Po Co Kupować NFT? – Wyjaśniamy Podstawy Inwestowania

NFT to wspaniała nowa technologia, która, choć wciąż jeszcze jest w powijakach w naszym kraju, na świecie zbiera kolejne triumfy. Coraz więcej firm decyduje się na wypuszczenie nie tylko samych NFT sygnowanych swoją marką, ale także gier czy całych metaverse opartych o ten koncept. Możemy zatem znaleźć kolekcjonerskie NFT, związane z grami Pay2Earn, a także tokeny niewymienialne, które w ciągu kilku miesięcy mogą zwiększyć swoją wartość o miliony procent. 

Bezpieczeństwo Przede Wszystkim

Warto wspomnieć, że choć jest wiele pozytywnych historii związanych z NFT, jest również druga część tych niespecjalnie szczęśliwych, dlatego warto uważać przy kupnie i sprzedaży NFT.

Pamiętajcie również, że kupując NFT, czy w ogóle myśląc o rynku NFT, należy zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo swojego cyfrowego portfela. Nie wchodźcie w interakcje ze stronami internetowymi niewiadomego pochodzenia i pamiętajcie, że handel tokenami NFT nie jest regulowany tak jak większość handlu na świecie, stąd też warto zachować szczególną ostrożność. 

Warto kupować także od wiarygodnego właściciela na giełdzie kryptowalut, gdyż to podniesie bezpieczeństwo naszych transakcji. Niektóre tokeny pochodzą z dziwnych źródeł, stąd też warto pamiętać o tym, by zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich inwestycji. Biorąc wszystko powyższe pod uwagę, sprawdźmy zatem z czym to się je.

Ten artykuł jest częścią większego artykułu na temat zarabiania przy wykorzystaniu NFT.

Czym Jest NFT?

NFT – non-fungible token – jest jedną z sensacji ostatnich kilku lat. Dlaczego? Cóż, w świecie krypto wszystko dzieje się szybko, stąd też każda nowa technologia, która wchodzi na rynek strzela do góry, by następnie zostać na szczycie lub opaść na samo dno.

W przypadku NFT, udało się twórcom pozostać na szczycie. Wiele osób związanych ze światem krypto często podaje przykład NFT jako historię wyjątkowego sukcesu. Obecnie, rynek NFT wyceniany jest na około 25 miliardów dolarów. Niemniej, źródła takie jak indyjski Forbes podają, że do 2030 roku może on wzrosnąć do 231 miliardów. 

Wielu inwestorów gotowych jest wydawać na NFT miliony dolarów, nie tylko w celu kupienia dzieła sztuki, ale w ramach inwestycji na przyszłość. Zainteresowanie inwestorów bierze się zatem głównie w związku z potencjałem, jaki mają te tokeny, a nie z ich wartością w momencie zakupu.

Czym zatem są NFT? W skrócie, są to niewymienialne i oryginalne wersje cyfrowego dzieła, JPEG-a, pliku wideo, czy dźwięku w zapisie cyfrowym.. Co to znaczy, że są niewymienialne? Łatwo to przedstawić w porównaniu z kryptowalutami. 

Zasadniczo, nie ma żadnej różnicy pomiędzy jednym a drugim Bitcoinem, stąd też możemy powiedzieć, że są wymienialne. W tym przypadku jest zupełnie inaczej. Żaden token nie jest równy innemu tokenowi NFT. Każdy ma swoją unikalną wartość i jest oryginalnym dziełem, którego nie można kopiować.

Moglibyście zapytać – skąd wiemy, że dany token jest oryginalny? Przecież ktoś może po prostu skopiować ten obrazek i powiedzieć, że to jego jest autentyczny. Jest to jednak niemożliwe. Otóż, dane każdego NFT znajdują się w sieci blockchain, z których wywodzą się również kryptowaluty. Stąd też, wszystkie dane na temat NFT są publiczne, a szyfrowanie blockchain zapewnia ochronę ich autentyczności.

Historia NFT

NFT stało się popularne, jak wszystko w internecie, z powodu…kotków. Początki tego konceptu sięgają jednak roku 2012. Wówczas, badano możliwość wykorzystania blockchain i kryptowalut do reprezentowania wartości w postaci tokenów. Celem było poszerzenie możliwości Bitcoina czy Ethereum, by nie były tylko środkiem płatniczym, ale również mogły reprezentować inne wartości, takie jak prawa czy akcje. Odkryto wówczas, że tokeny mogą również przedstawiać zapis cyfrowy, zatem mogły przedstawiać przedmioty kolekcjonerskie czy też wiele, wiele innych możliwości.

Prawdziwa rewolucja miała jednak nadejść wraz z kotkami. A dokładnie – Krypto Kotkami, czyli Crypto Kitties. Jest to jedna z wielu gier NFT, która opiera się na wychowywaniu małych kotków, parowaniu ich ze sobą i tworzenia jeszcze rzadszych kombinacji. Kotki okazały się wielkim hitem, co z kolei doprowadził do popularyzacji NFT i wprowadzania na rynek coraz to nowych kolekcji.

Potem przyszła era na Punków. Crypto Punków, dla dokładności. Tutaj doszliśmy do pewnego rodzaju szaleństwa. Tokeny NFT z popularnymi spikselizowanymi głowami wystrzeliły w górę do tego stopnia, że co rzadsze z nich kosztują nawet po kilkadziesiąt milionów dolarów (sic!).

I, cóż, the rest is history jak to mówią Amerykanie. Od tamtego momentu powstało setki milionów wirtualnych obrazków, a technologia stała się na tyle popularna, że zaczęła wchodzić do mainstreamu. Słynna seria Bored Ape Yacht Club została wykorzystana w teledysku Snoop Dogga i Eminema, a swoje NFT mają między innymi Jimmy Fallon czy Justin Bieber.

Świat oszalał na punkcie NFT, nie tylko w kontekście inwestycyjnym, ale również dlatego, że technologia te otworzyła pewnego rodzaju okno na nowe możliwości kreatywne. Sztuka od lat próbowała znaleźć sposób na stworzenie oryginalnych, wirtualnych dzieł. Wykorzystując NFT stało się to w końcu możliwe.

Dodatkowo, jak się okazało, dzięki demokratyczności NFT i braku konieczności ukończenia długoletnich studiów czy dogadania się z jakimś kuratorem, by wystawić swoje dzieło sztuki w galerii, wielu artystów mogło wyjść z cienia akademizmu i zacząć tworzyć online. I to z zyskiem!

By przedstawić to wszystko w perspektywie, dzieło The Merge wirtualnego artysty Pak zostało sprzedane za ponad 90 milionów dolarów. Jest to więcej niż wiele dzieł Pablo Picassa czy Andy’ego Warhola. The Merge sytuuje się zatem w okolicach słoneczników Van Gogha, jeśli chodzi o wartość.

NFT a Kryptowaluty

Ludzie nie zaznajomieni ze światem krypto mogą sobie zadawać teraz pytanie – czy to NFT to jakaś nowa kryptowaluta? Cały czas tylko to krypto i krypto, nic nie rozumiem! 

Śpieszymy z tłumaczeniem. NFT nie jest kryptowalutą. Wykorzystuje jednak jedną z sieci – Ethereum (w większości przypadków) w celu tworzenia kolejnych NFT. Polega to na tym, że NFT jest niejako “wypalane” na sieci blockchain danej kryptowaluty.  Jeśli zatem chcemy sprzedać lub kupić NFT, musimy zapłacić tzw. gas fee, czyli opłatę za możliwość używania tej sieci. NFT nie posiadają swojej własnej sieci blockchain, dlatego też korzystają z różnych innych na zasadzie gościa.

Zakup NFT na rynku wtórnym odbywa się poprzez giełdy NFT. Tam, podczas zakupu, nabywca zostaje dopisywany do listy aktywności w ramach danego NFT na blockchain. Warto wspomnieć, że wszystkie dane na temat NFT są publiczne. Każda zmiana właściciela jest zatem odnotowywana, podobnie jak cena i warunki zakupu.

Jak już wspominaliśmy, w przeciwieństwie do kryptowalut, NFT są niewymienialne. Nie można podmienić jednego NFT na inne bez utraty wartości, gdyż wtedy mówilibyśmy po prostu o innym NFT.

Inwestowanie w NFT

Przechodząc zatem do głównego pytania tego artykułu, czyli po co kupować NFT? Czy to się opłaca? Należy odpowiedzieć donośnie – to zależy. Gdyż, jak w przypadku większości rzeczy w życiu, to naprawdę zależy. Faktycznie, 90 milionów dolarów brzmi świetnie, ale zapewne zdajecie sobie sprawę z tego, że większość NFT nie dochodzi do tego poziomu.

Nowe NFT wchodzące na rynek mogą, ale nie muszą stać się kolejnymi Crypto Punkami albo częścią Bored Ape Yacht Club. Być może kolejna gra P2E będzie podobnym sukcesem jak Crypto Kitties, ale w tym momencie nie możemy w żaden sposób tego zweryfikować.

Tokeny są również stosunkowo nową technologią, nie wiemy w jakim kierunku będzie odbywał się ich rozwój. Co jednak warto podkreślić, jest to rynek rozwijający się. Oczywiście, w trakcie swoich poszukiwań trafimy na nieuczciwych operatorów giełd kryptowalut i na pewno w ramach technologii blockchain znajdziemy pewne zasoby biorące udział w procesie prania pieniędzy.

Niemniej, im mocniej będzie się ten rynek rozwijał, tym większa szansa na to, że powstaną coraz to bardziej rzetelne instytucje, które będą trzymały pieczę nad rozwojem i obecnym stanem tej dyscypliny. 

Jeśli chodzi o cały świat krypto, to właśnie NFT ma największy potencjał, by stać się czymś więcej. Przez połączenie ze światem sztuki, w końcu znajdą się prawdopodobnie jednostki, które będą dążyły do wprowadzenia zweryfikowanych kolekcji. Jest to przecież w ich interesie w ostateczności.

Czy Inwestowanie w NFT Się Opłaca?

Czy zatem się opłaca w to wchodzić? W naszej ocenie – jak najbardziej. Oczywiście, jeśli planujecie wziąć kredyt pod dom, żeby kupić jakieś ekstremalnie drogie NFT, jest to jak najszybsza droga do bankructwa.

Niemniej, jeśli zaczniecie od czegoś prostszego i powoli będziecie piąć się w górę, handlując NFT na różnych giełdach, z czasem może się to nawet zacząć opłacać. Istnieje kilka sposobów zarabiania na niewymienialnych tokenach. Na pewno dużym potencjałem mogą się cieszyć różnorakie gry P2E, gdzie możemy nawet niewielkim kosztem czasu stać się właścicielami całkiem interesującej kolekcji NFT, którą możemy następnie handlować.

Czy jednak NFT przejdzie do mainstreamu i zwykli ludzie zaczną w to inwestować? Raczej jesteśmy sceptyczni. Oczywiście, jeśli rynek zrobi się wystarczająco duży, na pewno ludzie zaczną się nim szerzej interesować, jakkolwiek to raczej kwestia kilku lat niż miesięcy.

Inwestowanie w NFT – Jak to Się Robi?

Jak zatem zacząć kupować i sprzedawać NFT? Najlepiej udać się do jednej ze sprawdzonych giełd NFT, które mają jakąś reputację, jak Binance, NiftyGateway, OpenSea, czy Rarible. Podczas wybierania naszego NFT, musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii, które wpływają na cenę dzieła. Jeśli jest to dzieło kolekcjonerskie to oczywiście najważniejszym czynnikiem będzie jego rzadkość, a także kolekcja, z której pochodzi.

Jeśli chodzi o sztukę to zasadniczo jest to kwestia otwarta. To, co spodoba się ludziom jest subiektywne, więc ciężko byłoby dać jakiegoś rodzaju przepis na to, że konkretne NFT na 100% będzie hitem. Gdybyśmy mieli możliwość przewidywania takich rzeczy już dawno bylibyśmy krypto-milionerami.

Najważniejsze natomiast w ramach kupowania NFT jest bezpieczeństwo. Jak w przypadku wszystkich innych transakcji dokonywanych w sieci, a także na rynku kryptowalut, podobnie trzeba uważać na rynkach NFT. Pamiętajmy, żeby po prostu nie przesadzić i jesteśmy przekonani, że wszystko będzie w porządku.

Po Co Kupować NFT – Konkluzja

I to już koniec naszego artykułu na temat po co kupować NFT. Jak widzicie, jest to naprawdę wyjątkowy rynek i można się spodziewać, że będzie coraz to bardziej interesujący. To, w jakie aktywa inwestować jest kwestią otwartą, gdyż na pewno każdy ma swoje upodobania, niemniej – sama zabawa w krypto jest czymś, co na pewno warto wziąć pod uwagę.

Choć niewymienialne tokeny są wciąż czymś nowym na naszym rynku, mają one na tyle wysoki potencjał w przyszłości, że niewątpliwie warto się nimi zainteresować już teraz. Jak wiadomo, jeśli wyjdziemy przed szereg, będziemy pierwsi w kolejce, stąd też, w naszej opinii, jest to na pewno warte rozważenia. 

Autor: Maciej

Jestem pasjonatem sztuki cyfrowej i technologii blockchain. Jako autor specjalizuje się w obszarze NFT, dostarczając wnikliwych analiz, trendów i informacji z branży. Zyskał zaufanie czytelników dzięki rzetelności i doświadczeniu w świecie cyfrowych aktywów. Jego ekspertyza oparta jest na latach badawczych oraz praktycznym zaangażowaniu w projekty NFT. Śledź jego bloga, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami w dynamicznym środowisku NFT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *