Mintowanie NFT – Co to znaczy ? | Jeden Z Kroków  w Tworzeniu NFT! |

Mimo różnych aktywności na rynku krypto, które mogły niekiedy wzbudzać strach w oczach potencjalnych inwestorów, wydaje się, że wciąż trzyma się on dość mocno, a coraz więcej ludzi zastanawia się nad dołączeniem do krypto traderów.

I choć wciąż kryptowaluty cieszą się ogromną popularnością, nie należy przeoczyć równie interesującej idei, jaką są NFT. Opiera się ona bowiem nie tylko na zaufaniu w zdecentralizowane rynki, jak w przypadku kryptowalut, ale także na bardziej zaawansowanym sposobie obrotu zdigitalizowaną wartością intelektualną. NFT pozwalają ludziom na tworzenie kolekcji, które można sprzedawać, oglądać, wymieniać, a nawet rozwijać. Jest to rewolucja na rynku sztuki, która, dzięki zdemokratyzowaniu rynków i pozwoleniu ludziom na głosowanie portfelami, czyli kupowaniu sztuki, która faktycznie im się podoba, a nie takiej, którą wybrali dla nas kuratorzy w galeriach.

Zatem – skąd wziąć NFT? Czy każdy zwykły obrazek może tak po prostu stać się dziełem sztuki zdigitalizowanej? W tym artykule będziemy zajmować się mintingiem NFT, czyli przekuwaniem zwykłych w treści w niewymienialne tokeny (Non Fungible Tokens). Zatem, jeśli chcesz mintować NFT jak profesjonaliści – zapraszamy do lektury!

Czym Jest Mintowanie NFT?

NFT, jak już wspominaliśmy to niewymienialne tokeny. Oznacza to, że są one wyjątkowe i nie mogą być swobodnie wymieniane jedna za drugą, jak w przypadku kryptowalut. Każde NFT ma swój kod, który jest “wypalony” na blockchainie, swego rodzaju adres NFT. Jest to ważne przy sprzedaży NFT na rynku. 

NFT nie działają bowiem tak, jak większość praw intelektualnych. Na blockchainie nie znajduje się kopia danego dzieła, która jest tą pierwszą i jedyną, ale jest to odniesienie do własności praw intelektualnych majątkowych co do oryginalnego dzieła. 

Mintowanie NFT jest to zatem proces umieszczenia adresu naszego NFT na blockchainie. Przejdźmy zatem przez ten proces krok po kroku. Zaczynając od – portfela kryptowalutowego.

Co to jest „Portfel Kryptowalutowy”?

Pierwszą rzeczą jaką musisz mieć, by uczestniczyć w rynku NFT to założenie portfela kryptowalutowego, który jest kompatybilny z giełdami NFT. Kryptowaluty są bowiem potrzebne do uiszczenia wszystkich opłat związanych z tworzeniem, czyli mintowaniem NFT. Artyści NFT często wybierają portfele, które mają już kompatybilność z tego rodzaju podmiotami. W większości przypadków, mint NFT powiązany jest Ethereum, Solaną, czy Polygon. W zależności od tego, do jakiej grupy docelowej chcesz dotrzeć, wybierzesz innego rodzaju konto.

Portfel kryptowalutowy to identyfikacja użytkownika. Jeśli chcesz przenieść jakiekolwiek dane na blockchain, musisz posiadać taki portfel, by wskazać do kogo należy dane dzieło. Są one potrzebne również jeśli interesuje Cię kupno i sprzedaż NFT, gdyż tylko w ten sposób Twoja kolekcja NFT zostanie przypisana do Ciebie. 

Jak Stworzyć Portfel Kryptowalutowy?

Jak zatem stworzyć takowy portfel? Wystarczy po prostu się zalogować i wszystkie projekty NFT, które masz na blockchainie Ethereum, czy innym wybranym przez siebie, zostaną dodane do tego konkretnego konta. Pamiętaj, by korzystać ze sprawdzonych portfeli, gdyż zdecentralizowane rynki obfitują w oszustów, więc łatwo można się nadziać na kogoś, kto chce po prostu wykorzystać niedoświadczonych graczy.

Zdecydowanie można polecić takie portfele jak MetaMask, czy Coinbase, które są często wybierane przez artystów działających na rynku tokenów niewymiennych. Możesz jednak wybrać jakikolwiek portfel uznasz za odpowiedni i bezpieczny dla Ciebie.

Pamiętaj, by trzymać swoje hasło w bezpiecznym miejscu, gdyż w przeszłości dochodziło do poważnych wycieków danych w świecie krypto i można to skutkować problematycznymi sytuacjami, gdzie zamiast zyskać wartość NFT, stracisz wszystkie swoje kryptowaluty.

Opłata za Gaz

Mintowanie NFT nie jest niestety darmowe. Na całym świecie znajdziesz tysiące minerów, którzy wykorzystują potęgę swoich komputerów, by sprawić, że dany blockchain jest zabezpieczony przed atakami. W związku z tym, skoro ich wysiłek jest nagradzany, skądś musimy wziąć pieniądze na ich opłatę. 

Większość pokrywa opłata za transakcje kryptowalutami, ale część – tzw. gas fee, czyli opłaty za gaz używany do mintowania NFT. Za każdym razem, gdy chcesz stworzyć dzieło NFT, musisz zatem uiścić opłatę za używanie blockchainu. W zależności od krypto, którą wybierzesz, będzie to droższe lub tańsze. Najpopularniejszy blockchain, Ethereum, i związana z nim krypto ETH, jest niestety najdroższy z nich wszystkich. Jednakże, mintując ETH, macie najszerszy dostęp do wszystkich giełd i potencjalnie szerokiego grona odbiorców. Warto się zatem zastanowić czy nie jest to dobry pomysł, by zapłacić nieco więcej za minting, ale mieć dostęp do wszystkich rynków.W przypadku uczestnictwa w „gas wars„, kluczem do wygranej aukcji jest oferowanie wyższych opłat za gaz niż inni uczestnicy. Na moment pisania tego artykułu, koszt mintowania NFT z pomocą ETH to średnio 70-100 dolarów, Solaną 2,16 $ i darmowo w przypadku Polygon na OpenSea (choć są tam inne opłaty, które trzeba wziąć pod uwagę, o czym więcej później).

Lazy Mintng

Albo – możecie na przykład płacić zupełnie nic. Nie oznacza to jednak, że będziecie mintować za darmo. Istnieje bowiem opcja tzw. leniwego mintowania, czyli lazy minting, zwanego także niekiedy minting in time, czyli – mintowanie w momencie). 

Polega to na tym, że przerzucacie opłaty za gaz na kupującego, dodając odpowiednią kwotę do ceny NFT. Pomyślcie o tym jak o podatku VAT – jeśli obraz kosztuje 5 dolarów, należy dodać do tego mint fee w postaci, np. 2,16$. Są zalety i wady tego działania. Z jednej strony, jako twórca nie musisz płacić za tworzenie swoich NFT. Z drugiej strony, twoje NFT mogą być mniej konkurencyjne i po prostu droższe niż reszta.

 Jest to szczególnie ciekawa opcja dla osób, które dopiero co zaczynają z NFT, w związku z czym nie mają jeszcze aż tak dużego budżetu, by samemu tworzyć swoje tokeny.

Konto na Giełdzie NFT

Kolejnym krokiem w procesie mintowania NFT jest założenie konta na giełdzie kryptowalutowej. Tworzenie jest dość proste, zresztą, tak działają NFT – jak najprostszą drogą do sukcesu. Większość transakcji będzie prowadzona przez Twój portfel kryptowalutowy, toteż pamiętaj, by takowy mieć, jak pisaliśmy w poprzednim kroku. Poniżej znajdziecie opis jednych z najciekawszych giełd NFT obecnie na rynku. Pamiętajcie jednak, że są to dane na moment pisania tego artykułu, toteż wiele moze się zmienić w tzw. międzyczasie. Niezależnie od tego, pamiętajcie, by być bezpieczni w świecie krypto i nie podawajcie nikomu swoich haseł.

Rarible

Pierwsza giełda krypto, którą chcielibyśmy Wam przedstawić to Rarible. Jest to jedna z najpopularniejszych giełd na świecie, obsługująca Ethereum, Flow, Solanę, Tezos, Polygon i Immutable X. Jej główną domeną działalności są fotografię, ale znajdziecie tam również dzieła sztuki. Rarible pozwala na używanie Tezos, toteż wszystkie opłaty związane z NFT są dość niskie. Jeśli chcesz sprzedawać NFT na Rarible, musisz jednak wiedzieć o kosztach związanych ze sprzedażą na tej giełdzie. Obecnie prezentują się one następująco (dla obu stron transakcji):

  • $4,000+: 0.5% 
  • $2,000 – $4,000: 1% 
  • $400 – $2,000: 2.5% 
  • $100 – $400: 5% 
  • $0 – $100: 7.5% 

Alternatywnie możemy nie płacić żadnych opłat, jeśli zdecydujemy się na doładowanie naszego konta tokenami Rari o wartości 100 dolarów.

OpenSea

Kolejną giełdą NFT, zdecydowanie największą z nich wszystkich jest OpenSea. Jak się bowiem okazuje, otwarte morze jest czymś, co fani NFT lubią najbardziej. Dźwięk, wideo, obraz, sztuka, kolekcje NFT – wszystko znajdziesz w OpenSea. Najbardziej popularnymi walutami używanymi do mintowania tokenów są Ethereum i Polygon. Zasadniczo, koszty sprzedaży NFT to 2,5% od transakcji i 10% za tzw. primary drops, czyli pierwszeństwo zakupu. Na Open Sea Pro, dla profesjonalnych traderów, wynosi ona 0,5%. 

Na OpenSea mamy także opcję darmowego mintowania NFT za pomocą Polygon w ramach leniwego mintowania. OpenSea to największa strona z NFT, więc zdecydowanie warto zainwestować w nią swój czas i pieniądze, gdyż na pewno zwróci nam się to w zainteresowaniu naszymi NFT.

Binance NFT

Alternatywnie – możemy skorzystać z Binance. Jest to jedna z największych giełd kryptowalutowych na świecie, która jednocześnie otwiera się na NFT, tworząc przestrzeń do sprzedaży i kupna zdigitalizowanej sztuki. Opłata transakcyjna to 1% od sprzedaży plus – gas fee.

Jeśli używacie tokeny Binance (BNB), możecie usprawnić ten proces i obniżyć ceny za mintowanie swoich NFT do około 1,6$ (0,005 BNB). Binance to naprawdę potężny gracz na rynku, który rozpiera się łokciami i nogami gdziekolwiek się da, toteż inwestowanie w Binance Smart Chain jest ciekawym pomysłem. Szczególnie dla początkujących, gdyż opłaty na tej akurat platformie są dość niskie, jeśli chodzi o wartość transakcji, a ilość potencjalnych zysków – całkiem pokaźna.

Nie moglibyśmy jednak z czystym sumieniem nie wspomnieć o niedawnej sytuacji związanej z giełdą Binance, czyli zarzutem prania brudnych pieniędzy. Czy fakt, że szef Binance, Changpeng Zhao, usłyszał zarzuty, a firma otrzymała 4 mld kary to wystarczający powód, by znowu zaufać tej giełdzie? Decyzja należy do Was!

Nifty Gateway

I na koniec, najbardziej ekskluzywny gracz z nich wszystkich – Nifty Gateway. Jeśli chodzi o robienie rzeczy wielkich – Nifty Gateway to miejsce, gdzie to się właśnie dzieje. To tutaj właśnie sprzedawane były słynne Bored Apes czy Merge, który poszedł za astronomiczną sumę 90 milionów dolarów.  Jak się zatem przebić przez tę konkurencję? Cóż, może to nie być łatwe, ale jeśli masz odpowiedni marketing i wierzysz w swoje umiejętności, być może to Ty właśnie staniesz się kolejnym milionerem NFT.

Ceny za transakcje są…dość skomplikowane. Szczerze chcieliśmy przedstawić Wam to w pigułce, ale jest tego po prostu za dużo. W zależności od tego, czy sprzedajcie na rynku pierwotnym czy wtórnym, cena za Wasze NFT może się znacząco różnić. Dodatkowo, dochodzi wiele kwestii związanych z posiadaniem konta lub też nie – jest tego naprawdę sporo. Sprawdźcie oficjalną stronę Nifty Gateway, by dowiedzieć się więcej.

Tworzenie Sztuki

Ostatnią rzeczą, którą musisz zrobić to, po prostu, stworzenie swojej sztuki zdigitalizowanej. Zacznij rysować, malować, tworzyć muzykę, czy też bądź kreatywny/a w jakiś inny sposób. Sprawdź co jest popularne, na co warto zwrócić uwagę albo postaw na swój własny styl. Może Twoja osobista historia będzie akurat tym, co zachwyci międzynarodową społeczność. Najdroższe sprzedażą w historii wiązały się właśnie ze stworzeniem odpowiedniej narracji do danego konceptu. Były to historie z życia twórców, jak 500 First Days Beeple, lub wariacje na temat współczesnej rzeczywistości w odwołaniu to początku ery komputerowej jak przy Crypto Punks.

W przypadku sztuki zdemokratyzowanej, jak w tym przypadku, nie ma tutaj wielkich galerii, które po prostu mogą nie zgodzić się na wystawienie Twojej sztuki. Nie ma tutaj ogromnych problemów z wyjściem przed szereg i przedstawienie swojego poglądu na świat. Wielkim sukcesem NFT jest to, że faktycznie udało się w tym przypadku ominąć snobistyczne niekiedy elity i dać głos ludziom z ulicy, z miasta, którzy nigdy nie mieli nic wspólnego ze sztuką, gdyż ograniczał ich próg wejścia.

Obecnie, nie musimy pokazywać certyfikatu ukończenia odpowiedniej szkoły, by nazywać się artystą. Twórcy NFT zarabiają ogromne pieniądze, setki milionów dolarów na swoich dziełach. Jedyne kryterium, jakie istnieje to – czy to się ludziom podoba, czy ktoś faktycznie chciałby zapłacić tyle pieniędzy za Twoją sztukę. Jeśli tak – droga wolna, działaj śmiało. 

Smart Contracts

I wreszcie, na koniec, krótko o umowach inteligentnych zwanych także Smart Contracts. Jest to niezbędny element wszystkich przestrzeni związanych z NFT, więc warto i nad tym pochylić się choćby na chwilę. Proces mintowania i sprzedaży kończy się zazwyczaj zawarciem tego rodzaju umowy. Jest to, podobnie jak w przypadku zwykłych umów, kontrakt, z tą jedynie różnicą, że faktycznie znajduje się on na blockchain. Jest zatem niemożliwy do podważenia i niezmienialny bez zgody obu stron lub zawarcia odmiennego Smart Contract. 

Nie będziemy tutaj wchodzić w szczegóły zawierania tego rodzaju umów, gdyż wymagałoby to zupełnie osobnego artykułu, należy jednak zaznaczyć, że jest kilka kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę.

  • Po pierwsze – zawsze upewniaj się, że transakcje, które zawierasz są bezpieczne
  • Po drugie – jeśli jesteś artystą, pamiętaj, żeby zawsze dodać adnotację dotyczącą royalties, czyli praw autorskich majątkowych, które będziesz czerpać z kolejnego wykorzystania Twoich dzieł, a także z kolejnych sprzedaży;
  • Po trzecie – upewnij się, że w umowie zostanie zawarta informacja o tym, że to Ty jesteś oryginalnym artystą, który stworzył to dzieło; wiele osób próbuje podrabiać sztukę zdigitalizowaną, toteż warto zadbać o to, by nikt nas nie pominął w tym równaniu.

Jak wykonać NFT za darmo – Podsumowanie

Cieszymy się, że wytrwaliście do końca. Jak widzicie, świat mintowania NFT jest fascynujący i pełen możliwości. Wierzymy, że, podobnie jak większość z nas, także jesteście fanami jakościowej roboty i niskich opłat, toteż mamy nadzieję, że pomogliśmy Wam w wyborze odpowiedniej platformy i przestrzeni w zdigitalizowanym świecie.

Jeśli chcielibyście poznać naszą opinię, myślimy, że OpenSea to fajne miejsce, żeby zacząć swoją przygodę z NFT. Z naszego doświadczenia wiemy, że Nifty Gateway i Rarible są często zdominowany przez większych graczy, więc może być trudno się tam przebić. OpenSea to naprawdę porządna platforma, która może Wam pomóc w ramach Waszej działalności artystycznej w promowaniu i sprzedaży NFT. Dodatkowo, koszty nie są jakieś ogromne, a przy opcji lazy minting – naprawdę niskie.

Dzięki, że wpadliście! Jeśli spodobał się Wam ten artykuł, sprawdźcie inne na naszej stronie. Jest tego naprawdę sporo, więc mamy nadzieję, że i tym razem będziecie zadowoleni z naszych wysiłków, by przybliżyć Wam nieco świat NFT. To tyle na dziś, trzymajcie się i widzimy się w następnym!

Autor: Maciej

Jestem pasjonatem sztuki cyfrowej i technologii blockchain. Jako autor specjalizuje się w obszarze NFT, dostarczając wnikliwych analiz, trendów i informacji z branży. Zyskał zaufanie czytelników dzięki rzetelności i doświadczeniu w świecie cyfrowych aktywów. Jego ekspertyza oparta jest na latach badawczych oraz praktycznym zaangażowaniu w projekty NFT. Śledź jego bloga, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami w dynamicznym środowisku NFT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *