najważniejsze typy.

Standardowy Airdrop

Zaczynając od klasyki, mamy tutaj standardowy airdrop. Rozdawca wysyła do szerokiej gawiedzi informacje jak pobrać dany airdrop i w ten sposób zwiększają wartość kryptowalut, które promują, lub po prostu rozprzestrzeniają informacje na temat swojego przedsięwzięcia. Nie ma tutaj niestety nieograniczonej ilości tokenów do zdobycia, dlatego należy obserwować media społecznościowe twórców, by starczyło też ich dla nas.

Bounty Airdrop

Bounty Airdrop z kolei to coś bardziej skomplikowanego. W tym przypadku, musimy wykonać szereg zadań, by otrzymać swój darmowy token. Zasadniczo nie jest to zbyt trudne, gdyż opiera się na całkiem łatwym udostępnieniu posta, dołączeniu do kanału Discord, czy po prostu poleceniu innym użytkownikom tej kryptowaluty. Po spełnieniu tych zadań dostajemy nasz “łup”, czyli bounty w postaci tokenu.

Holder Airdrop

Kolejnym rodzajem airdropów są tzw. Holder Airdrop. Tutaj, sytuacja jest jeszcze prostsza niż gdziekolwiek indziej. Wystarczy mieć dany token na np. Blockchainie Ethereum i w ten sposób będziemy otrzymywać darmowe tokeny. Czasami jest to połączone z tzw. Proof-of-stake, które to potwierdza wiarygodność projektu poprzez określoną ilość tokenów. Bywa jednak, że jest to ograniczane. Niekiedy tylko największe konta otrzymują tokeny, czasami tylko konta o określonej charakterystyce. Wszystko zależy od emitentów.

Exclusive Airdrop

Ekskluzywny Airdrop to kolejny rodzaj na naszej liście i, zasadniczo, można powiedzieć, że jest to połączenie wszystkich poprzednich, ale tylko dla ekskluzywnej, zamkniętej grupy odbiorców.  Te osoby są wybierane jako odbiorcy zrzutu indywidualnie. Kryteria tego wyboru mogą być różne, zależne od wielu czynników. Niekiedy są to osoby z największym portfelem walut, czasem to Ci, którzy są najbardziej aktywni na rynku. Wszystko zależy od preferencji emitenta.

Raffle Airdrop

I ostatnia z kategorii airdropów – Raffle Airdrop, często pomijana w tego typu zestawieniach, choć, naszym zdaniem, niesłusznie. Jest to loteria airdropów! Jak się bowiem okazuje, firmy często tworzą alternatywne sposoby uzyskania tokenów. W tym przypadku, jest to połączone z loterią. Każdy token to los. Tokeny można nabyć po prostu je kupując, posiadając, lub zdobywając w inny sposób, np. poprzez wcześniejszy airdrop. Każdy los bierze następnie udział w loterii. Zwycięzca otrzymuje określoną pulę tokenów, które później jest w stanie spieniężyć. Zazwyczaj wygrane w przypadku tego typu tokenów są wyższe niż w poprzednich kategoriach.

Gdzie Szukać Airdropów

Zasadniczo można powiedzieć, że – wszędzie. W mediach społecznościowych, tradycyjnych, konkretnych przestrzeniach powiązanych z danym projektem, czyli reddicie albo newsletterze. Jest wiele miejsc, gdzie możemy odnaleźć airdropy, ciężko wskazać na jedno konkretne. Zatem, przejdziemy przez te najpopularniejsze! Sprawdźmy, gdzie chowają się darmowe tokeny!

Telegram

Po pierwsze – Telegram. Jest to jeden z najpopularniejszych komunikatorów na świecie, który działa nawet w krajach, w których, cóż, nic innego nie działa. Telegram stał się jednym z tych miejsc, które na pewno warto odwiedzić, jeśli szukamy ciekawych projektów NFT czy crypto. Kanały takie jak @Airdropforall.io, @cointelegraph, czy @metaverse_nfts są zdecydowanie warte polecenia i na pewno znajdziecie tam wiele wartościowych treści oraz – airdropów!

X

Twitter AKA X to także pole działań crypto-fanów, więc warto na pewno i tam skierować swoje zainteresowanie. Na X jest mnóstwo ludzi, którzy interesują się crypto i chętnie podzielą się najnowszymi informacjami z tego świata. Zdecydowanie warto zdać się na ich insiderską wiedzę na temat związane z NFT i kryptowalutami oraz wyczekiwać na to, czy sypną informację o jakichś ciekawych Airdropach w okolicy. Kontami, które warto obserwować w tym kontekście są na pewno @its_airdrop i @airdrop_exp.

Discord

Kolejnym popularnym miejscem w kontekście Airdropów jest Discord. Grupy na Discordzie związane ze środowiskiem crypto są jednymi z najpopularniejszych, jeśli chodzi o ten świat. Setki tysięcy ludzi, którzy codziennie się tam komunikują, to społeczność, której po prostu nie możecie przeoczyć. Jeśli chcecie być na bieżąco nie tylko z kwestią Airdropów, ale crypto ogólnie, po prostu musicie zaangażować się w działalność tych grup. Do najpopularniejszych należą @cryptohub, @OKX中文官方社区 oraz @angrymonkey.

NFT Newsletters

Idąc dalej tropem Airdropów, natrafimy na newslettery NFT. Jest ich naprawdę wiele, ale jeśli zapiszemy się do tych najlepszych, codziennie będziemy otrzymywać dawkę najciekawszych informacji ze świata kryptowalut. Są to cotygodniowe lub comiesięczne biuletyny, które zawierają najnowsze informacje i porady dotyczące świata krypto. Często to przedstawiają w przekrojowy sposób nowinki ze świata krypto, a tam można napotkać także darmowe tokeny. Wśród najciekawszych biuletynów należy wymienić na pewno Overpriced JPEGs, czy też Rarible Newsletter.

Airdrop Alert

Można także ustawić sobie alert. A konkretniej – Airdrop Alert, który będzie nam dostarczać codziennie informacji na temat najważniejszych kwestii związanych z airdropami coinsów i NFT. Ponad 400 000 osób subskrybuje ten kanał, więc definitywnie coś w tym musi być. Co więcej, nie tylko będziemy mogli dowiedzieć się gdzie iść, by otrzymać kryptowaluty, ale także, dostaniemy możliwość otrzymania tych małych ilości darmowych kryptowalut, byśmy mogli w ten sposób zaangażować się w społeczność. 

Airdrops.io

Kolejne ważne miejsce na airdropowej mapie to Airdrops.io. Tutaj mamy do czynienia ze stroną, która koncentruje się stricte na airdropach. Mamy tutaj listę zrzutów, które możemy oczekiwać w przyszłości, ale także miejsca, w ramach których możemy się poruszać, by owe airdropy zdobyć już teraz. Jest mnóstwo projektów i można zgarnąć naprawdę dobre dropy, często odwiedzając tę stronę. 

Coindoo

Następnym miejscem, które warto odwiedzić w internecie jest Coindoo, bardzo dobra strona, które przedstawia najważniejsze wiadomości o crypto i NFT, a także – prezentuje najlepsze airdropy, które możemy złapać w danym miesiącu. Jest to naprawdę profesjonalna przestrzeń, w którą warto zainwestować czas, nie tylko w kontekście airdropów, ale także ogólnych informacji na temat crypto.

DappRadar

Następnie mamy DappRadar. Tutaj, możemy sprawdzić najbardziej aktywne dApps, by w ten sposób dotrzeć do tego, gdzie są najciekawsze airdropy z największym potencjałem. Oczywiście, znajdziemy tam dużo więcej statystyk na temat NFT i crypto, stąd też warto odwiedzić tę stronę, by czegoś się poduczyć o airdoprach.

Jak Zarabiać na Airdropach?

Skoro wiemy już gdzie szukać airdropów to, zgodnie z pytaniem w tytule – jak na nich zarabiać? Cóż, sposobów jest wiele, choć na pewno należy uważać na podejrzane przestrzenie, a o takie w świecie krypto nietrudno. Jest to szczególnie wymagające w przypadku airdropów, gdyż jeśli dodaliście do swojej kolekcji coś, co nie do końca jest uczciwe, możecie stracić wszystko, co macie w portfelu.

Mając to na uwadze, przejdźmy zatem do sposobów na zarabianie na Airdropach.

Na Co Uważać?

Przede wszystkim na wszelkie Airdropy, które wymagają od Was podania danych do Waszych kont na giełdzie czy portfeli kryptowalutowych. Najważniejsze jest to, by zweryfikować dany   airdrop w wielu źródłach. Popytać w r/cryptocurrency, czy też sprawdzić hasztag związany z daną kryptowalutą na platformie X.

Po Prostu – Sprzedawaj!

Proste i często najbardziej sensowne rozwiązanie. Po prostu sprzedawaj airdropy, które otrzymasz. Większość z nich nie będzie warta zbyt wiele na giełdach, ale jeśli potrzymasz je nieco u siebie w kolekcji i wyczekasz moment, w którym staną się popularne, mogą zyskać naprawdę sporo. Wymienianie tokenów na inne też jest ciekawym sposobem na upłynnienie swoich zasobów, toteż zachęcamy do wymieniania się.

Gry dApp

Kolejnym ciekawym sposobem na upłynnienie naszych tokenów są gry dApp, często powiązane z NFT. Polega to na tym, że jeśli mamy token, który otrzymaliśmy w czasie Airdropu, możemy wziąć udział w grze lub losowaniu i wygrać nagrody w prawdziwym, lub zdigitalizowanym świecie. Jest coraz więcej gier, które inwestują w tego rodzaju rozrywkę. 

Można przywołać tu np. słynne już Axie Infinity, które rozdaje darmowe tokeny, by następnie wtłoczyć graczy w rozgrywkę wieloosobową i możliwość uzyskania jeszcze rzadszych Axis. Oczywiście, te z kolei możemy sprzedać na giełdach NFT za całkiem pokaźne kwoty. Najdroższy Axie #2655 poszedł za 800 000$, więc jest o co walczyć.

Choć nie jest to wszystko, co oferują nam gry dApps. NA przykład, firma Swissborg przeznaczyła 500 000 dolarów na pulę nagród dla graczy, którzy chcą uczestniczyć w rozgrywce. Podobnie jest w przypadku Lucky Blocks, gdzie możemy wygrać nawet Lamborghini.

Uczy i Płaci

Innym sposobem na zarabianie na airdropach jest edukacja. Tak, choć nauczyciele nie są w top 1% zarabiających, to Wy, ucząc się o świecie crypto i zbierając tokeny, możecie zdobyć realne pieniądze. Coinbase i Stellar nawiązały kiedyś współpracę, by nauczyć potencjalnych traderów o korzyściach z użytkowania XLM. Za rejestrację i obejrzenie kilku filmików o airdropach, mogliśmy dostać nawet 50 dolarów!

Bonusy na Giełdach

Kolejnym sposobem na zarabianie na airdropach jest wyczekiwanie na bonusy na giełdach krypto. Jak się okazuje, część z nich jest w stanie nawet przeznaczyć jakieś pieniądze, by oddać użytkownikom, którzy założyli nowe konto. 

Coinbase na ten przykład, daje bonusy nie tylko dla tych, którzy zakładają konta, ale także dla polecających. Podobnie jest także na innych giełdach. Warto zatem zakładać wiele kont, by móc skumulować swoje możliwości finansowe związane ze zdecentralizowanymi rynkami. Założenie konta to tylko chwila, a korzyści mogą być całkiem pokaźne.

Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę drugi aspekt “zarabiania” na giełdach, czyli – możliwość pozbycia się opłat za wymianę crypto. Niektóre giełdy wydają również swoje własne tokeny, które następnie można wykorzystać na “przemiał” lub po prostu – osoby posiadające te tokeny nie płacą za wymianę. Jest to ciekawy sposób na poszerzanie wartości swojej marki i możliwość dodatkowego zarobku dla użytkowników.

Kup Crypto

Można także po prostu – kupić kryto. Pierwszym rozdaniem krypto był słynny GBYTE, kiedy to każdy posiadacz Bitcoina otrzymywał token w pełni księżyca. Czasami po prostu trzymanie tokenów może okazać się opłacalne, gdyż wiąże się z tym możliwość dodatkowego zarobku. W ten sposób, będziemy mogli nie tylko działać zgodnie ze sławną strategią HODLing (hold on no matter what – trzymaj, niezależnie od okoliczności), ale także otrzymywać dodatkowe tokeny za nasz “wysiłek”.

Hard-Fork

I w końcu mamy tzw. hard fork, znane także jako – miałeś jedną monetę, teraz masz dwie. Jak to działa? Jest to dość zawiłe technologicznie, ale możemy łatwo to wyjaśnić na przykładzie. W 2017 roku społeczność Bitcoina podzieliła się względem wielkości bloków. Część została na starszej wersji platformy, natomiast druga przeniosła się na “szybszą” sieć. Doprowadziło to do sytuacji, w której każdy właściciel BTC otrzymał jednego BCH – Bitcoin Cash. Wówczas kosztowała ona 4300 dolarów, więc nie jest to wcale kiepski zarobek.

Jak to się ma do Airdropów? Cóż, w podobny sposób możemy zarobić na dzieleniu się naszych Airdropów i powiązanych z nimi walutami. Czyli, jeśli właściciel naszego Airdropu stworzy nową wersję swojego kodu, możemy otrzymać od niego jedną monetę w ramach promocji danej platformy. Jak się okazuje, nie dzieje się to wcale tak rzadko, więc warto się zainteresować tematem.

Jak Zarabiać na Airdrop – Wnioski

Hej, dzięki, że wpadliście! Mamy nadzieję, że zdobyliście trochę wiedzy i będziecie mogli teraz coraz lepiej poruszać się w świecie airdropów krypto. Oczywiście, jest to ściśle nieregulowana strefa życia, toteż zalecamy ekstremalną ostrożność w tym zakresie. Niemniej, jest to całkiem ciekawy sposób na zarobek, a jako przykładni gracze Axie Infinity, możemy powiedzieć, że łączymy przyjemne z pożytecznym. 

Pamiętajcie tylko o tym, żeby nie wrzucać wszystkich swoich oszczędności w krypto, bo może się to skończyć ich szybką utratą. Jeśli podobał Wam się ten artykuł, lub macie jakieś pytania lub sugestie, dajcie znać w komentarzu! To tyle na dziś, do zobaczenia w następnym!

Autor: Maciej

Jestem pasjonatem sztuki cyfrowej i technologii blockchain. Jako autor specjalizuje się w obszarze NFT, dostarczając wnikliwych analiz, trendów i informacji z branży. Zyskał zaufanie czytelników dzięki rzetelności i doświadczeniu w świecie cyfrowych aktywów. Jego ekspertyza oparta jest na latach badawczych oraz praktycznym zaangażowaniu w projekty NFT. Śledź jego bloga, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami w dynamicznym środowisku NFT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *