Karty NFT – Czym Są i Jak Ich Używać?

Każdy z Was zapewne pamięta czasy swojego dzieciństwa, kiedy to specjalnie kupowało się dziesiątki paczek czipsów, żeby trafić na ten jeden tazos Pokemon, karty baseballowe od wujka z Ameryki albo karty z bitwami światowymi. A może byliście też częścią środowiska Magic The Gathering albo kart Yu-Gi-Oh?

Na pewno nie zdziwi Was to, że kolekcjonowanie kart jest bardzo popularne w przestrzeni krypto, gdzie święci kolejne triumfy nie tylko jako zabawa czy przedmiot kolekcjonerski, ale także możliwość inwestycji w ramach sfery cyfrowej na wielu platformach.

Blockchain jest łaskawy dla tych, którzy proszą – jak będą zapewne mówić za kilkadziesiąt lat dzieci z pokolenia XYZ, i tak jest też w tym przypadku. Dzięki nowym technologiom pojawiły się setki nowych możliwości sprzedaży i kupowania kart NFT, które różnią się od siebie rzadkością i jakością wykonania, co wpływa na ich cenę.

W tym artykule dowiecie się czym są karty NFT, jakie są sposobach handlu i przechowywania oraz jak pokazać swoją kolekcję użytkownikom z całego świata! Zapraszamy!

Czym są Karty NFT?

Na początku wyjaśnijmy może podstawowe pojęcia związane z tym tematem, gdyż pomoże nam to w dalszych rozważaniach. Po pierwsze, karty NFT są zasadniczo tym samym, co różnego rodzaju karty kolekcjonerskie, które mogliście spotkać w przeszłości. Czy były to karty Pokemon, czy też karty sportowe, ludzie na całym świecie wydawali setki milionów złotych, byleby tylko dostać tę jedną rzadką kartę, która miała zmienić wszystko w ich życiu, a na pewno w ramach swojej kolekcji.

Tak samo jest w przypadku kart NFT, z tym jednym wyjątkiem, że istnieją one tylko wirtualnie. W świecie, gdzie wszystko jest zdigitalizowane, ludzie długo poszukiwali zamiennika naprawdę rzadkich kart, których nie da się podrobić. Z pomocą przyszła technologia sieci blockchain, która jest w stanie zaoferować im kompletną autentyczność zdobytych kart, czy to w celach kolekcjonerskich, czy inwestycyjnych. 

Jak to Działa?

Karty NFT działają w zasadzie tak jak każde NFT na blockchain. Ich cena zależy jedynie od tego, jaki jest popyt na tego rodzaju karty w danej społeczności, jak rzadkie NFT posiadamy i czy faktycznie ludzie są w stanie za to zapłacić na rynku tyle, ile od nich oczekujemy.

Oczywiście, jak w przypadku większości kolekcji, tego typu spekulacje są zazwyczaj wyjątkowo zawyżone, gdyż jednym jest uznanie, że dana kolekcja jest warta np. 2 miliony dolarów w kryptowalutach, a czymś zupełnie innym jest faktyczna zbywalność tych kart i to, ile realnie możemy za nie dostać na rynku. Bo choć możemy powiedzieć, że nasza najdroższa karta jest wyceniana na 100 000 $, to nie do końca jest tak, że jeśli wystawimy to jutro, to zostanie ona sprzedana w ciągu kilku minut.

Jakie Są Atuty Kart NFT?

W łańcuchu bloków znajduje się mnóstwo tokenów, które tylko czekają na kolekcjonerów. Jak zapewne wiecie, jest wiele zalet tego rodzaju technologii i biorąc pod uwagę jak szybko się ona rozwija, będzie ich tylko więcej.

Zatem, zapraszamy na krótki przegląd najważniejszych zalet kart NFT i tego, jak mogą one wpłynąć na jakość współczesnego rynku kart kolekcjonerskich. Oczywiście, są to tylko niektóre z atutów tej nowej technologii, niemniej – wydają się jednymi z ważniejszych w szerszej perspektywie. 

Autentyczność

Po pierwsze – autentyczność. Jak już wspominaliśmy wcześniej, jednym z najważniejszych atutów kart NFT jest to, że są one kompletnie niepodrabialne. Oznacza to, że niemożliwe jest, by ktoś mógł skopiować naszą kartę, wykraść ją lub twierdzić, że należy ona do niego, a my jesteśmy jedynie “impostorami”.

Wszystko na blockchainie jest publiczne, czyli każda transakcja lub działanie na medium zdigitalizowanym ma swoje odzwierciedlenie na blockchainie. Oznacza to, że nie ma możliwości stworzenia dwóch takich samych kart, lub przeniesienia własności bez publicznego poinformowania o tym innych członków rynku.

Wszystkie dane są publiczne i weryfikowalne. Dodatkowo, blockchain to setki tysięcy równań, nieustannie zmienianych, które sprawiają, że możemy polegać na bezpieczeństwie tego systemu bardziej, niż na większości stron rządowych.

Różnorodność

Kolejnym ważnym atutem kart NFT jest ich różnorodność. Jak możemy przewidywać, świat wirtualny, czy ogólnie pojęty metaverse prawdopodobnie będzie tylko rozszerzać swoje macki na coraz to inne dziedziny naszego życia i właściwie możemy tylko obserwować jak to się dzieje. 

Na nasze szczęście lub nieszczęście, rosnąca popularność tego typu działalności sprawia, że i w ramach NFT powstają i będą powstawać coraz to nowe projekty, o coraz to bardziej ambitnych założeniach.

Wejście w ten rynek jeszcze na początku jego istnienia sprawia, że nasz token, który w tym momencie nie kosztuje zbyt wiele, na wiecznie rosnącym i spekulacyjnym rynku może w ciągu kilku miesięcy/lat stać się naprawdę smakowitym kąskiem dla różnych kolekcjonerów i inwestorów.

Inwestycja

A jeśli mówimy o inwestorach to warto wspomnieć o tym, że karty NFT to w dużej mierze inwestycja w przyszłość. Jak w przypadku kart Pokemon, gdzie niektóre wersje słynnej żółtej myszy osiągały astronomiczne ceny kilku milionów dolarów, to w świecie krypto, gdzie wszystko jest odpowiednio większe, bo wirtualne, mogą one osiągać nawet dziesiątki milionów potencjalnego zysku.

Wystarczy spojrzeć jedynie na takie historie jak CryptoPunki, które osiągają absurdalne wartości, podobnie zresztą jak karty kolekcjonerskie z ikonami sportu. Jedna z nich, z wizerunkiem futbolisty, Toma Brady’ego, została sprzedana na platformie transakcyjnej StockX za 1,3 miliona dolarów. Przedmioty kolekcjonerskie w wersji krypto będą zatem zawsze w tej lub innej cenie, więc warto wsiąść do tego “hype train” już na początku podróży.

Dodatkowe Korzyści

Oczywiście, są w tym przypadku także korzyści, o których nie można zapomnieć, a które są niezbędne dla samego istnienia kart NFT. Otóż, wyobraźcie sobie, że takiej karty nie da się pogiąć, zalać, nie spali się w pożarze i nikt nam jej nie zwinie podczas oglądania kolekcji. Ba, wszystkie karty są wersji mint 10, gdyż nie ma problemów z ich drukowaniem.

Dodatkowo, karty NFT często powiązane są z dodatkowymi możliwościami, takimi jak dostęp do luksusowych imprez, udział w loterii czy możliwość uczestniczenia w wydarzeniach online i grach P2E.

Jak Zacząć Przygodę z Kartami NFT?

Skoro już wiemy czym są karty NFT i czy warto w nie zainwestować, jak zatem rozpocząć swoją przygodę w tym zakresie? Otóż, jest to bajecznie proste. Wystarczy bowiem znaleźć giełdę NFT (NFT Marketplace) i wyszukać tam interesujące nas produkty. 

Najlepiej jest wybrać te giełdy, które mają dobrą i stabilną reputację na rynku, takie jak Binance, Nifty Gateway, czy OpenSea, gdyż gwarantują nam one nie tylko duże ilości tokenów naraz, ale również jest to bezpieczny wybór w dość niebezpiecznym świecie krypto.

Jak Wybierać Karty?

Co do wyboru samych kart to zalecamy, tak zwane – do your own research –  czyli sprawdzenie samemu co nam pasuje i co mogłoby przynieść zyski w przyszłości. Spekulowanie na temat tego, jakiego rodzaju NFT mogą być popularne w ciągu kilku miesięcy lub lat od teraz, jest dość karkołomnym wyczynem, toteż polecamy zajęcie się tematem samodzielnie.

Co do samych NFT to faktycznie możemy zobaczyć, że rynek ten rozwija się nieustannie. Choć został on nieco spowolniony przez pandemię i problemy inflacyjne, to jednak zasoby cyfrowe i przestrzeń kryptowalut ma się wciąż całkiem nieźle. NFT osiągają niebotyczne ceny na rynkach finansowych i nie bez powodu.

Inwestorzy z całego świata wyczuli, że choć kryptowaluty mają swoje skoki popularności, tak NFT jest jednak połączone z pewnym konkretnym i jednostkowym medium, którego autentyczność jest niepodrabialna. Dodatkowo, można zauważyć, że faktycznie kwestia NFT robi się coraz to popularniejsza na całym świecie i ma ona zastosowanie poza światem krypto.

Kwestia tworzenia nowych produktów zdigitalizowanych, które można sprzedawać ze świadectwem autentyczności jest czymś, co faktycznie było potrzebne w tej przestrzeni od lat.

NFT Wchodzi do Mainstreamu

Nawiązując zatem do tego tematu, NFT faktycznie wchodzi do mainstreamu. Jeśli chodzi o sferę krypto to inwestorzy na całym świecie jeszcze patrzą na nią z lekkim niedowierzaniem i wątpliwością. NFT natomiast zyskało rzeszę fanów wśród gwiazd, celebrytów i inwestorów, którzy chcą kapitalizować na sukcesie tej nowej technologii.

Swoje wersje małp z Bored Ape Yacht Club mają Justin Bieber, czy Jimmy Fallon, a niezwykle popularna seria NBA Top Shot w wersji NFT jest jednym z najpopularniejszych NFT, jakie istnieją. Jak wskazuje Bloomberg, firma Dapper Labs, odpowiedzialna za karty NBA NFT obecnie zabezpieczyła 305 milionów dolarów w jednej rundzie finansowania. Jest to ogromny sukces, ale także wyjątkowa legitymizacja technologii NFT.

Dodatkowo, cytując Johna Wu, prezesa Ava Labs dla Cointelegraph:

„Wciąż tylko zarysowujemy powierzchnię potencjału NFT, ale emocje są bardzo realne. Marki, z którymi rozmawialiśmy o uruchomieniu projektów NFT w Avalanche, obejmują pełne spektrum sztuki, sportu i wydarzeń, i dostrzegają ogromny potencjał dostosowania przedmiotów kolekcjonerskich do gospodarki internetowej ”.

Oczywiście, nie jest to droga usłana różami, gdzie każdy jest w stanie zarobić miliony dolarów bez żadnych wątpliwości i problemów. W tym przypadku, należy także wziąć pod uwagę ryzyko, jakie wiąże się zasadniczo ze wszystkimi kwestiami w świecie krypto, gdyż nadal jest to dość świeży element gospodarki. 

Dodatkowo, fakt bycia nieregulowanym działa zarówno na korzyść jak i niekorzyść NFT, gdyż nie ma zasadniczo żadnego organu, do którego można byłoby się zwrócić jeśliby doszło do jakichkolwiek nadużyć związanych z naszą działalnością w świecie krypto.

Ale by nie przestraszyć nowych odbiorców tym, czym technologia Blockchain może być w przyszłości, chcemy zapewnić, że odpowiedzialne korzystanie z tych zasobów jest jak najbardziej możliwe i jeszcze bardziej zalecane, jeśli chcemy odnaleźć się na tym rynku. A jest zdecydowanie o co grać.

Karty NFT – Konkluzja

I w ten oto sposób dotarliśmy do końca tego artykułu o kartach kolekcjonerskich NFT. Jak zawsze, serdecznie dziękujemy za sprawdzenie naszego artykułu. 

Oczywiście, jak już wspominaliśmy wcześniej, w kwestii inwestycji w świecie krypto, najważniejsze jest bezpieczeństwo, a potem dopiero wszystko inne. Tak samo zalecamy ostrożność przy inwestowaniu w NFT. Coś, co może być reklamowane jako kolejne Bored Apes albo CryptoPunks, może okazać się bardziej chwytem marketingowym niż czymkolwiek rzetelnym.

Inwestując w niewymienne tokeny, musimy mieć świadomość, że ta technologia może, ale nie musi przynieść nam niesamowitych wyników, które wpisaliśmy sobie w rubryce – oczekiwane zyski.

Platformy takie jak Binance czy OpenSea oferują szereg zabezpieczeń co do każdej transakcji, ale niestety nie są w stanie uchronić nas od nieprzemyślanych zakupów. Dlatego warto spędzić trochę czasu na Twitterze czy Telegramie i posprawdzać opinie na temat danej kolekcji, jej potencjału, planów artystów. Najlepszym sposobem, uchronienia nas od nieprzemyślanych zakupów jest zrozumienie również jak działa i co oznacza NFT.

Podobnie jak w biznesie, tak i w sztuce ceniony jest ciekawy pomysł i rzetelność wykonania. Stąd też, jeśli znajdziecie jakiś koncept, który widzicie, że jest robiony przez pozytywnie zakręconych ludzi którzy faktycznie mają coś do powiedzenia światu, to jak najbardziej warto się czymś takim zainteresować. Szczególnie, jeśli mają dłuższą historię tworzenia tego typu rzeczy.

My zatem żeglujemy dalej po niepewnych wodach świata krypto, a Wam życzymy miłego dnia i do zobaczenia w następnym artykule!

Autor: Maciej

Jestem pasjonatem sztuki cyfrowej i technologii blockchain. Jako autor specjalizuje się w obszarze NFT, dostarczając wnikliwych analiz, trendów i informacji z branży. Zyskał zaufanie czytelników dzięki rzetelności i doświadczeniu w świecie cyfrowych aktywów. Jego ekspertyza oparta jest na latach badawczych oraz praktycznym zaangażowaniu w projekty NFT. Śledź jego bloga, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami w dynamicznym środowisku NFT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *