Najdroższe NFT – Ranking Najwyżej Wycenianych Tokenów

NFT to fenomen, który zdaje się wciąż zaskakiwać. Z każdym dniem słyszymy o nowych zastosowaniach tej wyjątkowej technologii i coraz to nowszych pomysłach na zarabianie na niej. Mówiąc zatem o rynku NFT, należy wyjątkowo uważać, bo tak fluktuującej marki dawno nie było na naszym krajobrazie.

Można nawet powiedzieć, że powstanie NFT przyczyniło się do ponownego rozbudzenia strefy krypto i wprowadziło ogromną ilość atrakcyjnych możliwości, które nie tylko wiążą się z samą kwestią inwestycyjną, ale również artystyczną.

W tym artykule, przedstawimy Wam pokrótce czym są NFT, dlaczego są tak ważne i sprawdzimy też jaki jest najdroższy NFT, jaki został kiedykolwiek sprzedany. 

Jeśli interesują Cię tematy krypto i chciałbyś poznać 10 najdroższych NFT na świecie – trafiłeś w dobre miejsce!

Czym jest NFT?

NFT to jedna z najciekawszych nowinek technologicznych, które zostały wprowadzone w XXI wieku w strefie krypto. Można powiedzieć, że rozwiązało to problem z oryginalnością wirtualnych dzieł.

Od teraz bowiem każdy nabywca dzieła będzie mógł sprawdzić czy ta konkretna kopia jest oryginałem i czy faktycznie warto za nią wydać tyle pieniędzy.

W skrócie dla laika: NFT doprowadziło do sytuacji, w której możemy bezsprzecznie i niepodważalnie udowodnić oryginalność wirtualnego medium, dzięki technologii blockchain.

Niewymienne tokeny, bo tak należy określać NFT w języku polskim (non-fungible tokens po angielsku) to po prostu obrazki, dźwięki, klipy czy cokolwiek czym można się posługiwać w celu przekazywania informacji. Różnica między NFT a zwykłym obrazkiem jest taka, że NFT posiadają specjalny kod, który sprawia, że można odróżnić oryginał od reszty. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule „co to NFT– krótkie wprowadzenie do technologii przyszłości”.

Jakie Są Korzyści z NFT? 

Powstanie NFT spowodowało, że na całym świecie ludzie zaczęli masowo tworzyć oryginalne obrazki czy klipy, które następnie wykorzystywane były w celach artystycznych, kolekcjonerskich, a nawet zarobkowych. Oto kilka przykładów jak technologia NFT jest wykorzystywana w dzisiejszym świecie.

Sztuka NFT

Jedną z najważniejszych korzyści, jakie płyną z NFT to możliwość tworzenia sztuki, która nie istniejew świecie rzeczywistym. Dzięki wprowadzeniu NFT, twórcy mogą korzystać z galerii online, a także tworzyć materiały, które będą stanowić wartość jako twór wirtualny.

Dodatkowo, stanowi to ważny element, jeśli chodzi o demokratyzację sztuki. Dzieła NFT nie potrzebują kuratorów czy oficjalnych glejtów, które potwierdzałyby akademicką jakość danego dzieła. O tym, czy jest ono wartościowe stanowi tylko to, czy spodobało się ludziom.

Interesujące jest to, jak będzie wyglądał obecnie dyskurs z dziedziny sztuki, gdzie gwałtowny rozwój NFT jako cyfrowe dzieła sztuki powoli i skutecznie osiągają zawrotne ceny, które mogliśmy dotychczas widzieć jedynie w przypadku najdroższych dzieł sztuki rzeczywistej.

Gry NFT

Nie należy umniejszać nieco pomijanego aspektu do tej pory – gier NFT. Choć gry NFT to w większości gry przeglądarkowe czy mobilne, rynek ten znacząco się rozwija i należy spodziewać się, że w najbliższych czasach będzie tylko rósł.

Jaka jest tego przyczyna? Otóż, aspekt gier komputerowych powiązanych z NFT jest na tyle interesujący, że o jego wartości nie stanowi jedynie grywalność, grafika czy fabuła, ale możliwość zarabiania na zdobywanych osiągnięciach w grze.

Istnieje ogromna ilość gier NFT typu play-to-earn, gdzie gracze w pocie czoła zdobywają kolejne wysokie rangi, w zamian za które otrzymują nagrody w postaci NFT, które z kolei mogą spieniężyć za kryptowaluty.

Metaverse

Metaverse to kolejny przykład na to, że NFT ma naprawdę wiele zastosowań w świecie krypto. Po pierwsze, jest to faktycznie jeden z najprostszych sposobów, by w końcu mieć coś oryginalnego w świecie wirtualnym. Po drugie – bardzo łatwo komplementują się z innymi elementami świata krypto.

Dopiero co krypto wchodzi jako waluta w różnych wirtualnych światach, a już powstają odpowiednio stworzone wirtualne domy, czy ubrania znanych projektantów w postaci NFT. Jest to wyjątkowo interesujący koncept i twórcom należą się ogromne wyrazy uznania za stworzenie czegoś tak wielowarstwowego.

Dlaczego NFT Są Tyle Warte?

Jak to mówi klasyk – jest popyt, jest podaż. Choć, jest to jednak nieco bardziej skomplikowane. Zasadniczo o wartości NFT stanowią użytkownicy, którzy decydują się zapłacić za nie tak ogromne pieniądze. Oczywiście, ilość dzieł, które sprzedają się na giełdach sztuki za miliony dolarów stanowi tylko niewielki procent wszystkich wytworzonych. My jednak zajmiemy się tym jednym procentem.

Spekulacje

Powód pierwszy, jak najbardziej znany w świecie ekonomii, czyli czysta, niczym niezakłócona spekulacja. Im rzadszy produkt, tym wyższa cena. Im więcej osób chce kupić NFT, tym będzie ono droższe. Jednakże, tego rodzaju spekulacje lubią być podsycane.

Może to robić np. sam twórca, który chciałby trochę spopularyzować swoje dzieło, by więcej ludzi chciało mieć je tylko dla siebie. W tym celu, wzbudza np. kontrowersje, tworzy manifesty artystyczne, czy po prostu udostępnia wszędzie gdzie się da linki do swoich prac.

Choć niektóre z tych działań mogą się wydawać wątpliwe etycznie, to jednak jest to jak najbardziej legalne i często nawet się sprawdza. Czasem wystarczy przekonać tylko jednego celebrytę by zainteresował się tematem i stworzył wokół tego ogromny szum. Tak było na przykład z Jimmy Fallonem i Bored Ape Yacht Club.

Rzadkość

Może być też tak, że cena NFT uzależniona będzie od tego, jak rzadkie jest to, które akurat wpadło w nasze ręce. Szczególnie łatwo jest wycenić NFT, które pochodzą z gier typu play-to-earn, o których wspominaliśmy wcześniej.

W zależności od rzadkości NFT, które zdobyliśmy w grze, będzie ono kosztować odpowiednio więcej lub mniej. Pamiętajmy jednak, że jest to wciąż nowa technologia i kupowanie tego typu NFT może niekiedy doprowadzić do dość przykrych konsekwencji. Wiele przypadków udanych projektów NFT to fakt. Jednak tych, które się nie udały, jest dużo więcej. 

Miejmy to na uwadze, zanim wejdziemy w ten świat.

Najdroższe NFT na Świecie – Top 10

Po tym krótkim wstępie, czas na główną atrakcję. Oto top 10 najdroższych NFT sprzedanych na aukcjach międzynarodowych. Zaczynamy od końca, by budować napięcie, zatem, bez zbędnego przedłużania – oto nasza top lista!

10. CryptoPunk #7804 – 7,57 mln $

CryptoPunks to zaskakujący koncept, który mógłby wydarzyć się jedynie w dzisiejszym świecie. Projekt został stworzony w 2017 roku przez Larva Labs, Matta Halla i Johna Wattkinsona z Kanady. Jest to jeden z pierwszych słynnych projektów NFT opracowanych przez grupę. Z całej kolekcji NFT, wiele zostało sprzedanych za grube miliony.

Wymyślili oni wówczas, że stworzą projekt oparty o londyńską scenę punk, ruch cyberpunk i artystów takich jak Daft Punk. Ogólnie – Punk. Stworzonych zostało jedynie 10 000 sztuk, a z uwagi na swoją rzadkość i popularność, każdy z nich osiąga zawrotne kwoty na licytacjach.

Ten oto uprzejmy, spikselizowany pan sprzedany został za 7 570 000 dolarów. A to dopiero 10 miejsce na naszej liście.

9. CryptoPunk #3100 – 7,58 mln $

CryptoPunk #3100 to jeden z najbardziej pożądanych cyfrowych pikselowych obrazów stworzonych przez firmę Larva Labs. W marcu 2021 roku, CryptoPunk #3100 został sprzedany na aukcji w domu aukcyjnym Christie’s za rekordową kwotę 7,58 miliona dolarów, co czyni go jednym z najdroższych NFT w historii.

8. CryptoPunk #5577 – 7,7 mln $

Zapewne zauważyliście pewnego rodzaju trend w naszych rozważaniach i cóż, nie sposób odmówić wam spostrzegawczości. Jest to trzeci cryptopunkowiec na naszej liście i bynajmniej nie ostatni.

Ten jegomość natomiast charakteryzuje się tym, że ubrany został w kowbojski kapelusz. Kolekcja NFT, która nie przestaje zaskakiwać.

7. CryptoPunk #4156 – 10,26 mln $

Kolejny dzień przynosi nam kolejne punki. Tym razem mamy małpę z niebieską bandaną. Ponad 10 millionów dolarów. Cokolwiek by nie mówić, zdecydowanie wszyscy źle wybraliśmy ścieżkę kariery.

6. TPunk #3442 – 10,5 mln $

Kolejne miejsce na naszej liście to…kolejny Punk. Idą jak świeże bułeczki. Tym razem jest to jakże skromne 10 i pół miliona dolarów. Czym charakteryzuje się nasz najnowszy nabytek? W tym przypadku jest to podobieństwo do twarzy Jokera.

5. CryptoPunk #7523 – 11,75 mln $

Kosmita noszący maskę sprzedany podczas pandemii. Czy można powiedzieć więcej w temacie? Raczej nie. Wartość tego pana jest oczywista.

4. CryptoPunk #5822 – 23,7 mln $

Lista, lista, lista! Tym razem, co za zaskoczenie, CryptoPunk z zawrotną kwotą 23,7 mln $. Osoba, która nabyła NFT, o którym właśnie rozmawiamy musi być wyjątkowo szczęśliwa. Jest to najrzadszy na naszej liście i, co ciekawe, ostatni punk. Jest to swego rodzaju połączenie. Pochodzi z grupy dziewięciu rzadkich punków kosmitów, w połączeniu z rzadką grupą punków z bandaną. Jest to również jeden z najdrożej sprzedanych punków w historii. 

3. Human One – 28,8 mln $

Kolejnym…nie tym razem. Odchodzimy zupełnie od tematu punków i przechodzimy do słynnego artysty o pseudonimie Beeple. Jest to dzieło wyjątkowe, gdyż jednocześnie jest to fizyczny obiekt, który faktycznie możemy zobaczyć i dotknąć, ale ma swój wirtualny odpowiednik.

Pokazuje to jednak artystyczne ambicje Beeple’a wykraczające znacząco ponad to, co dostępne jest w przestrzeni krypto. Hybrydowe dzieło odzwierciedla połączenie pomiędzy światem wirtualnym i rzeczywistym.

W praktyce jest to ruchoma rzeźba kosmonauty, który przemierza świat o różnych porach dnia i nocy. Jeśli cokolwiek na tej liście faktycznie możne pretendować do walki z akademickim światem sztuki, byłoby to za pewnie dzieło Beeple’a.

2. Clock – 52,7 mln $

Numer dwa to dzieło polityczne i świetny przykład tego, jak idea może doprowadzić do zwiększenia wartości dzieła. Przedstawiamy dzieło pt. Clock artysty znanego pod pseudonimem Pak we współpracy z Julianem Assange.

Clock, jako rzecz sama w sobie, to zegar, któy pokazuje nam ile dni Julian Assange, założyciel WikiLeaks, spędził w więzieniu.

NFT zostało kupione przez AssangeDAO za 16 953 ETH, organizację, która uzbierała pieniądze, by następnie opłacić koszty sądowe i uwolnić twórcę WikiLeaks. Kuratorem projektu NFT był Pak, znany w środowisku krypto twórca i inwestor. I jak na inwestora NFT przystało, ceni się równie sowicie.

1 – Everydays: The First 5000 Days – 69,3 mln $

Numero Uno, Number One, najdroższy, potężny i wyjątkowy – Mike Winkelmann! Czy też lepiej znanego artysty cyfrowego pod pseudonimem Beeple. Jego najpopularniejsze NFT zostało sprzedane w 2021 roku za blisko 70 milionów dolarów. Zakupiła je firma Metakovan. Czym jest zatem to dzieło?

Otóż, jest to kolaż NFT 5000 prac Beeple’a, które tworzył w latach 2007-2020. Każdego dnia na swoim Instagramie dodawał kolejne zdjęcie powiązane w pewien sposób z tym, co aktualnie działo się na świecie. Zazwyczaj były to dość przykre obrazki o post-apokaliptycznych krajobrazach.

Gdzie Można Kupić NFT?

NFT można zazwyczaj kupić na giełdach NFT, takich jak OpenSea, Rarible, Binance, Smart Chain, NiftyGateway i wiele innych. Wystarczy wyszukać NFT marketplace w Google i powinno ukazać się naszym oczom wiele możliwych opcji. Choć ceny NFT czasami mogą być zatrważające, to w miarę dojrzewania konceptu, możemy znajdować coraz to więcej możliwości na dobre inwestycje w obiecujących artystów.

By doprowadzić to transakcji, wybierz żądane NFT, a cyfrowy artysta, czy to w ramach sprzedaży aukcyjnej, czy kup teraz, przekaże Ci żądane dzieło sztuki.

Swoje pierwsze NFT możesz zdobyć także przez granie w gry play-to-earn. Niezależnie jednak czy wygrywasz, czy kupujesz NFT, cieszą się one ogromną popularnością na całym świecie. Oczywiście nie każda jednostka NFT stanie się hitem, ale jest wiele sposobów na to, by mimo wszystko doprowadzić do tego, by nasza inwestycja się zwróciła.

Jedyne o czym warto pamiętać to to, by sprawdzić czy dana giełda NFT jest faktycznie w porządku i czy możesz kupić potrzebne kryptowaluty do sprzedaży.

Najdroższe NFT w Historii – Podsumowanie

Mamy nadzieję, że choć trochę przyczyniliśmy się do tego, byście choć w pewnej mierze zainteresowali się rynkiem NFT. Jest to naprawdę fascynująca technologia i cieszy się ona coraz to większą popularnością na całym świecie.

Wiadomo, że rekordowe ceny mogą nas nieco odbić od potencjalnych aukcji, ale to tylko część większej układanki. Ostatecznie, wiele osób uważa, że w przyszłości rynek nieco się uspokoi i średnia klasa, jeśli można to tak nazwać, będzie dużo większa, dzięki czemu łatwiej będzie się nam w tym odnaleźć.

Oczywiście, niektóre sprzedaże NFT wygenerowały absurdalne zyski. Niemniej zdaje się, że wahadło odbija się w stronę zrównoważonego rozwoju. Miejmy zatem nadzieję, że zachęci to więcej osób, by zainteresowały się tematem. Zatem jeśli chcesz kupić NFT, jest wiele ciekawych opcji. Możesz znaleźć naprawdę interesujące cyfrowe dzieło sztuki autorstwa niszowego artysty, czy też po prostu kolekcjonerskie dzieła sztuki, które faktycznie mogą w przyszłości kosztować całkiem sporo za nawet niewielkie pieniądze.

Autor: Maciej

Jestem pasjonatem sztuki cyfrowej i technologii blockchain. Jako autor specjalizuje się w obszarze NFT, dostarczając wnikliwych analiz, trendów i informacji z branży. Zyskał zaufanie czytelników dzięki rzetelności i doświadczeniu w świecie cyfrowych aktywów. Jego ekspertyza oparta jest na latach badawczych oraz praktycznym zaangażowaniu w projekty NFT. Śledź jego bloga, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami w dynamicznym środowisku NFT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *