NFT – Jak Zarobić na Nowej Technologii Świata Krypto

NFT. Fenomen. Wiele osób wieszczyło rychły upadek temu konceptowi i mniej więcej tyle samo sukces. Indyjski Forbes sugeruje, że do 2030 roku ten rynek będzie opiewał na ponad 200 miliardów dolarów amerykańskich. Z drugiej strony, kryzys gospodarczy i inflacja na całym świecie doprowadziła do znacznego skurczenia się rynku w 2022 roku.

Najważniejsze pytanie pozostaje jednak wciąż takie samo – czy da się na tym zarobić jakieś sensowne pieniądze? Na to pytanie postaramy się dziś odpowiedzieć. 

Zatem, dla wszystkich osób, które chcą wejść w handel NFT, ale nie do końca wiedzą jak kupować czy sprzedać NFT, a także jakie są sposoby zarabiania na tej uwikłanej w technologii blockchain idei – mamy wyjątkowy poradnik!

Znajdziecie tu odpowiedzi nie tylko dla inwestorów zainteresowanych zarobieniem pieniędzy na tej idei, ale także dla twórców NFT, czy po prostu entuzjastów technologii NFT, którzy dzielnie przeglądają giełdy kryptowalut w celu znalezienia tej jednej perełki dla siebie.

Czy NFT da się przekuć w szczere złoto? Jak stworzyć własne NFT? Czy branża NFT wciąż ma sens bytu? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Czy Warto Inwestować w NFT?

Jak to mówi klasyk – wolny rynek, synek. Zatem, we wprowadzeniu do świata NFT na pewno warto zauważyć, że jest to rynek bardzo niepewny. Wiadome jest, że wszystko, co nowe, szczególnie w świecie krypto, jest obarczone pewną dozą wątpliwości. Niemniej, tego rodzaju inwestycje mają największy potencjał zwrotu.

Zawsze bowiem można powiedzieć, że należy inwestować w złoto i bawełnę, żeby czasem zbyt wiele nie zarobić. Oczywiste jest jednak to, że tego rodzaju podejście doprowadziłoby do załamania obu tych rynków i sztucznego windowania cen. Zatrzymałoby to zapewne też rozwój ludzkości.

Czy zatem NFT jest warte grzechu? Cóż, zależy jak na to spojrzeć. Na pewno jeśli trafimy na jakąś kolekcję, która w krótkim czasie stanie się popularna i nasza inwestycja rzędu 0.004 ETH podskoczy do 44 ETH w ciągu miesiąca, na pewno będziemy zadowoleni.

Z drugiej strony, tego typu cuda dzieją się raz na milion, a wiara w to, że akurat trafi na nas, może być nieco złudna. Przed zakupem NFT powinniśmy wielokrotnie zastanowić się nad tym, czy jest to sensowna inwestycja oraz – czy nas po prostu na to stać.

Perspektywa łatwych pieniędzy to faktycznie kusząca opcja, ale, jak już zapewne wiecie, okazje nie istnieją i wszystko podszyte jest większym lub mniejszym ryzykiem. Najpopularniejsze NFT chodzą po kilkadziesiąt milionów dolarów, ale trafienie na nie nie jest już takie łatwe.

Na szczęście, sprzedaż czy kupno NFT to nie tylko inwestycja w konkretny obrazek. Jest wiele możliwości zarabiania i rozwoju w ramach tej technologii, a zakup NFT jest tylko jedną z nich. Istnieje wiele wiele przesłanek po co się kupuje takie NFT. Rynek kryptowalut pokazał nam, że zastosowanie ich może być różnorodne. Na przykład, na blockchainie Ethereum swoje miejsce znalazły NFT. Kto wie, czy niewymienialne tokeny nie staną się jeszcze ciekawszym sposobem na utylizowanie technologii blockchain?

Sposoby Zarabiania na NFT

Skoro już wiemy czy warto zainwestować w ten koncept, przejdźmy do sposobów zarabiania na NFT. Musicie jednak pamiętać, że, podobnie jak w przypadku kryptowalut, jest to rynek zdecentralizowany. Musimy zatem być szczególnie ostrożni gdzie dokonujemy transakcji i w jaki sposób logujemy się do naszego portfela. Mając to na uwadze, oto kilka sposobów na zarabianie na NFT.

Flipping NFT – Kup tanio, Sprzedaj drożej

Jak to rapował niegdyś Hans z 52 Dębiec: Taniej kupię, drożej sprzedam, to wódki się też napiję! i mniej więcej na tym samym koncepcie opiera się flipping NFT. Wartość NFT zależna jest od wielu czynników, ale niekiedy – wystarczy jedynie cierpliwość.

Cena NFT to jedynie pewnego rodzaju drogowskaz. Warto czasami kupić NFT po tańszej cenie i następnie powoli i skutecznie “odbijać sobie” to, wystawiając je na długofalowe aukcje. Czasem wystarczy podnieść cenę o jedynie kilka procent i już możemy liczyć na całkiem pokaźny zysk.

Niestety, większość NFT nie zawiera potencjalnej ceny w swoim kodzie. Kupno takiego tokenu wiąże się zatem z ryzykiem, że ta inwestycja może nam się jednak nie zwrócić. Świat NFT rządzi się podobnymi prawami co świat dzieł sztuki, toteż nie można do końca przewidzieć, które cyfrowe aktywa nagle staną się popularne.

Handel kryptowalutami w swojej pierwotnej wersji opierał się na podobnym koncepcie do cyfrowej sztuki. Ba, cofając się nieco w czasie, możemy wspomnieć cinkciarzy, którzy jeździli wschód-zachód, północ-południe, byleby tylko kupić tańszą walutę, którą następnie drożej sprzedadzą na mieście.

NFT Startup

Innym konceptem, który jest mimo wszystko nieco bardziej pewną inwestycją to zaangażowanie się w startup NFT. Cyfrowe dzieła sztuki to jednak kwestia dość subiektywna i trudna do przewidzenia. W przypadku start-upów, jeśli mamy dobre oko, możemy znaleźć jakieś przesłanki, które mogłyby sugerować, że akurat tym ludziom się uda.

Być może znamy właściciela. Może rynek, w ramach którego ów startup ma powstać jest rynkiem, gdzie widzimy zapotrzebowanie na taką usługę. Kto wie, może nawet sami jesteśmy potencjalnym klientem i widzimy faktycznie, że twórcy to pasjonaci, którym na pewno się uda.

Jak widzicie, tokeny niewymienialne mogą być przedmiotem wielu koncepcji zarobku i zdecydowanie jedną z bardziej pewnych jest inwestycja w startup. Oczywiście, nie musi być to stricte związane z wystawieniem określonej kwoty na rozwój. Czasami oznacza to pracę w danym startupie czy nawet przekazanie swojej wiedzy w celu rozwoju.

NFT Royalties – Tantiemy NFT

Tworzenie NFT może być całkiem dochodową inwestycją, jeśli wiemy jak się za to zabrać. Podobnie jak w przypadku dzieł sztuki w prawdziwym świecie, twórcy mogą ustalić pewną kwotę procentową, która będzie im wypłacana przy każdej transakcji powiązanej z danym NFT. 

Oznacza to, że każde przeniesienie własności będzie zyskiem dla twórcy. Ba, w niektórych przypadkach, można ustalić także dodatkowe opłaty za każde użycie w ramach kolekcji czy wystawy NFT.

Jeśli zatem wprowadzimy tego rodzaju opłatę licencyjną, możemy liczyć na to, że w przypadku odniesienia przez nasz NFT sukces, będziemy mogli zarabiać wielokrotnie na tym samym tokenie bez konieczności tworzenia kolejnych. Opłaty transakcyjne będą również po stronie kupującego, toteż w naszym łańcuchu bloków będziemy mogli faktycznie zarobić miliony dolarów! Albo chociaż całkiem przyjemne kilka tysięcy. Trzeba mierzyć siły na zamiary.

NFT Staking – Obstawianie NFT

Kolejnym sposobem na zarabianie przy pomocy NFT jest Staking. Co to oznacza? Krótko mówiąc, możemy w pewien sposób zastawić nasze tokeny, by tym samym, przez fakt przebywania na danym blockchainie, potwierdzać jego autentyczność.

Otóż, jak zapewne wiecie lub też nie, blockchain działa w ten sposób, że tysiące komputerów na całym świecie szyfrują dostęp do niego, niezależnie od siebie, dzięki czemu jest on tak bezpieczny. W związku z tym, potrzeba ogromnej mocy obliczeniowej, by utrzymać jego działanie. Oczywiście, jest to również związane z kosztami dla tzw. minerów, którzy utrzymują go siłą swoich maszyn. 

Co w związku z tym? Otóż to, że zamiast tzw. Proof-of-Work, możemy użyć do tego tzw. Proof-of-Stake. Czyli, dany blockchain działa, gdyż ktoś zastawił na nim faktycznie istniejące tokeny. Oczywiście, blokuje to możliwość działania na nich, ale możemy w zamian uzyskać różnego rodzaju nagrody, czy po prostu aktywa kryptowalutowe.

W niektórych przypadkach działa do podobnie do spółki akcyjnej, gdzie posiadacze tokenów Proof-of-Stake stają się pseudo-akcjonariuszami, którzy będą mogli decydować o rozwoju platformy, na której ulokowali swoje aktywa.

NFT Gry

Kolejnym ciekawym sposobem na wykorzystanie NFT w celach zarobkowych jest NFT gaming. Jak sugeruje nazwa, jest to ciekawy sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym. W przypadku gier NFT, zwanych Pay2Earn, zdobywamy przedmioty kolekcjonerskie, które następnie możemy sprzedać na rynku wtórnym.

Im lepsi jesteśmy w daną grę i im więcej będziemy w stanie zainwestować, tym więcej możemy potencjalnie zyskać. Gry takie jak CryptoKitties czy Axie Infinity mają ogromny potencjał zarobkowy właśnie ze względu na ich popularność oraz możliwość spędzenia dłuższego czasu na grindowaniu i jednoczesnym zarabianiu, co jest dość atrakcyjnym konceptem dla wielu kanapowców.

Powstaje coraz to więcej gier NFT i stają się one coraz to bardziej skomplikowane, więc jeśli mielibyśmy celować w kierunek rozwoju tej dziedziny, zdecydowanie byłyby to gry NFT. Tam w końcu inwestowane są ogromne pieniądze, a jak wiadomo, zawsze warto “follow the money”.

Jeśli jesteś zaitneresowany zarabianiem na grach NFT, przeczytaj artykuł na temat zarabiania na grach .

NFT – Wynajem

W czasach, gdzie nikt nie ma niczego na własność, może warto zainwestować w wynajem? Zamiast szukać alternatywnego, stwórzmy własny rynek! Wynajem NFT to bardzo ciekawa propozycja dla osób, które posiadają całkiem pokaźny zasób cyfrowych dzieł i nie do końca wiedzą co z nimi zrobić.

Najlepiej można przedstawić to na przykładzie gier NFT. Jeśli uzbieramy wystarczającą ilość zasobów, możemy potem podnajmować początkującym graczom podstawowe karty czy postaci, by tamci mogli się odpowiednio rozwinąć lub pokonać konkretnego przeciwnika. 

Jeśli jesteśmy w stanie stworzyć większy arsenał tego rodzaju dzieł, możemy dojsć do całkiem przyjemnych kwot na koniec miesiąca, nie robiąc zasadniczo nic. Jest to całkiem ciekawa opcja do rozważenia dla osób, które poszukują pasywnego dochodu.

NFT – Zarabiaj Jako Twórca

Oczywiście, jest również druga strona rynku. Można bowiem zarabiać na NFT jako twórca, sprzedając swoje prace w formie cyfrowej. Nie tylko inwestorzy korzystają z tej technologii, ale wielu artystów, którzy w tradycyjnej formie mogliby mieć problemy, by się wybić.

Dzięki rynkom krypto, możesz sprzedać swoje dzieła sztuki, nie wychodząc z domu. Bez konieczności szukania galerii sztuki, która wystawi twoje dzieła, lub pośredników, którzy znajdą klientów na twoje obrazy. W świecie NFT to Ty decydujesz co, jak i gdzie robisz. Nowe technologie to demokratyzacja nie tylko rynków finansowych, ale także rynku sztuki wartego miliony dolarów.

Jak na tym zarobić? Oto kilka możliwości NFT. 

Licencja

Rynek NFT może i jest faktycznie nowinką technologiczną, ale jest także oparty na konceptach, które są znane ekonomistom od setek lat. Najbardziej podstawową jest oczywiście stworzenie licencji do wykorzystania swojej sztuki. 

Możesz pozwolić komuś na stworzenie logo z wykorzystaniem Twojego wirtualnego dzieła albo też, jak już pisaliśmy w podpunkcie NFT Royalties, po prostu czerpać korzyści z każdej kolejnej sprzedaży Twojego NFT. Dzięki temu jesteś w stanie uzyskać dochód pasywny ze swojego dzieła i jednocześnie reinwestować uzyskane w ten sposób zyski w swoją pasję.

Kolekcje NFT

Innym pomysłem jest stworzenie kolekcji NFT. Jest to jednak już zaawansowany system, gdyż nie tylko wymagane jest tu posiadanie wyjątkowych umiejętności artystycznych, ale również – umiejętności marketingowych.

Jeśliby się nad tym głębiej zastanowić to Bored Ape Yacht Club jest dość prostym konceptem do stworzenia, który względnie sprawny grafik mógłby ogarnąć w ciągu kilku tygodni. Co jednak określa jej wartość to spekulacja spowodowana kampanią marketingową. Nie chodzi o to, czy coś jest wyjątkowe, ale o to, by wytworzyć wśród odbiorców chęć posiadania tego dzieła. Jest popyt, jest podaż, zasady rynku obowiązują nawet na Marsie.

Niemniej, jeśli jesteś artystą, zawsze warto zainwestować w tworzenie kolekcji NFT i zacząć zarabiać na remodelowaniu podstawowej wersji dzieła. Oczywiście, może okazać się, że to nie wyjdzie i zostaniesz z kilkoma sprzedanymi sztukami, ale jest to zawsze bardziej opłacalne niż stworzenie jednego dzieła.

Szablon jest dość prosty do wykonania, a potencjalne zyski ze sprzedaży – ogromne. Jest to tzw. no brainer, czyli nie trzeba mieć mózgu, by na to wpaść.

NFT – Sprzedaż Dzieł Fizycznych

Moglibyście zapytać – ale skąd to, jakże to, przecież NFT to głównie dzieła cyfrowe. Jak to się ma do faktycznie namalowanych obrazów? Cóż, jest to bardzo proste – podobnie jak w przypadku kolekcji NFT, tak i tu, wszystko jest marketingiem.

Dlaczego mielibyście stworzyć jedynie fizyczną wersję swojej pracy, skoro tak łatwo jest renderować ją do świata wirtualnego? Myślicie, że w tokenach NFT już nic was nie zaskoczy? A co jeśli, np, tworzycie całkiem ciekawe meble w świecie rzeczywistym i ktoś chciałby np. wykorzystać wasz koncept w swoim metaverse? Urządzić swój wirtualny salon, gdzie przy wirtualnym kominku, będzie oglądać ze swoją wirtualną żoną, wirtualną telewizję?

Wyobraź sobie, że możesz sprzedawać swoje meble także i tym ludziom. Niezależnie ile rzeczywistych przedmiotów jesteś w stanie sprzedać, zawsze będzie ich więcej w wersji wirtualnej.

NFT – Gdzie Kupić/Sprzedać?

Zatem, skoro już znamy sposoby sprzedaży i kupna wirtualnych tokenów, gdzie zatem udać się, by dokonać owych działań? W tym celu będziemy musieli udać się na giełdę NFT, zwaną także w profesjonalnych kręgach jako NFT Marketplace.

Choć może to się wydawać na początku nieco przerażające, działanie na NFT jest bajecznie proste i nie wymaga praktycznie żadnych umiejętności, oprócz zdrowego rozsądku. Jak już wielokrotnie powtarzaliśmy, najważniejsze jest, by zachować ostrożność i korzystać ze sprawdzonych i polecanych w środowisku giełd. Dzięki temu ograniczymy możliwość tego, że ktoś nas wykorzysta.

Większość osób, zastanawia się jak i gdzie można kupić swoje NFT pierwsze kroki kieruje do OpenSea. Jest to prawdopodobnie największa giełda NFT, gdzie znaleźć możemy największych graczy, jak i coś miłego dla każdego. Proces sprzedaży NFT jest bajecznie prosty i odbywa się podobnie do tego, co możecie znać z rynku kryptowalut. Z dodatkiem aukcji, które są dość powszechne.

Oprócz tego, warto na pewno polecić takie media jak Rarible, Nifty Gateway, czy Binance. Każde z nich ma swoją własną charakterystykę, toteż musicie sprawdzić co najlepiej działa w Waszym przypadku i po prostu zacząć “mintować” swoje tokeny.

Proces jest bardzo prosty. Podobnie jak w przypadku większości giełd, takich jak Allegro, czy Amazon, musimy się zalogować, zweryfikować swoje konto i właściwie możemy powoli i skutecznie przystępować do działań na rynku NFT. Najważniejszy element, na który musimy zwrócić uwagę to nasz krypto portfel, który podpinamy do naszego konta. Większość NFT jest tworzona z pomocą sieci Ethereum, ale możemy znaleźć i tańsze odpowiedniki, takie jak Solana.

Co ciekawe, oprócz samej ceny za NFT, będziemy prawdopodobnie zobowiązani do zapłacenia tzw. opłaty za gaz, o której wspominaliśmy wcześniej. Po zaznajomieniu się z kosztem opłaty za gaz, warto również sprawdzić, jak opodatkowane są NFT w danym kraju.

Większość twórców nie decyduje się na “mintowanie” swoich NFT przed aktem zakupu przez konsumenta, co zazwyczaj doprowadza do tzw. lazy minting, czy też minting just-in-time. Polega to na tym, że twórcy wystawiają swoje dzieła na aukcję i w momencie zakupu dochodzi do “wypalenia” ich na blockchain i stworzenia NFT.

Najciekawsze Projekty NFT 2023

Wiemy już prawie wszystko na temat tego jak zarobić na NFT, oprócz najważniejszego – w co konkretnie inwestować? Oczywiście, nie ma na to żadnej dobrej odpowiedzi. Jak już wspominaliśmy wcześniej, temat NFT to bardzo subiektywna sprawa i wiele aktywów cyfrowych zdobywa popularność w dość przypadkowy sposób. 

Co ważniejsze jednak, jest wiele ciekawych projektów, które już teraz przynoszą zyski. Porównując działanie niektórych podmiotów, możemy niekiedy wysnuć wniosek na temat tego, co może być popularne w przyszłości. 

Choć tego rodzaju profetyzm może się mylić, wierzymy jednak, żę obycie w kwestii tego, co jest popularne, zawsze może się przydać. Oto kilka projektów NFT, na które warto zwrócić uwagę w 2023 roku.

Tamadoge

Pierwszy na naszej liscie jest ulubiony piesek wszystkich memiarzy na świecie, wliczając w to Elona Muska – Tamadoge. Jest to zupełnie nowa gra Play2Earn, w której to mamy do czynienia z wirtualnymi wersjami piesków o różnym poziomie rzadkości.

Możemy je parować ze sobą, rywalizować z innymi trochę jak w przypadku Pokemonów, a nawet sprzedawać je na rynku innym graczom chcącym stworzyć jak najbardziej skomplikowaną wersję swoich pupili. 

Natywny token tego systemu to TAMA, który można wydawać w grze lub wymienić na szereg innych kryptowalut, następnie wypłacić i kupić sobie np. jeansy. 

Najważniejszym elementem Tamadoge i jednym z głównych powodów, dla których warto przyjrzeć się bliżej temu projektowi jest fakt, iż producenci stworzyli deflacyjny system, dzięki któremu TAMA nigdy nie straci na wartości, podobnie jak większość kryptowalut.

Po pierwsze, podaż wynosi 2 miliardy sztuk i jest to ustalone odgórnie. Dodatkowo, każda transakcja powoduje spalenie 5% monet. Jeśli graliście kiedyś w FIFĘ, to dobrze wiecie jakiego rodzaju jest to ból. 

No i oczywiście, jeśli lubiliście w przeszłości słynne Tamagotchi, Tamadoge jest ich duchowym spadkobiercą, zatem będziecie się, mamy nadzieję, świetnie bawić!

Battle Infinity

Będąc w temacie FIFY, nie można zapomnieć o Battle Infinity! Jest to projekt, który nie tylko opiera się o koncept gry opartej na Fantasy Sports, ale całej platformy wraz z wersją Metaverse i swoją własną walutą.

Na czym to polega? Cóż, w obecnej formie faktycznie najlepiej skupić się na elemencie gamingowym.

W naszym kraju niewątpliwie największy popyt będzie na Fantasy Premier League, czyli możliwość wyboru graczy do swojej drużyny krypto, by następnie zyskiwać punkty, jeśli nasi podopieczni poradzą sobie dobrze na prawdziwym boisku. Oczywiście, nie możemy sobie wybrać kogo chcemy, dostajemy pewien początkowy budżet, który możemy zwiększyć słusznymi wyborami.

W ramach platformy, będziemy mogli również uczestniczyć w życiu Metaverse, pojedynkować się z graczami w ramach PvP i ogólnie – miło spędzać czas w wirtualnym świecie pełnym możliwości. 

Walutą w tym świecie jest IBAT. Można go wymienić na tokeny NFT, a także na inne kryptowaluty. W formie tokenów NFT możemy także wymieniać się między awatarami i umacniać swoją pozycję w grze. Jeden IBAT to około 10 groszy, więc być może będzie to jedna z tych krypto, które podwoją albo nawet potroją swoją wartość w kilka chwil! 

W grach komputerowych zawsze jest możliwość jeszcze lepszego wyniku, więc jeśli czujecie się na tyle mocni w znajomości Premier League, być może jest to koncept specjalnie dla was!

Lucky Block Platinum Rollers Club NFT

Lucky Block to fenomen! Jest to jedna z ciekawszych propozycji na naszej liście. Jeśli bowiem sam świat krypto to swego rodzaju hazard, Lucky Block jest hazardem do potęgi drugiej! Ruletka, różnego rodzaju gry hazardowe i co najważniejsze, loteria, to są największe zalety Lucky Block.

Po wyjątkowo udanym starcie sieci Lucky Block, twórcy nie zasypują gruszek w popiele i uderzają ze zdwojoną siłą w rynek NFT. Oczywiście, to nie tylko gry P2E, to cały arsenał możliwości, jakie daje nam platforma Lucky Block, niemniej – wydaje się, że najciekawszą z nich, szczególnie dla osób inwestujących, jest właśnie aspekt hazardu w tym wszystkim.

Na przykład, posiadając część kolekcji Lucky Block, otrzymujemy los na loterię, który następnie uczestniczy w codziennej możliwości wygranej 10 tysięcy dolarów.

Mało? Co w takim razie powiecie na Lamborghini Huracan? Wciąż nic? Posiadłość w Stanach wartą milion dolarów? Zdecydowanie jest co zdobywać, choć nadal jest to, ostatecznie, loteria.

DeFi Coin – zdecentralizowane finanse

DeFi, czyli decentralized finance, po naszemu – zdecentralizowane finanse to wyjątkowo interesujący projekt, który niejako dotyka samego sedna konceptu NFT. Oczywiście, jest to również kryptowaluta, którą możemy handlować, ale nie tylko.

Jeśli celujemy w inwestowanie długoterminowe, DeFi jest zdecydowanie czymś, na co warto zwrócić uwagę. Zdaje się, że najciekawszym jej elementem jest ucieleśnienie idei krypto, czyli  stworzenia rynków niezależnych od centralnych władz państwowych i wahań nastrojów społecznych, które trzeba zaspokoić. 

Dodatkowo, DeFi zapewnia wyjątkowo interesujący system stakowania, o którym wspominaliśmy wcześniej, polegający w dużej mierze na nagrodach, dzięki którym możemy następnie wygrywać nagrody i po prostu, bezpiecznie inwestować. Jeśli przygoda z krypto wydaje Ci się przerażająca, DeFi jest ciekawym konceptem, który warto wziąć pod uwagę.

Bored Ape Yacht Club

The one, the only, the ape. Bored Ape Yacht Club to jeden z najbardziej znanych konceptów NFT i zdecydowanie znajdujący się po tej zarabiającej stronie. Jest to jeden z tych elementów, które bronią się historią swojego sukcesu i zasadniczo – nie ma możliwości, by to podważyć.

Kolekcja małp o różnych wyrazach twarzy weszła już właściwie na stałe do popkultury i w pewien sposób stała się symbolem NFT. Stąd też, jak możecie się spodziewać, inwestycja w znudzone małpy to jedna z bezpieczniejszych, gdyż zdaje się, że nie mają one zamiaru uciekać nigdzie w najbliższej przyszłości.

Jakie są jednak pułapki związane z tym konceptem? W zasadzie żadne. Oczywiście, zakładając, że macie kilkadziesiąt tysięcy dolarów na wydanie. Jest to inwestycja, która raczej na pewno się zwróci, ale próg wejścia jest na tyle wysoki, że nie wszyscy będą mieli tę przyjemność

Decentraland

Kolejny ciekawy projekt na naszej liście – Decentraland. Jest to chyba jeden z bardziej ambitnych konceptów. Opiera się on na idei Metaverse i wszystkim, co z nią powiązane. Jest to ogromny wirtualny świat, w którym ludzie i awatary żyją ręka w rękę, kupując NFT do swoich wirtualnych domów.

Jest naprawdę wiele możliwości inwestycyjnych, choć, trzeba powiedzieć, że w tej kwestii należy mieć naprawdę otwartą głowę. Może być to bowiem nieco trudne, by wytłumaczyć swojej małżonce, że niestety, nie możemy pojechać na wakacje, gdyż zainwestowaliśmy 10 tysięcy w wirtualny kawałek ziemi. Niemniej, jeśli po kilku miesiącach ten kawałek zacznie być wart 50k, być może jej nastawienie nieco się zmieni.

Świat wirtualny a dokładniej inwestowanie w metaverse w to wyjątkowo świeży koncept i wszystko, co z nim związane, wciąż może wydawać się dość przerażające. Jeśli jednak wypali to inwestycja w tym momencie może przynieść naprawdę poważny zysk.

The Sandbox

Podobnie jest w przypadku The Sandbox. I tutaj możemy kupić oraz inwestować w nieruchomości NFT, działać na różnych rynkach z wykorzystaniem natywnej waluty czy po prostu grać w gry P2E. W The Sandbox zainwestował nawet Snoop Dogg, więc możemy tam spotkać także awatara jednego z najważniejszych przedstawicieli gangsta rapu.

Podobnie jak w przypadku Decentraland, tutaj również mamy do czynienia z gotowym projektem, gdzie możemy kupować i sprzedawać różnego rodzaju NFT do ozdoby czy jako kawałek wirtualnej ziemi. Sprzedaż NFT może wyglądać dość zabawnie, jeśli weźmie się przy tym pod uwagę działania dwóch awatarów.

CryptoPunks

Crypto Punki to hit nad hitami. Dlaczego tak się stało? Nikt nie wie. Kto jest za to odpowiedzialny? Również brak osoby, która wzięłaby to na siebie. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to, nie tyle nawet źdbło, ale cały konar w oku ludzi, którzy patrzą z pewnym politowaniem na rynek NFT.

Jak bowiem wytłumaczyć, że te kilka pikseli zostało sprzedanych za kilkadziesiąt milionów dolarów? Nie da się. Niemniej – jest to całkiem ciekawa inwestycja. Oczywiście, nie każdego będzie na to stać, szczególnie, że owe piksele kosztują obecnie wartość mieszkania w Warszawie. Jest to jednak wyjątkowa ciekawostka, bez której ta lista byłaby niepełna.

Axie Inifinity

Axie Infinity to z kolei prawdopodobnie najbardziej popularna gra NFT w sieci blockchain na świecie. A przynajmniej jest w ścisłej czołówce. Na czym to polega? Otóż, Axies są to stworki, które łapiemy, trenujemy, parujemy ze sobą i walczymy z innymi “trenerami”.

Czyli są to po prostu Pokemony. Gameplay jest bardzo interesujący, wiele stworków ma mnóstwo ciekawych ataków i w ogóle, całkiem przyjemnie się w to gra jak na grę P2E. Walutą w tym świecie jest Smooth Love Potion czyli SLP, którą potem możemy wymienić na pieniądze w prawdziwym świecie.

Jest to prawdziwy fenomen i na pewno zostanie z nami najdłużej. Próg wejścia jest na tyle niski, że zagrać może każdy, a wartość stworków zależy od poziomu rzadkości, który również możemy całkiem łatwo osiągnąć. Jeśli mamy zacząć grać w gry NFT, Axie jest na pewno na szczycie naszej listy.

NFT, Jak Zarobić na Niewymienialnych Tokenach – Podsumowanie 

Jak to śpiewały Elektryczne Gitary – to już jest koniec, choć akurat w tym przypadku powiedzieć, że nie ma już nic, byłoby pewnego rodzaju nadużyciem. Wciąż, istnieje mnóstwo projektów NFT, w które warto zainwestować, niektóre warte nawet tysiące USD. 

Jest to jeden z najbardziej dynamicznych rynków, jakie możemy obecnie obserwować i niewątpliwie warto zainteresować się nim już teraz, gdy jeszcze mamy możliwość wejścia w miarę na niskim poziomie. Oczywiście, jak wszystkie inwestycje w naszym życiu, wiąże się to z określonym ryzykiem, ale wierzymy szczerze w to, że niezależnie od okoliczności, dacie sobie świetnie radę.

Jeśli nadal się zastanawiasz czy warto kupić nft skorzystaj z naszego artykuł o podstawach inwestowania NFT.

Oczywiście, polecamy się Waszej uwadze, wszelkie lajki, szery i inne internetowe działania są jak najbardziej mile widziane. Oczywiście, jeśli macie jakieś pytania czy sugestie na artykuł związane z rynkiem NFT, jesteśmy jak najbardziej otwarci na tego rodzaju współpracę. Dziękujemy serdecznie za uwagę i widzimy się w następnym!

Autor: Maciej

Jestem pasjonatem sztuki cyfrowej i technologii blockchain. Jako autor specjalizuje się w obszarze NFT, dostarczając wnikliwych analiz, trendów i informacji z branży. Zyskał zaufanie czytelników dzięki rzetelności i doświadczeniu w świecie cyfrowych aktywów. Jego ekspertyza oparta jest na latach badawczych oraz praktycznym zaangażowaniu w projekty NFT. Śledź jego bloga, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami w dynamicznym środowisku NFT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *