NFT – Gdzie Kupić Niewymienialne Tokeny i Co Warto o Nich Wiedzieć?

Poszukiwając okazji na szybki zarobek lub miejsca, gdzie można ulokować swój kapitał, coraz więcej ludzi poważnie myśli nad zainwestowaniem w tokeny NFT. I nie ma w tym nic dziwnego, rynek NFT jest obecnie wart miliony, a cyfrowe aktywa są na ustach większości. Celebryci, sportowcy czy artyści – każda z tych grup weszła już do świata kryptowalut. Na szczęście jest i miejsce dla zwykłych inwestorów, którzy nie dysponują pokaźnym budżetem.

Duży wpływ na taki stan rzeczy ma niesłabnące zainteresowanie tokenami NFT oraz ich niesutanny rozwój. Początkowo, większość transkakcji odbywało się na blockchainie Ethereum, ale obecnie NFT są dostępne w każdej większej sieci. Dzięki temu, możesz kupić NFT po niewygórowanych cenach, jeśli tylko wiesz, gdzie szukać. Ale zanim omówimy najlepsze platformy, na których można nabyć niewymienialne tokeny, wyjaśnimy czym w zasadzie są NFT.

Czym są NFT?

NFT (non-fungible tokens) to cyfrowe aktywa, które są sprzedawane i kupowane online. Powszechnie handluje się nimi za pomocą kryptowalut, głównie Ethereum. Jeśli jesteś zaznajomiony z technologią blockchain, NFT są częścią ogólnej struktury blockchain. Jednak w przeciwieństwie do kryptowalut, NFT są „niefunkcjonalnymi” tokenami; nie są one wymienne.

Dla przykładu, pieniądze i aktywa kryptowalutowe mogą być wymieniane jednostka za jednostkę. Dolar za dolara, euro za euro, złotówka za złotówkę, itd. Podobnie, jeden bitcoin może być wymieniany na inny bitcoin, ponieważ mają one tę samą wartość. NFT mają inną strukturę; nie są sobie równe, nawet jeśli są zasadniczo podobnymi przedmiotami. Nie można wymienić jednej NFT na inną. Każde NFT posiada unikalny podpis cyfrowy, który uniemożliwia jej wymianę.

Chociaż tokeny NFT w większości są kojarzone z cyfrowymi obrazkami, to mogą przybierać różne formy. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest pierwszy tweet Jacka Dorseya, który został wystawiony na aukcji jako token NFT. Ostatecznie został wylicytowany za niemal 3 miliony dolarów.

Krótka historia NFT

NFT (non-fungible token) po raz pierwszy pojawiło się w 2014 roku. Jego pierwotnym zamiarem była ochrona artystów i ich prac oraz zapewnienie im opcji zabezpieczenia swoich dzieł przed piractwem internetowym, przy jednoczesnym zarabianiu na ich pracy.

Technologia ułatwiła kradzież cyfrowych dzieł sztuki i aktywów. Artyści byli bezradni wobec osób, które przywłaszczały ich prace do nieautoryzowanego użytku. W artykule CEO Glitch i współwynalazcy NFT, Anil Dash, podkreślił ten pierwotny zamiar zapewnienia artystom kontroli nad ich pracą i sprawiedliwego wynagrodzenia za nią.

Technologia Blockchain była wtedy jeszcze dość nowa. Dash i artysta Kevin McCoy spędzili całą noc na tworzeniu prototypu platformy opartej na blockchainie, która mogłaby zaoferować artystom kontrolę i własność ich oryginalnych dzieł. Jednym z głównych punktów sprzedaży NFT jest to, że mają one wbudowane „inteligentne kontrakty”, które zawierają informacje identyfikujące token i mogą nawet generować prowizje dla oryginalnego twórcy za każdym razem, gdy NFT jest kupowany i odsprzedawany. 

Kryptowaluty i Blockchain

Są to terminy bardzo często używane w świecie niewymienialnych tokenów, więć warto dobrze je poznać, zanim zdecydujesz się na zakup własnego NFT. 

Technologia blockchain to fundament zarówno kryptowalut jak i NFT. Najprościej mówiąc, blockchain to taki publiczny dziennik, w którym zapisywana jest każda transakcja. Jeśli kupisz jeden Bitcoin lub Ethereum, ta transakcja jest zapisana w blockchainie poprzez szyfrowanie. To właśnie sprawia, że kryptowaluta jest bardziej bezpieczna niż waluta fiat

Zarówno NFT, jak i kryptowaluty opierają się na tej technologii blockchain. Główną różnicą między nimi jest to, że NFT są niewymienialne, podczas gdy kryptowaluta działa podobnie do prawnego środka płatniczego i może być wymieniana. NFT są również częścią aktywów cyfrowych, podczas gdy kryptowaluta nie jest.

Po co kupować NFT?

Największa zaleta NFT to prawo własności nad danym tokenem – obrazem, klipem wideo, muzyką, a nawet elementami gry. Każde NFT posiada swój unikalny, cyfrowy podpis a technologia blockchain zapisuje całą jego historię, niezależnie od tego, czy został on gdzieś umieszczony, przekazany lub użyty w jakikolwiek inny sposób. Oznacza to, że te cyfrowe dzieła sztuki są praktycznie nie do podrobienia. 

Właściciel NFT ma pełne prawo do zakupionego cyfrowego dzieła sztuki, podobnie jak posiadacz oryginalnego obrazu Leonarda da Vinci z certyfikatem autentyczności. Inteligentne kontrakty wbudowane w każde NFT ułatwiają weryfikację autentyczności twojego cyfrowego przedmiotu. O wartości kolekcjonerskiej danego tokenu często decyduje jego historia, więc warto na to zwrócić uwagę przy zakupie. 

Jak kupić NFT w 6 prostych krokach

Nastały złote czasy dla entuzjastów kryptowalut, jeśli chodzi o ilość dostępnych platform ze sztuką NFT. Jeśli jesteś zdecydowany na zakup NFT, oto od czego powinieneś zacząć.

 1. Otwórz portfel kryptowalutowy

W większości przypadków, aby kupić lub sprzedać NFT, będziesz potrzebował konkretnej kryptowaluty. Oprócz tego, niezbędny jest również portfel kryptowalutowy aby przechowywać NFT. Ethereum jest tokenem z wyboru dla tych rynków, więc najlepiej jest mieć ETH w portfelu, aby kupić swoje NFT.

Niektóre platformy, takie jak Binance, pozwalają na uzupełnienie portfela za pomocą Binance Coin (BNC), Binance USD (BUSD) lub ETH. 

 1. Zarejestruj się na wybranej giełdzie kryptowalut

Musisz zdecydować, na której platformie chciałbyś się zarejestrować. Każda posiada różne kolekcje NFT, opłaty prowizyjne, czy listę kryptowalut, które wspiera. Ciężko tu o zły wybór, w dużej mierze zależy on od osobistych upodobań i zamiłowania do określonych kolekcji NFT.

Sam proces rejestracji jest banalny niezależnie od wybranej platformy, dlatego nie będziemy go opisywać. Ale żeby nie szukać po omacku, przygotowaliśmy listę różnych platform NFT, aby ułatwić ten wybór. Oto najlepsze rynki NFT, jakie udało nam się znaleźć: 

OpenSea

Uruchomiony w 2017 roku, OpenSea to jeden z najstarszych i największych rynków NFT. To prawdziwa skarbnica wszelkiego rodzaju NFT: sztuki, muzyki, fotografii, kart handlowych i wirtualnych światów.

OpenSea akceptuje płatności w Ethereum, Solana i USDC, a nawet oferuje opcję płatności kartą płatniczą i kredytową. Tym samym nie musisz posiadać kryptowaluty jeśli wartość transakcji przekracza 3 dolary. 

Coraz więcej osób myśli o inwestycjach na rynku kryptowalut, stąd taka decyzja. Niewątpliwą zaletą OpenSea jest niski próg wejścia dla początkujących użytkowników. Założenie konta to kwestia kilku minut, po czym możesz rozpocząć przeglądanie NFT czy stworzyć własną kolekcję. 

Jeśli chodzi o koszty, OpenSea pobiera opłatę równą 2,5% od każdej transakcji. Musisz również zapłacić tzw. gas fee za ukończenie transakcji NFT z Ethereum. Gas fee to opłaty za transakcje płacone kryptowalutowym górnikom. Jeśli chcesz uniknąć tej opłaty, możesz kupować i sprzedawać NFT na blockchainie Polygon. Upewnij się jednak, że interesujące cię NFT wspiera ten blockchain. Jak widać, dzięki łatwości w obsłudze i opcji płatności kartą, OpenSea to solidny wybór dla początkujących, którzy chcą wejść do świata NFT.

Oficjalna strona: https://opensea.io/

Rarible

Podobnie jak OpenSea, Rarible pozwala na handel NFT w różnorakiej formie. Możesz kupować i sprzedawać NFT na Rarible za pomocą Ethereum, Flow i Tezos. Jeśli chodzi o opłaty od sprzedaży na rynku, Rarible bierze 1% po stronie kupującego i 1% po stronie sprzedającego. Co ciekawe, twórcy opracowali interesujący system zarządzania całą platformą. Rarible stworzył swój własny token o nazwie RARI. Posiadacze RARI dostają prawo do głosowania nad decyzjami firmy, takimi jak zmiany jej polityki. Dzięki temu wpłw na rozwój platformy mają głównie użytkownicy.

W 2021 roku Rarible ogłosiło partnerstwo z Adobe, aby ułatwić weryfikację i ochronę metadanych dla treści cyfrowych, w tym NFT. Dla tych, którzy chcą dostępu do dużej sieci z solidnymi połączeniami, Rarible może być najlepszym rynkiem NFT. Co ważne, nadal jest to platforma zdecentralizowana. 

Oficjalna strona: https://rarible.com/

NBA Top Shot

Jeśli jesteś fanem koszykówki, rynek NBA Top Shot skupia się na NFT z najważniejszymi momentami tej dyscypliny. Platforma oferuje klipy wideo oraz zdjęcia związane z NBA jak i WNBA. Nie jest to jednak tania inwestycja. Chociażby słynne wideo “LeBron James slam dunk” osiągnął wartość 208 000 dolarów w lutym 2021 roku.

NBA jako twórca i administrator swojego rynku NFT, mają wyłączne prawa do tych klipów wideo. Ponadto, wiesz, że masz do czynienia z dużą, renomowaną organizacją, co daje im wiarygodność. To jedna z wielu organizacji, które zdecydowały się na wejście na rynek NFT. Do tego grona jakiś czas temu dołączyło DraftKings Marketplace i Associated Press, a swoje plany wyraził GameStop.

Platforma w pełni wspiera karty płatnicze i kredytowe oraz wybrane kryptowaluty, takie jak Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash, DAI lub USDC. NBA Top Shots pobiera również mały procent od kwoty zakupu, niezależnie od tego, czy kupujesz ten ikoniczny moment za pomocą karty kredytowej czy kryptowaluty.

Oficjalna strona: https://nbatopshot.com/ 

Binance

Binance, jedna z największych giełd kryptowalutowych, weszła na rynek NFT w 2021 roku. Binance NFT oferuje dokładnie te same aktywa cyfrowe, które można znaleźć na innych głównych platformach: obrazy, przedmioty w grach i przedmioty kolekcjonerskie.

Główną zaletą Binance NFT jest to, że pobiera bardzo niskie opłaty. Platforma odlicza jedynie 1% opłaty transakcyjnej. Jest to również przyjazna dla użytkownika platforma zbudowana przy użyciu podobnej technologii i układów jak ich giełda.

Jako tak duży gracz w przestrzeni kryptowalutowej, Binance działa również na własnym blockchainie, co daje mu dodatkową przewagę.

Oficjalna strona: https://www.binance.com/pl/nft/home

Nifty Gateway

Nifty Gateway stał się znany dzięki sprzedaży drogich i ekskluzywnych NFT, w tym „The Merge” cyfrowego artysty Pak, który osiągnął wartość  91,8 miliona dolarów. Platforma ta skupia się głównie na cyfrowych dziełach sztuki, zwłaszcza tych od celebrytów i najpopularniejszych artystów. Aby zwiększyć popyt, Nifty Gateway wykorzystuje system tzw. „otwartych edycji”. Kiedy pojawia się nowy typ NFT, możesz je kupić tylko przez ograniczony czas.

Platforma pozwala również na dokonywanie zakupów za pomocą kart płatniczych i kredytowych. Nifty Gateway to świetne rozwiązanie dla tych, którzy dysponują sporym kapitałem i myślą o długofalowej inwestycji.

Oficjalna strona: https://www.niftygateway.com/

SuperRare

SuperRare to rynek sztuki NFT, który pozycjonuje się w ekosystemie NFT jako galeria sztuki. Rynek ten nie akceptuje NFT w stylu „meme” i jest bardzo selektywny jeśli chodzi o zgłoszenia NFT. Innymi słowy, jest to platforma która stawia na walor artystyczny ponad wszystko inne.

Biorąc pod uwagę, że SuperRare spędza tak wiele czasu na sprawdzaniu kolekcji zanim zostaną one wystawione na sprzedaż, inwestorzy mogą czuć się bardziej pewni ich jakości. Za swoje usługi SuperRate pobiera 15% opłaty przy pierwszej sprzedaży NFT na rynku pierwotnym. Poza tym, platforma pobiera 3% od każdej transakcji, które płaci kupujący.

SuperRare może być dobrym wyborem dla kogoś, kto szuka wysokiej klasy dzieł sztuki NFT, zwłaszcza takich o bardziej klasycznym stylu.

Oficjalna strona: https://superrare.com/

Crypto.com

Rynek NFT Crypto.com pozwala użytkownikom kupować i sprzedawać cyfrowe kolekcje od znanych marek, celebrytów i artystów, takich jak Snoop Dogg, Aston Martin i UFC. Zakupów można dokonać za pomocą karty płatniczej lub kredytowej, wybranych kryptowalut oraz wybranego portfela kryptowalutowego, takiego jak Metamask lub WalletConnect, który obsługuje tokeny ERC20.

Oficjalna strona: https://crypto.com/nft

Foundation

Platforma Foundation uruchomiona w lutym 2021 r. słynie ze sprzedaży znanych i viralowych dzieł w formie NFT. Już wtedy oferowała sprzedaż mema internetowego Nyan Cat, gry Pak’s Finite oraz prac twórców takich jak Nadya Tolokonnikova z Pussy Riot czy Edwarda Snowdena.

Prace twórców są odpowiednio posortowane, zaczynając od najpopularniejszych aukcji na górze strony, na wyróżnionych artystach kończąc. Na prace wystawione z ceną minimalną oferty można składać przez 24 godziny. Czas aukcji może wzrosnąć o dodatkowe 15 minut, jeśli oferty zostaną złożone właśnie 15 minut przed jej zakończeniem. Platforma jest w pełni zbudowana na blockchainie Ethereum.

Oficjalna strona: https://foundation.app/

Sorare

Sorare to oparta na kryptowalutach liga piłkarska, w której użytkownicy mogą zbierać karty zawodników jako NFT, a następnie używać ich w rozgrywkach online. Strona ma ponad 200 licencjonowanych klubów, w tym zespoły Major League Soccer, a wszystkie transakcje odbywają się w Ethereum.

Oficjalna strona: https://sorare.com/

Async Art

Async pozwala użytkownikom na tworzenie i gromadzenie interaktywnych NFT. Ponadto, platforma umożliwia artystom tokenizację poszczególnych warstw ich sztuki, niezależnie od tego, czy jest to dźwięk, wideo czy zdjęcia. Kiedy artysta tworzy sztukę programowalną, wysyła instrukcje dotyczące sposobu, w jaki gotowe media powinny być renderowane.

Oficjalna strona: https://async.art/

Axie Infinity

Zaprojektowany przez wietnamski startup Sky Mavis, Axie Infinity to inspirowana Pokemonami gra wideo, w której gracze zbierają kreskówkowe zwierzaki, walczą z innymi graczami i budują własne osady. Postacie i działki są zaszyfrowane jako NFT, które można kupić na Axie Marketplace.

Oficjalna strona: https://axieinfinity.com/

Decentraland

Samozwańczy, „pierwszy w historii wirtualny świat należący do użytkowników”, Decentraland działa jako samodzielny rynek, na którym użytkownicy mogą kupować i sprzedawać ziemię, posiadłości, ubrania awatarów i nazwy zarejestrowane w księdze głównej Ethereum. Głównym tokenem kryptowalutowym Decentraland jest MANA.

Oficjalna strona: https://decentraland.org/

LooksRare

Rynek LooksRare oferuje niezliczone kolekcje NFT składające się z różnych dzieł sztuki cyfrowej i obrazów kolekcjonerskich do wyboru. Jest to platforma w pełni skoncentrowana na społeczności, oferując natychmiastowe płatności dla twórców i przyszłe wsparcie dla kupowania w oparciu o konkretne cechy lub pełne kolekcje. LooksRare posiada również system nagród zapewniający LOOKS, token zdobyty poprzez zakup lub sprzedaż NFT na swojej platformie.

Oficjalna strona: https://looksrare.org/

Magic Eden

Założona przez byłych pracowników Google, Uber i Coinbase, oparta na Solanie giełda Magic Eden mieści ponad 8000 kolekcji NFT i jest równocześnie hostem Launchpad NFT. Magic Eden działa również obecnie jako „najbardziej płynny rynek wtórny” dla twórców, posiadając ponad 90 procent udziału w rynku dla wtórnego wolumenu handlowego na niektórych platformach blockchain.

Oficjalna strona: https://magiceden.io/

The Sandbox

The Sandbox to gra NFT, w której gracze mogą monetyzować swoje osiągnięcia dzięki blockchainowi Ethereum. Kryptowaluta pod nazwą SAND funkcjonuje jako opłata za dostęp do gry. Ichniejszy rynek pozwala użytkownikom przesyłać, publikować i sprzedawać kreacje wykonane w VoxEdit jako NFT. Kreacje zakupione lub stworzone za pomocą edytora mogą być umieszczane na wirtualnych działkach, zmieniając w ten sposób mechanikę gry poprzez skryptowane zachowania.

Oficjalna strona: https://www.sandbox.game/en/

 1. Połącz portfel kryptowalutowy z wybraną platformą 

Po wybraniu i zarejestrowaniu konta na wybranym rynku NFT, kolejnym krokiem jest powiązanie z nim portfela kryptowalutowego. Jest to niezbędne do przeprowadzania transakcji na wybranej platformie NFT, jeśli nie oferuje ona płatności kartą. Podobnie jak w przypadku rejestracji konta, połączenie portfela z wybraną platformą jest proste i intuicyjne, niezależnie od wybranego serwisu.

 1. Czas na przegląd rynku

Teraz nadszedł czas na zajęcie się i przeglądanie strony internetowej rynku, aby znaleźć i zalicytować NFT, które Ci się podoba. Wiele miejsc prowadzi aukcje, na których można zobaczyć oferowane kolekcje, podobnie jak na aukcjach w świecie rzeczywistym, na których sprzedaje się sztukę jedyną w swoim rodzaju.

Szukając NFT, musisz wziąć pod uwagę ich popularność i rzadkość, jeśli liczysz na wyższą cenę odsprzedaży w przyszłości. Skup się na projektach, które mają potencjał stać się viralem lub uznanych artystach, którzy wypuścili nowe kolekcje.

 1. Licytuj

Jeśli znalazłeś NFT, które ci się podoba, możesz wziąć udział w licytacji. W większości przypadków, sprzedający zapewniają potencjalnym nabywcom ważne informacje na temat NFT i logistyki aukcji, więc warto zwrócić na to uwagę przed wzięciem udziału.

Jeśli na koniec aukcji twoja oferta będzie najwyższa, NFT należy do ciebie. Kwota, którą wylicytowałeś, zostanie pobrana z twojego portfela kryptowalutowego, podobnie jak wszelkie wewnętrzne prowizje.

 1. Ciesz się z zakupu! 

Po wygraniu aukcji jesteś teraz właścicielem swojego pierwszego NFT. Oznacza to, że masz wyłączne prawo własności do zakupionego aktywa cyfrowego. Nawet jeśli w sieci istnieją jego kopie, tylko twoja jest oryginalna, a technologia blockchain zapewnia, że każdy może łatwo zweryfikować, że NFT jest twoją własnością.

Wielu traktuje NFT jako inwestycję i trzymają swoje aktywa do czasu, gdy wartość tego NFT wzrośnie i będą mogli odsprzedać je komuś innemu z zyskiem. Inni traktują zbieranie NFT jako hobby, podobnie jak ludzie lubiący kolekcjonować sztukę dla samej sztuki. 

4 rady dla handlarzy NFT

Wraz ze wzrostem popularności kryptowalut, coraz więcej osób wchodzi w ten rynek, popełniając przy tym kilka istotnych błędów. Oto, na co warto zwrócić uwagę, kupując swoje pierwsze NFT:

 • Po pierwsze, rynki NFT różnią się pod względem opłat i prowizji. Porównaj ceny, zamiast decydować się na pierwszy rynek, na który się natkniesz. Upewnij się, że ich opłaty są rozsądne i zgodne z usługami, które oferują.
 • Po drugie, rynki mają również różne zasady i procedury dotyczące zakupu NFT. Jeśli kupujesz po raz pierwszy, na początku możesz mieć trudności z poruszaniem się po aukcjach. Na szczęście dobry marketplace będzie miał łatwy w użyciu i intuicyjny interfejs.
 • Po trzecie, sprawdź bezpieczeństwo rynku, który wybierzesz. Żyjemy w świecie, w którym nie brakuje oszustów, a wraz ze wzrostem popularności NFT, wzrasta liczba oszustw i ataków phishingowych. Upewnij się, że wybrany przez ciebie rynek posiada środki zapobiegające oszustwom i uważnie obserwuj podejrzane działania i tokeny.
 • Po czwarte, określ swój cel zakupu NFT. Jeśli szukasz inwestycji, postaw na NFT, które są uważane za rzadkie lub popularne. Jeśli chcesz po prostu uzupełnić swoją osobistą kolekcję, jedynym czynnikiem, który może mieć znaczenie jest Twoje zainteresowanie danym kawałkiem.

NFT w przyszłości

NFT stały się niezwykle popularne. Niestety, w przypadku tak spekulacyjnego rynku, nie jest łatwo przewidzieć, w jakim kierunku podąży ta technologia. To co jest popularne dzisiaj, jutro może nie mieć znaczenia. Jest to rynek napędzany przez czysty hype, a biorąc pod uwagę ilość kupujących i sprzedających każdego dnia, ciężko przewidzieć cokolwiek. 

Może upłynąć trochę czasu, zanim rynek ustabilizuje się na tyle, by można było dokładniej przewidzieć przyszłość NFT. Na chwilę obecną, NFT to świetny pomysł, jeśli chcesz wesprzeć ulubionego artystę. Taki był przecież ich pierwotny cel. 

Ale rynek NFT to coś więcej niż kolekcjonowanie sztuki. Ze względu na „nieprzemijalność” NFT, już dzisiaj wykorzystuje się je jako akty własności wirtualnych nieruchomości w Metaverse. Pozostaje nam czekać i patrzeć gdzie NFT mogą nas zabrać w przyszłości, zarówno w świecie cyfrowym, jak i rzeczywistym. 

Często zadawane pytania

Jak kupić NFT?

Aby zakupić NFT, będziesz musiał odwiedzić rynek NFT. Niektóre rynki, takie jak Nifty Gateway, akceptują karty płatnicze i kredytowe ale wiele z nich wymaga kryptowaluty, aby dokonać zakupu. Będziesz potrzebował portfela kryptowalutowego, aby rozpocząć kupowanie NFT.

Rady dla początkującego?

Cztery:

 1. Kup Ethereum.
 2. Załóż portfel kryptowalutowy.
 3. Odwiedź rynek NFT.
 4. Kup NFT i trzymaj je bezpiecznie w portfelu.

Ile kosztuje NFT?

Przeciętny koszt minting NFT waha się od 1 do 1 000 dolarów. Koszt ten może być jednak jeszcze wyższy. Popularne portfele NFT pobierają około $70 do $120 za otwarcie konta. Istnieją również darmowe opcje.

Skąd mam wiedzieć, które NFT kupić?

Weź pod uwagę cztery czynniki:

 1. Unikalne przywileje z tytułu posiadania konkretnego NFT.
 2. Sprawdź sprzedawcę.
 3. Sprawdź ile wyniesie opłata manipulacyjna.
 4. Zapoznaj się z pojęciami takimi jak Płynność NFT

Autor: Maciej

Jestem pasjonatem sztuki cyfrowej i technologii blockchain. Jako autor specjalizuje się w obszarze NFT, dostarczając wnikliwych analiz, trendów i informacji z branży. Zyskał zaufanie czytelników dzięki rzetelności i doświadczeniu w świecie cyfrowych aktywów. Jego ekspertyza oparta jest na latach badawczych oraz praktycznym zaangażowaniu w projekty NFT. Śledź jego bloga, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami w dynamicznym środowisku NFT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *