NFT Gas Wars – Co to Jest i Jak Sobie Radzić z Wysokimi Opłatami za Gaz?

Wraz ze wzrostem popularności kryptowalut, sieci blockchain borykają się również z niedociągnięciami, takimi jak zwiększone zużycie energii i niebotyczne opłaty za gaz. Szybkość i koszty transakcji to dwa elementy, które mogą negatywnie wpływać na wydajność platformy w świecie blockchain. Kiedy sieć zaczyna być przeciążona, opłaty transakcyjne mogą przerodzić się w „gas wars”, tzw. wojny gazowe.

Kryptowalutowa wojna gazowa to stan w blockchainie, w którym kilku użytkowników konkuruje o zabezpieczenie nadchodzących bloków transakcji w sieci. Ciągłe licytowanie walidacji pojedynczej transakcji przez walidatory bloków prowadzi do wysokich cen gazu sieciowego.

Tego rodzaju sytuacje często występują podczas sprzedaży ograniczonych NFT lub w ofertach dApp (zdecentralizowanych aplikacji). W tym artykule omówimy, w jaki sposób dochodzi do wojen gazowych w kryptowalutach, ich skutki i strategie zarządzania nimi. Zanim jednak dojdzie do wojen gazowych, ważne jest, aby zrozumieć transakcje lub opłaty za gaz.

Czym Jest Gaz w Świecie Krypto?

Termin gaz w kryptowalutach jest zwykle kojarzony z blockchainem Ethereum i dotyczy mocy obliczeniowej wymaganej do udanej transakcji. Inne łańcuchy bloków, w tym Solana, Tezos i Cardano, również przyjęły ten termin. Jest to niejako paliwo wymagane do sfinalizowania transakcji na blockchainie.

Jednak opłata za gaz to prowizja, który płacisz górnikom za moc obliczeniową wykorzystaną do przetworzenia konkretnej transakcji, zarówno w mechanizmie proof of work (PoW), jak i proof of stake (PoS).

Cena gazu różni się w zależności od blockchaina i czynników takich jak wojny gazowe. Na przykład, podczas gdy Ethereum Merge do pozornie tańszej metody proof of stake w Ethereum 2.0 może obniżyć opłaty za gaz, wersja 1.0 pobiera droższą opłatę za gaz niż inne blockchainy, ponieważ przyjmuje mechanizm PoW (ten sam używany przez Bitcoin).

Niezależnie od tego, czy kupujesz lub wybijasz niewymienialny token (NFT), przesyłasz token kryptograficzny, uczestniczysz w NFT lub zrzucie kryptowalut, czy też w innych transakcjach opartych na kryptowalutach, najprawdopodobniej zapłacisz za to opłatę – jest to opłata za gaz.

Czym są Wojny Gazowe?

Wojny gazowe NFT występują podczas uruchamiania projektu lub sprzedaży o wysokiej wartości, gdy duża liczba osób konkuruje o zdobycie konkretnego NFT. Zasadniczo popyt powoduje wzrost cen transakcji Ethereum z powodu przeciążenia sieci.

Aby wygrać wojnę gazową, niektórzy płacą szalenie wysokie opłaty za gaz. Dla innych ich transakcje mogą zakończyć się niepowodzeniem. Aby to zilustrować, jeden z aspirujących górników zapłacił 430 000 dolarów opłat za pojedynczą nieudaną transakcję na Ethereum. Bynajmniej nie jest to przyjemne doświadczenie. Jednak dzięki wiedzy, odpowiedniej strategii i planowaniu, takich rzeczy jak najbardziej można uniknąć.

Jest to spore utrudnienie dla twórców, szczególnie kiedy dochodzi do kuriozalnych sytuacji, w których opłata za gaz była wyższa niż cena minimalna dla projektu. Deweloperzy musieli znaleźć sposób na obejście tego problemu, ponieważ ludzie przestawali mintować. To tak jakby płacić 100 zł za litr paliwa podczas gdy normalna cena wynosi 7 zł.

Wymyślili więc Whitelisting.

Whitelisting

Jest to proces zatwierdzania niektórych osób/portfeli do mintowania zanim projekt stanie się publiczny. W większości przypadków, taka “przedsprzedaż” trwa od 24 do 48 godzin.

Jak dostać się na taką białą listę? Jest na to szereg sposobów. Większość projektów ustala własne zasady w tej kwestii. Pewne założenia są jednak wspólne dla większości projektów. Oto niektóre z nich:

  • Aktywny członek grupy na Discordzie
  • Śledzenie profili w mediach społecznościowych
  • Tworzenie treści dla projektu
  • Zapraszanie członków na discord.

Trafienie na taką listę to zdecydowanie najlepszy sposób na uniknięcie wojny gazowej. To jednak nie wszystko. Najpierw wybrany projekt trzeba zmintować, o czym napisaliśmy więcej w jednym z naszych artykułów. 

Skąd ta Wojna?

„Dlaczego ktokolwiek miałby celowo wydawać więcej?” Ma to na celu zapewnienie, że transakcja zostanie szybko przetworzona przez sieć – na przykład w celu wykorzystania okazji lub wzięcia udziału w jakimś wydarzeniu typu „kto pierwszy, ten lepszy”. 

Wojny gazowe są ściśle związane z bardzo poszukiwanymi wydarzeniami o ograniczonym dostępie. Praktycznie wszystko, gdzie istnieje ograniczona liczba slotów i duża liczba uczestników. Zmusza to użytkowników do przepłacania za gaz, aby zapewnić sobie priorytetowe pozycjonowanie w następnym bloku, aby upewnić się, że są jednym z niewielu zwycięskich uczestników.

Wojny gazowe są zazwyczaj zaprojektowane tak, aby zapewnić zwycięzcom pewną przewagę, niezależnie od tego, czy jest to dostęp do ograniczonych możliwości inwestowania w sloty, czy też udział w wyjątkowych giveawayach. Można je również wykorzystać do zminimalizowania strat, będąc pierwszym, który sprzedaje tokeny w trakcie bessy, na którym konkurencja w sprzedaży tokenów jest wysoka.

Opłaty Gazowe

Mówiąc najprościej, opłaty transakcyjne to opłata operacyjna, którą użytkownik płaci za walidację transakcji w łańcuchu bloków. Koszt ten jest naliczany w celu zachęcenia górników kryptowalut do wykorzystania ich zasobów obliczeniowych. Termin „gaz” pojawił się po raz pierwszy w sieci Ethereum i ma podobne znaczenie do paliwa wymaganego do uruchomienia silnika. Inne łańcuchy bloków, takie jak Bitcoin, Ripple itp., używają zamiast tego słowa „opłata transakcyjna”. 

Minimalne opłaty za paliwo, które trzeba będzie zapłacić za sfinalizowanie transakcji, są z góry określone przez sieć blockchain. W przypadku blockchaina Ethereum opłata za gaz (płacona w ETH) jest podzielona na dwie części: cenę bazową i napiwek. Tak więc formuła opłaty za gaz wygląda mniej więcej tak:

opłata za gaz = jednostki gazu x (cena bazowa + napiwek)

Jednostki gazu (limit gazu) to maksymalna ilość gazu, jaką użytkownik jest skłonny zapłacić za transakcję. Opłata podstawowa jest obliczana automatycznie i zależy od przeciążenia sieci. Napiwek, znany również jako opłata priorytetowa, to kwota używana do kompensacji węzłów walidatora. Im większy napiwek, tym szybciej transakcja zostanie zatwierdzona przez węzły. 

Podczas wojen gazowych uczestnicy dają napiwki walidatorom z wyższą ceną gazu, aby zablokować blok transakcji przed innymi. Stwarza to sytuację, w której większość użytkowników albo nie może sobie pozwolić na cenę gazu, albo płaci znacznie więcej niż cena aktywów, które kupują.

Jak Wygrać Wojnę Gazową?

Pierwszym krokiem w kierunku wygrania wojny gazowej jest rozpoznanie, że weźmiesz w niej udział. Oznacza to rozważenie, jak duża będzie liczba użytkowników konkurujących o przestrzeń blokową w określonym czasie, kiedy będziesz dokonywać transakcji. 

Jednym z najprostszych sposobów na zrobienie tego jest skorzystanie z kalendarza wydarzeń, który pomoże ci wykryć wydarzenia mogące zwiększyć zapotrzebowanie na przestrzeń   blokową w czasie, gdy musisz dokonać transakcji. Podobnie, jeśli bierzesz udział w bardzo poszukiwanym wydarzeniu typu „kto pierwszy, ten lepszy”, istnieje duże prawdopodobieństwo, że skończysz w wojnie gazowej (szczególnie w przypadku hostingu w sieci Ethereum).

Aby wygrać, musisz przepłacić za gaz. To bardzo proste. Większość portfeli Web3 umożliwia ręczne dostosowanie ceny płaconej za gaz. Ogólnie rzecz biorąc, im mniej slotów i/lub im więcej potencjalnych uczestników, tym więcej trzeba będzie przepłacić. Aby spojrzeć na to z perspektywy, nierzadko zdarza się, że uczestnicy płacą ponad 1000 gwei za gaz – a nawet wtedy sukces może nie być gwarantowany. Problemy z połączeniem, węzłami, portfelem i inne mogą powodować dodatkowe opóźnienia – wpływając na szanse na wygraną.

Wskazówki jak Sobie Radzić w Trakcie Wojny Gazowej

Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zoptymalizować opłaty transakcyjne podczas wojen gazowych:

  • Ustaw limit gazu: Portfele umożliwiają dostosowanie limitów gazu i cen napiwków podczas dokonywania transakcji. Może to pomóc uniknąć wysokich cen gazu, ale może być też konieczne poczekanie na potwierdzenie transakcji.
  • Monitorowanie cen gazu: Monitorując ceny gazu na blockchainie za pomocą dostępnych narzędzi i wykresów, możesz sfinalizować transakcję, gdy przeciążenie sieci jest niskie, a opłata za gaz jest przystępna.
  • Korzystanie z innych platform: Postępuj zgodnie z innymi dostępnymi blockchainami, dApps i rozwiązaniami warstwy drugiej, które mają podobne funkcje przy niższych kosztach transakcji i zatorach. 
  • Unikaj godzin szczytu: Możesz uniknąć wojen gazowych i wysokich opłat transakcyjnych, identyfikując i czekając w okresach, w których istnieje szansa na gwałtowny wzrost popytu w sieci, takich jak sprzedaż NFT w ograniczonym okresie, aukcje lub uruchomienia dApp.

Czy da się Uniknąć Wojny Gazowej?

Chociaż nie masz wpływu na wybuch wojny gazowej, możesz zrobić kilka rzeczy, aby jej uniknąć. Domyślnym sposobem na uniknięcie wojny gazowej jest prześcignięcie innych poprzez uczestnictwo i zapłacenie najwyższej ceny gazu. Jest to jednak ryzykowne i łatwo stracić duże pieniądze.

Jednak jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie wojny gazowej jest bycie wczesnym zwolennikiem lub aktywnym członkiem NFT lub projektu kryptograficznego. Na przykład społeczności NFT zazwyczaj przypisują wczesnym i aktywnym członkom określone role, które dają im przywileje wczesnego mintowania lub kupowania. Jeśli więc znajdziesz obiecujący projekt, zainteresuj się nim odpowiednio wcześnie, aby zadeklarować swoje wsparcie i pozostać aktywnym. W ten sposób możesz zostać wczesnym posiadaczem.

Nie Przejmuj Się, Jeśli Cię nie Stać

Niektórzy inwestorzy nie wycofują się podczas wojny gazowej. Zamiast tego płacą więcej za gaz. Jeśli taka sytuacja się utrzyma, może to spowodować, że opłata za gaz będzie wyższa niż cena NFT lub wyższa niż wartość kryptowaluty będącej przedmiotem transakcji. Przede wszystkim nie daj się zastraszyć. Wojna gazowa wskazuje jedynie, że projekt jest atrakcyjny i może być bardzo cenny.

Zamiast płacić dużą sumę opłat za gaz podczas zakupu, możesz kupić najniższą w historii cenę projektu na rynku wtórnym, jeśli jesteś zdecydowany na inwestycję. Należy jednak pamiętać, że nie jest to porada finansowa.

Autor: Maciej

Jestem pasjonatem sztuki cyfrowej i technologii blockchain. Jako autor specjalizuje się w obszarze NFT, dostarczając wnikliwych analiz, trendów i informacji z branży. Zyskał zaufanie czytelników dzięki rzetelności i doświadczeniu w świecie cyfrowych aktywów. Jego ekspertyza oparta jest na latach badawczych oraz praktycznym zaangażowaniu w projekty NFT. Śledź jego bloga, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami w dynamicznym środowisku NFT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *