Jak inwestować w Wirtualne Nieruchomości NFT w 4 krokach

Rynek nieruchomości to jeden z najbardziej stabilnych rynków gdzie możesz ulokować swój kapitał. Niestety, jest tu pewien oczywisty haczyk. Handel nieruchomościami wymaga ogromnego wkładu własnego, więc jeśli nie jesteś milionerem lub synem bogatego biznesmena, nie masz o czym marzyć.

A gdyby tak przenieść ten biznes do rzeczywistości wirtualnej? Dzięki Metaverse teoria stała się faktem i coraz więcej inwestorów zastanawia się nad zakupem wirtualnej ziemi. Co trzeba wiedzieć o wirtualnej sprzedaży i wynajmie nieruchomości? Czym jest Metaverse? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania oraz dowiesz się, jak poznać sprawdzone projekty i inwestować z głową. Ale najpierw zacznijmy od podstaw.

Co to jest Metaverse?

Metaverse to wspólna, internetowa przestrzeń 3D, w której użytkownicy mogą wchodzić w interakcje ze sobą oraz z wygenerowanymi komputerowo obiektami i awatarami. Jest to wirtualny świat, który wykorzystuje Internet jako sieć bazową. Metawersy są wykorzystywane do różnych celów, w tym do tworzenia sieci społecznościowych, gier online, edukacji i szkoleń. Pozwalają również na tworzenie wirtualnych światów które imitują nasz rzeczywisty, lub zupełnie nowych, wymyślonych od zera. 

Oferują one unikalne i wciągające doświadczenie, niepodobne do niczego innego w Internecie. Stale się rozwijają i poszerzają, oferując nieskończone możliwości eksploracji i interakcji. Wraz z głośnym ogłoszeniem rebrandingu Facebooka na Meta, ciężko nie usłyszeć o Metaverse. Ale czy to naprawdę nowa koncepcja? A może istnieje już od jakiegoś czasu? 

Czy Metaverse to nowość?

Nie jest to nowy termin. Istnieje już od wielu lat a od pewnego czasu jest określany mianem wizji przyszłości. Po raz pierwszy został użyty w latach 90 przez amerykańskiego pisarza Neala Stephensona, w powieści Śnieżyca. Poza tym, jest to często poruszany temat w grach, w zasadzie od początku ich istnienia.

Jednym z najpopularniejszych przykładów użycia koncepcji świata Metaverse jest PlayStation Home uruchomione w 2008 roku. Niestety, projekt ten został zakończony w 2015 ze względu na premierę PS4 i nowymi planami firmy z tym związane. Dopiero Mark Zuckerberg postawił na własną wersję, która miała premierę 28 października 2021 roku.      

To jak z tymi nieruchomościami w Metaverse?

Metaverse dzieli swoją przestrzeń na różne obszary, w tym działki, które użytkownicy mogą łatwo kupić i wykorzystać do różnych celów (wyszczególnimy je później). Taką ziemię można kupić, sprzedać, lub wymienić w postaci NFT (non-fungible tokens) w zamian za kryptowalutę, a nawet fiat. Działki są wyjątkowo cenne, ponieważ użytkownicy mogą tutaj grać w gry, udzielać się towarzysko, organizować wydarzenia i wiele innych.  Implementacja gier w metaverse jest istotna, gdyż gry oparte na NFT i modelu 'play-to-earn’ stają się kluczowym elementem i przyciągają społeczność.

Ponieważ działa to jak NFT, własność nad ziemią i znajdującymi się na niej aktywami cyfrowymi można łatwo udowodnić. Wszystkie transakcje związane z ziemią Metaverse są w równym stopniu zapisywane w rejestrze publicznym. Użytkownicy mogą zazwyczaj zakupić działkę Metaverse poprzez rynek platformy – lub zdecydować się na platformę NFT osób trzecich, takich jak OpenSea czy Rarible.

Duża popularność równa się duży zarobek, a chętnych na wirtualną ziemię nie brakuje. Branża wirtualnych nieruchomości już teraz przyciąga dużą liczbę deweloperów i sprzedawców – a rynek tylko się powiększa. Ceny nieruchomości w Metaverse wzrosły o 700% w 2021 roku, a cały rynek jest wart 500 milionów dolarów. Jakby tego było mało, oczekuje się, że rynek podwoi swoją wartość do 1 mld USD w 2022 roku. 

Jak kupić ziemię w wirtualnej rzeczywistości? 

Kupno i sprzedaż wirtualnej ziemi odbywa się na tych samych zasadach co sprzedaż NFT. Większość platform Metaverse jest łatwa i intuicyjna w użyciu, dając zainteresowanym nabywcom podgląd dostępnych gruntów, lokalizacji, całkowitej powierzchni, średnich cen, potencjału użytkowego i historii transakcji.

Jeśli już kupujesz wirtualną ziemię, możesz spojrzeć na rynek lokalny, albo przyjrzeć się drugorzędnej platformie NFT, takiej jak OpenSea i Binance NFT. Pamiętaj, że ziemia w Metaverse działa jak NFT a twój akt własności jest bezpieczny dzięki technologii blockchain. Pomaga to chronić właścicieli przed oszustwami i innymi nieszczęściami.

Ale zanim zostaniesz właścicielem wirtualnej ziemi w Metaverse, musisz wykonać kilka obowiązkowych kroków:

  1. Załóż portfel kryptowalutowy

Zdecydowana większość metaversów będzie wymagała od ciebie posiadania kryptowaluty w celu dokonywania transakcji. Będziesz potrzebować cyfrowego portfela do przechowywania twoich wirtualnych pieniędzy i cyfrowych aktywów. Pamiętaj, że twój portfel musi być kompatybilny z platformą Metaverse, z której korzystasz! 

Dla własnej wygody, sugerujemy rozważenie portfela cyfrowego, który można bezpośrednio zintegrować z przeglądarką internetową. Osobiście polecamy MetaMask i Binance Chain Wallet. Jednak bez względu na to, który portfel kryptowalutowy wybierzesz, upewnij się, że obsługuje on walutę projektu wirtualnego, w który planujesz zainwestować. Platformy Metaverse zwykle pokazują, które są preferowane i jak je połączyć.

  1. Zaopatrz się w kryptowalutę

Dowiedz się, jaką walutą operuje twój Metaverse zanim zdecydujesz się kupić wirtualny kawałek ziemi. Aktualnie najpoularniejsze waluty w świecie Metaverse to $MANA, $SAND i $ETH. Możesz je bezproblemowo zakupić w wirtualnych kantorach jak Binance, Coinbase, czy KuCoin.

  1. Wybierz swój Metaverse

Jeśli masz już w głowie projekt wirtualnej ziemi, możesz porównać dostępne opcje przed zakupem. Najlepsze platformy takie jak Decentraland i Sandbox sprzedają wirtualne ziemie poprzez tokeny takie jak MANA i SAND. Powierzchnia i ilość ziemi będzie się różnić w zależności od Metaverse. Powinieneś być w stanie łatwo sprawdzić szczegóły, takie jak cena, całkowita wielkość i obecny właściciel.  

  1. Dokonaj zakupu

Mając na oku wirtualną nieruchomość i cyfrowe pieniądze w portfelu cyfrowym, możesz udać się na rynek Metaverse (lub platformę innej firmy) i dokonać zakupu. Po potwierdzeniu i wykonaniu transakcji na rynku nieruchomości, powinieneś zobaczyć swoje NFT w portfelu. 

Gratulujemy posiadania wirtualnej ziemi w Metaverse! Teraz możesz zdecydować się sprzedać wirtualną ziemię lub zagospodarować ją. Od ciebie zależy, czy zrobisz z tego inwestycję długoterminową czy celujesz w sprzedaż i szybki zysk.

To gdzie kupować wirtualną ziemię?

Najlepiej inwestować w samym Metaverse, oczywiście! Choć biorąc pod uwagę liczbę projektów, ciężko zdecydować się na ten jeden najlepszy. Z tego powodu, zebraliśmy najpopularniejsze platformy Metaverse aby ułatwić sprawę aspirującym “agentom nieruchomości”. 

Warto pamiętać, że większość platform będzie miała ograniczoną ilość tzw. parcels. To pomaga zwiększyć cyfrowy niedobór i napędzać zdrową wirtualną gospodarkę. Decentraland, na przykład, jest podzielony na 90,601 indywidualnych działek wirtualnej ziemi o równej wielkości, podczas gdy Sandbox składa się z 166464 działek, które platforma nazywa NFT Land. Mając to na uwadze, wyróżniliśmy następujące platformy:

The Sandbox

Jak już wspomnieliśmy, działki na Sandboxie są oznaczone jako LAND i można je znaleźć bezpośrednio przez Sandboxa lub kupić z drugiej ręki na niektórych giełdach NFT, takich jak OpenSea i Rarible. Pamiętaj, że działki z oficjalnej sprzedaży będą tańsze niż te z giełd.

Oficjalna strona: The Sandbox 

Decentraland

Opcja dla najbardziej zamożnych. Ziemia w tym metawersum jest zdecydowania najdroższa, a działki są warte miliony. Jest to spowodane współpracą Decentraland ze znanymi markami, influencerami i celebrytami. Ciężko to nazwać miejscem dla zwykłych ludzi, ale jeśli tylko twój budżet na to pozwala, inwestycja w Decentraland to jedna z najlepszych lokat kapitału. 

Oficjalna strona: Decentraland

CryptoVoxels

Jeden z najmniejszych cyfowych światów, pierwotnie składałący się z zaledwie 3.026 działek. Można je kupić bezpośrednio przez OpenSea, w zamian za zarówno USD, jak i ETH. W przeciwieństwie do innych metavers, CryptoVoxels stale się rozwija i obecnie zawiera 7351 działek. Najniższa cena za działkę wynosi obecnie około 1,899 ETH (około 5335 dolarów).

Oficjalna strona: CryptoVoxels

Somnium Space

Platforma powstała w 2018 roku, szczególnie znana z gier oraz NFT artów. Jest to jedna z mniejszych platform, gdzie na początku 2022 roku na platformie znajdowało się ok. 5000 działek. Jednak wraz z rozwojem platformy liczba działek i chętnych będzie stale przybywać. Walutą Somnium Space jest $CUBE, a działki można łatwo znaleźć na OpenSea. 

Oficjalna strona: SomniumSpace     

Dlaczego warto mieć wirtualny kawałek swojej ziemi?

Cyfrowe działki zyskają na wartości z roku na rok, stąd wielu oskarżyło niektórych inwestorów o napędzanie spekulacyjnego rynku NFT. Ale nie tylko spekulacje cenowe napędzają ten szum. Dla wielu innych użytkowników, ziemia w metawersji stanowi okazję do zarabiania na wirtualnych aktywach i aktywnościach, które się na niej odbywają. Od wynajmu do zarządzania ziemią w metawersji, niektóre z trendów generujących dochód obejmują: 

Wydarzenia i usługi

Metaverse ma za zadanie wynieść to co znamy na zupełnie nowy poziom, a jednocześnie pomóc w tworzeniu nowych doświadczeń. W związku z tym, tereny w metawersji są wykorzystywane do organizowania wydarzeń i świadczenia usług. Metawersy takie jak Sandbox zachęcają również użytkowników do tworzenia i publikowania mini-gier oraz działań edukacyjnych, z których mogą korzystać inni członkowie społeczności.

Wiele uznanych firm, w tym PwC, Sotheby’s, JP Morgan i HSBC, wykorzystuje metawersy jako uzupełnienie działań w świecie rzeczywistym, umożliwiając klientom dostęp do usług i interakcję z personelem niemal tak samo, jak w świecie rzeczywistym. W rzeczywistości wiele podmiotów finansowych zaczęło szukać dodatkowych sposobów prowadzenia działalności w metawersji, badając wirtualne pożyczki pod zastaw nieruchomości, hipoteki metawersyjne, pożyczki konsumenckie i transakcje kryptowalutowe.

Zagospodarowanie terenu

Działka nie powinna pozostawać pusta, jeśli ma zyskiwać na wartości. Wielu właścicieli zagospodarowuje teren wirtualnymi kasynami, klubami, galeriami NFT, sklepami itd. Dzięki temu wartość wzrasta o wiele szybciej. 

Wirtualni pośrednicy

Niesłabnąca popularność nieruchomości NFT spowodowała pojawienie się dedykowanych pośredników nieruchomości. Podobnie jak ci w realu, łączą sprzedawców z potencjalnymi kupcami lub po prostu doradzają klientom, jak najlepiej zarządzać ich metawersalnymi nieruchomościami.

Reklama

Obszary Metaverse z dużą ilością graczy coraz częściej stają się cennym miejscem dla celów reklamowych. Właściciele tych terenów mogą je wynająć i pozwolić firmom na wykorzystanie ich do promocji swoich produktów i usług. Coś jak centrum dużego miasta które jest pełne reklam. 

Przyszłość Metaverse

Metaverse ma wiele zastosowań, ale najbardziej obecująco zapowiadają się dwie z nich. Oto one.

Medycyna i opieka zdrowotna 

Medycyna i opieka zdrowotna to jedna z dziedzin, które mogą sporo zyskać dzięki Metaverse. Ma to między innymi wpłynąć na rozwój telemedycyny i lepszy dostęp do opieki zdrowotnej, nie pojawiając się fizycznie w placówce. 

Ponadto, wielu lekarzy już teraz może ćwiczyć zabiegi na trójwymiarowym modelu ludzkiego ciała dzięki projektowi 3D Organon, co pomoże w lepszym przeprowadzaniu operacji, diagnozowaniu chorób i ich leczeniu.

Rozrywka

Przemysł rozrywkowy i wydawniczy czerpią garściami z możliwości Metaverse, oferując wyjątkowe doświadczenia w tym świecie. Filmy, sport, pokazy i koncerty na żywo nabierają głębi, zacierając granicę między fikcją, a rzeczywistością. Możemy więc oczekiwać, że przyszłość Metaverse jest jasna; eksperci będą ją stale modyfikować, aby z czasem uczynić ją lepszą.

Dlaczego o tym mówimy? Przede wszystkim dlatego, że wirtualna rzeczywistość nie jest już tylko zwykłą zabawką dla entuzjastów kryptowalut. Skoro nawet medycyna jest w stanie wykorzystać Metaverse na swoją korzyść, to klaruje się przed nami wyjątkowa wizja przyszłości. Oczywiście będzie to też miało wpływ na rynek NFT oraz ceny działek w świecie wirtualnym.

Podsumowanie

Jak w przypadku inwestowania w NFT, czy każdej rozwijającej się technologii wszystko wiąże się z ryzykiem. Dla wielu osób Metaverse jest jak czarna magia, ale kryje się za tym nieskończony potencjał. Wirtualne światy, rozszerzona rzeczywistość czy sztuczna inteligencja – coś, co było domeną filmów sci-fi, staje się rzeczywistością. Tylko czas pokaże, czy Metaverse jest kolejną spekulacyjną inwestycją wypełnioną przecenionymi cyfrowymi nieruchomościami, czy też wirtualne światy są przyszłością Internetu.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Ile potrzeba, aby kupić wirtualną ziemię?

W lutym 2022 roku wirtualna ziemia w Metaverse była warta co najmniej 16300 dolarów. Co ciekawe, w czerwcu tego samego roku ich wartość spadła o ok. 80%, osiągająć pułap 3300 dolarów. To nadal sporo, ale o ile nie masz już na myśli projektu wirtualnej ziemi, warto śledzić rynek i czyhać na dalsze spadki cen.

Czy cyfrowe nieruchomości to dobra inwestycja?

Cyfrowa rzeczywistość jako lokata kapitału brzmi kusząco, jednak nie jest ona pozbawiona ryzyka. Wraz ze wzrostem popytu, ceny za ziemię wirtualną potrafią wzrosnąć o kilkaset procent, by za chwilę spaść do rekordowo niskich poziomów. Wirtualne działki mogą być dodatkowym źródłem dochodu, jednak ciężko przewidzieć ich wartość długoterminową.

Czy kupno ziemi w Metaverse rzeczywiście jest tak opłacalne?

Nie ma sensu porównywać kosztów zakupu ziemi w Metaverse do tych w prawdziwym świecie. Zależnie od regionu, ceny działek idą w kilkaset tysięcy podczas gdy w wirtualnym świecie ceny zaczynają się od kilkuset dolarów.

Jak przenieść biznes do Metaverse?

Jeśli poważnie myślisz o zareklamowaniu swojego biznesu w Metaverse, weź pod uwagę następujące czynniki:

  • Dołącz do właściwego Metaverse.
  • Bądź online tak często, jak tylko się da.
  • Skup się na docelowym odbiorcy.
  • Bądź elastyczny i gotów na zmiany wraz z rozwojem wybranego wirtualnego świata.

Autor: Maciej

Jestem pasjonatem sztuki cyfrowej i technologii blockchain. Jako autor specjalizuje się w obszarze NFT, dostarczając wnikliwych analiz, trendów i informacji z branży. Zyskał zaufanie czytelników dzięki rzetelności i doświadczeniu w świecie cyfrowych aktywów. Jego ekspertyza oparta jest na latach badawczych oraz praktycznym zaangażowaniu w projekty NFT. Śledź jego bloga, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami w dynamicznym środowisku NFT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *